פרשנות |

ישראל דופקת את אזרחיה הערבים. אז מה הקפיץ את השרים שהתבקשו לאשר סיוע?

התוכנית לחיזוק המגזר הערבי מסיטה תקציבים בהיקף של כ-10 מיליארד שקל מיישובים יהודיים לערביים ■ אם יש לשר בעיה עם העיקרון השוויוני הזה, ספק אם מקומו בממשלה

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

ישיבת הממשלה שהחלה לדון בתוכנית לחיזוק המגזר הערבי ביום ראשון, הסתיימה בפיצוץ. בלית ברירה, קבע ראש הממשלה ישיבת ממשלה מיוחדת נוספת ליום רביעי בבוקר, כדי שתדון רק בנושא הנפיץ הזה. גם ישיבת הממשלה המיוחדת התפוצצה, ונקבעה ישיבת המשך לאותו היום בשעות אחר הצהריים. זו היתה הישיבה השלישית של הממשלה, שעסקה בנושא פשוט וטריוויאלי לכאורה: ההקצאה התקציבית לרשויות הערביות.

מה יש בהצעה להעביר כסף לאזרחים הערבים במדינת ישראל, שמוציאה כך מדעתם את שרי הממשלה? מדובר בסך הכל באוסף של הצעות תקציביות, בסכום מצטבר של 12-10 מיליארד שקל, שנועדו לתקן חלק מהאפליה התקציבית שממנה סובלים ערביי ישראל זה עשרות שנים. מרבית ההצעות טכניות, וכולן מגובות בנתונים פשוטים אך כואבים המוכיחים את הידוע לכל: מדינת ישראל נוהגת לתת פחות תקציבים לרשויות הערביות, ועכשיו הגיע הזמן לתקן חלק מהמעוות.

ערמות זבל בראס חמיסצילום: רפי קוץ

הוכחות? בבקשה. 82 הרשויות הערביות (בלי ערים מעורבות) משרתות 15.3% מאוכלוסיית ישראל. למרות זאת, חלקן של הרשויות הערביות בשטחים של אזורי התעשייה והתעסוקה בישראל הוא 3.5% בלבד - חמישית מחלקן באוכלוסייה. כתוצאה מכך, ההכנסות של הרשויות הערביות מארנונה עסקית לנפש הן 15% מאלה של נפש יהודית. במלים אחרות, ערבי במדינת ישראל שווה שישית מיהודי.

ערכו הירוד של אזרח ערבי בישראל מתבטא גם במספר הרב של הרוגי תאונות דרכים - 34% מהרוגי תאונות הדרכים הם ערבים, כפול מחלקם באוכלוסייה. מי שמתפתה להאשים את הערבים במספרם הגבוה של הרוגי תאונות הדרכים ("הם נוהגים כמו משוגעים"), כדאי שיביא בחשבון את הנתונים הבאים: במרבית הרשויות הערביות אין תשתית תחבורה, לרבות מדרכות להולכי רגל. למרות ריבוי תאונות הדרכים, תקציב ההסברה של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ברשויות הערביות מפלה לרעה, כלומר נמוך במיוחד. הגורם העיקרי שיכול למנוע תאונות דרכים - תחבורה ציבורית - גם הוא כולל אפליה בוטה לרעה. בתחום התחבורה הציבורית חל אמנם שיפור ניכר בהשקעה ברשויות הערביות בעשור האחרון, אך עדיין הסובסידיה בתחבורה ציבורית המגיעה לכיסי האזרחים הערבים היא של 7% בלבד - מחצית מחלקם באוכלוסייה.

אפשר וצריך להמשיך ולספר על האפליה בתקציבי החינוך במערכת החינוך הערבית, שמביאה לכך ששיעור הערבים בעלי תעודת בגרות איכותית (כזו שמאפשרת קבלה להשכלה גבוהה) הוא 23% לעומת 47% בקרב היהודים; ששיעור הסטודנטים הערבים הוא 13%, אף שחלקם באוכלוסיית הצעירים כפול מזה; שרק 33% מהנשים הערביות עובדות, וש-53% מהערבים עניים לעומת 14% מהיהודים.

כל מי שמתנגד חושף עצמו כגזען

צעדת מחאה באום אל פחםצילום: רויטרס

אין כנראה צורך להמשיך לפרט עוד עד כמה מדינת ישראל, בלשון פשוטה, דופקת את הערבים, ועד כמה הגיע הזמן שנחדל מכך. בעידן ה-BDS, הקוראת לחרם על מדינת ישראל (ולא רק על תוצרת מהשטחים), אפליה ממשלתית ממוסדת ומכוונת שכזו עלולה להביא לנזק מדיני כבד לישראל, בנוסף לנזק הכלכלי של 20% מהאוכלוסייה שנותרים עניים, בורים ומודרים.

על רקע זה, קשה להבין את המהומה שפרצה בקרב השרים, וחייבה כמה ישיבות ממשלה עוקבות. אין דבר בעייתי בתוכנית שהוגשה לאישור הממשלה. זאת בסך הכל תוכנית שמנסה להקטין, במעט, את האפליה התקציבית השיטתית נגד האזרחים ערביי ישראל - וכל מי שמתנגד לכך בפועל מעיד על עצמו שהוא גזען, המבדיל בין אזרח לאזרח על בסיס לאום.

מה יש בתוכנית? מעט מאוד כסף תוספתי, כלומר תוספת של תקציבים שנועדו לסייע לרשויות הערביות. הכסף התוספתי בתוכנית נאמד בכ-2 מיליארד שקל. עיקר ההוצאה בתוכנית נובעת מהקצאה שונה של כסף קיים - במקום לתת 95% מתקציב מסוים ליהודים, ולהותיר רק שיירים לערבים, מעתה יהיה חלקם של הערבים באותו סעיף תקציבי כחלקם באוכלוסייה, 20%. בחלק מהתקציבים נקבעה אפילו אפליה מתקנת, כך שחלקם של הערבים בסעיף התקציבי יגיע ל-30%-40%, בניסיון לצמצם את הפערים הגדולים שהצטברו בין היישובים היהודיים לערביים. לכן, מדובר בהסטה של תקציבים קיימים מיישובים יהודיים ליישובים ערביים, הנאמדת ב-10 מיליארד שקל.

הנתון הזה, ככל הנראה, הוא זה שהקפיץ את שרי הליכוד - משמעותו ש-10 מיליארד שקל יועברו מיהודים לערבים. התפישה של אותם שרים היא ש"לוקחים מהיהודים כדי לתת לערבים", וזה כמובן פשע בל יכופר. רק שזאת תמונת מצב מעוותת. בפועל, כל מה שעשו זה לקחו את מה שהיהודים חמסו לעצמם על חשבון הערבים, ותיקנו את המעוות באמצעות החזרת ההקצאה לבסיס השוויוני הראוי. מגילת העצמאות קבעה שכל אזרחי ישראל יהיו שווים, ללא הבדל דת או לאום, ולכן גם ספר התקציב צריך לשקף זאת ולתת הקצאה דומה לאזרחים דומים.

כפר קאסם. לשפר את התנאיםצילום: עופר וקנין

כך, משרד התחבורה אימץ את ההצעה של הקצאה שוויונית מלאה. מאחר שבתחום התחבורה הציבורית קיים פיגור עצום של היישובים הערביים ביחס ליישובים היהודיים, ובשנים הקרובות נדרשת השקעת יתר כדי לסגור את הפער. היישובים הערביים, לכן, יקבלו בשנים הקרובות 40% מסך התוספות בתקציבי התחבורה הציבורית, וכך מקווה משרד התחבורה לסגור את פער השירות בין יישובים ערביים ליהודיים עד 2022. גם במשרד הכלכלה מתחוללת תפנית, ואת המציאות שלפיה רק 3.5% משטחי אזורי התעסוקה בישראל שייכים לרשויות ערביות מתכוונים לתקן שם באמצעות הקצאה מפלה לטובה - בשנים הקרובות 42.5% מתקציב השיווק והפיתוח של אזורי תעשייה ייועד לרשויות ערביות (או לשיתופי פעולה של כמה רשויות, לפחות חלק מהן ערביות). השוואה של הקצאה תהיה גם בתחום מעונות היום והמשפחתונים - 25% מהתקציב יופנה לישובים ערביים.

לא תוספת תקציב - שינוי ערכי

בקרב ראשי הרשויות הערביות היו מי שהביעו אכזבה ממיעוט הכסף התוספתי המגיע לרשויות הערביות, רק 2 מיליארד שקל, שמהם רק 200 מיליון הם תוספת ישירה של מענקי איזון, בעוד מרבית הסכומים מקורו בהסטות מיישובים יהודיים לערביים. זאת טעות גסה. כסף תוספתי הוא מעין פרס ניחומים, שבקלות שבה הוא ניתן כך הוא גם מבוטל. לעומת זאת, שינוי ההקצאה של משרדי הממשלה, כך שמעתה ההקצאה תהיה שוויונית, הוא משמעותי הרבה יותר. לא רק שמדובר בשינוי קבוע, שנכנס לדפוס העבודה של המשרדים מעתה ועד עולם, אלא שמדובר גם בשינוי ערכי - שלפיו ההקצאה במדינת ישראל אסור שתמשיך להיות מפלה והיא חייבת להיות שוויונית.

"תוכנית חשובה זו שונה באופן מהותי מתוכניות ממשלתיות קודמות בכך שהיא מתקנת חלק ממנגנוני ההקצאה המפלים של המדינה בתחומים השונים והופכת אותם למנגנונים שוויוניים. תיקון זה, כאשר ייושם, יעביר לאזרחים הערבים תקציבים בהיקף של מיליארדי שקלים מדי שנה על ידי חלוקה שוויונית יותר של התקציב", כתבה עמותת סיכוי על הצעת ההחלטה של הממשלה, ובצדק רב. שוויון חייב להיעשות ולהיראות, ואין דרך להגיע לשוויון אלא באמצעות קיבוע של מנגנוני הקצאה שוויוניים בתוך מערכת התקציבים של משרדי הממשלה.

אז כן, זאת החלטה שלוקחת מהיהודים את מה שלא הגיע להם, ונותנת לערבים את מה שכן מגיע להם. אם יש לשר כלשהי במדינת ישראל בעיה עם העיקרון השוויוני הזה, ספק אם מקומו בתוך ממשלה של מדינה יהודית ודמוקרטית. העובדה שהשרים גילה גמליאל ומשה כחלון נאבקו על עיקרון השוויוניות הזה, והעובדה שראש הממשלה ("הערבים נוהרים באוטובוסים") נתן למאבקם גיבוי, מתקנת במעט את הרושם הנורא של ממשלת ישראל כממשלה שתומכת באופן גלוי באפליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"