הצעת חוק: שרים לא יוכלו לנסוע בשבת ברכבי השרד - כל עוד לא תהיה תחבורה ציבורית

ח"כ תמר זנדברג: "נראה שרק אם חברי הממשלה יאבדו את זכות השימוש ברכב בשבתות וחגים הם יוכלו להבין את מצוקת הציבור שלא יכול להתנייד בשבת בתחבורה ציבורית"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

על שרים וסגני שרים יאסר שימוש ברכבי השרד בשבתות וחגים, כל עוד לא ניתנת לציבור אפשרות לשימוש בתחבורה ציבורית נגישה. כך מציעה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) בהצעת חוק שתגיש מחר (א') להצבעה בוועדת שרים לחקיקה - שצפויה להתנגד להצעת החוק.

זנדברג הודיעה כי הצעת החוק הזו עולה להצבעה בתגובה ל"חוק השבת" שהגיש ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) שמכבידה על בתי עסק בשבתות כמו מכולות ומאפשרת לבתי עסק שנפגעו עקב פתיחה בשבת של בתי עסק קרובים, לתבוע את אותם בתי עסק.

ח"כ תמר זנדברג

לדבריה, "הצעת החוק נועדה להראות את האבסורד שבעניין. נראה שרק אם חברי הממשלה יאבדו את זכות השימוש ברכב בשבתות וחגים הם יוכלו להבין את מצוקת הציבור שלא יכול להתנייד בשבת בתחבורה ציבורית".

היא הוסיפה כי "במציאות הקיימת היום, כאשר ברוב המקומות בישראל אין תנועה של תחבורה ציבורית מערב שבת ועד מוצאי שבת וימי החג, בעוד שתנועת התחבורה הפרטית אינה מוגבלת, תושבי ישראל שאין ברשותם רכב פרטי מופלים לרעה בצורה בלתי הוגנת. זכותם לחופש תנועה נשללת למשך 24 שעות בכל שבוע, בלא שום הסבר סביר. על חברי הממשלה לגלות אחריות ודוגמה אישית ולהשבית את רכבם הממשלתי, אשר ממומן מכספי הציבור, ביום המנוחה השבועי ובימי חג, כל עוד הציבור שאינו מחזיק ברכב פרטי לא יכול להשתמש בתחבורה ציבורית בימים אלה, ובכך לפעול לצמצום אי-השוויון".

בהצעת החוק מוצע לקבוע כי תוקף החוק יפוג עם הפעלת תחבורה ציבורית ביום המנוחה השבועי ובחג, החלטה שתביא לצמצום הפערים החברתיים ולסיוע לאלפי אזרחים שאינם מחזיקים ברכב פרטי ובהם קשישים, סטודנטים, נוער ומעוטי יכולת.

"הפעלת התחבורה הציבורית בשבת היא תנאי לפעילות יעילה של התחבורה הציבורית גם בשאר ימות השבוע, מכיוון שקשה מאוד לשכנע את הציבור לעבור מתלות מוחלטת ברכב הפרטי, לשימוש אינטנסיבי בתחבורה הציבורית - אם היא מושבתת חודשיים מהשנה במצטבר. יום השבת היה ויישאר יום המנוחה – זהו ערך יהודי וסוציאלי חשוב, אולם השאלה היא אם השבת תסמל את אי השוויון בין אזרחי ישראל ותהיה חסומה וכפויה או נוחה ומאפשרת לכולם".

צילום: מתוך עמוד הפייסבו

זנדברג הוסיפה כי "ההצעה נתמכת על ידי עשרות אלפי אזרחים ואזרחיות שחתמו על עצומה בנושא, והשמיעו את צעקתם למען תחבורה ציבורית בשבת ובחג במחאה ציבורית רחבת היקף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה