כמה עולה למדינה להחזיק אדם עם מוגבלות ומהי המסגרת המשתלמת ביותר?

במחקר חדש שנערך עבור השותפים בתכנית "דיור נתמך" של "מסד נכויות ג'וינט ישראל" נמצא כי דיור קהילתי, בעלות של 6.7 אלף שקל בחודש, מוכח כיעיל מבחינה טיפולית וכחיסכוני באופן משמעותי בעלויות, לעומת מגורים בהוסטל, פנימייה או מעון

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

העלות החודשית למדינה של אדם עם מוגבלות, המתוקצב על ידי אגף השיקום במשרד הרווחה, בדיור בקהילה היא 6.7 אלף שקל, לעומת 11.6 אלף שקל בהוסטל או דירת לוויין ו-11.1 אלף שקל בפנימייה או מעון.

העלות החודשית הכוללת של אדם עם מוגבלות אשר מתוקצב ע"י אגף מש"ה (מוגבלות שכלית התפתחותית) במשרד הרווחה, בדיור בקהילה היא גם כן 6.7 אלף שקל, לעומת 11.2 אלף שקל בהוסטל או דירת לוויין ו-12.9 אלף שקל בפנימייה או מעון. כך עולה ממחקר חדש שנערך עבור השותפים בתכנית "דיור נתמך" של "מסד נכויות ג'וינט ישראל", קרן משפחת רודרמן וממשלת ישראל.

תלמידים עם מוגבלות

עוד עולה מהמחקר כי העלות החודשית הכוללת לנפש בדיור בקהילה של אדם עם מוגבלות אוטיזים שמתוקצב ע"י השירות לטיפול באדם בדיור בקהילה, היא 6.7 אלף שקל לעומת 13.2 אלף בהוסטל או דירת לוויין ו-15.6 אלף שקל בפנימייה או מעון.

המחקר מוכיח לדברי עורכיו כי מעבר ליתרונות המובהקים של דיור בקהילה מדובר בחיסכון גבוה בעלויות בצורת דיור זו. המחקר יוצג השבוע ע"י אנשי הג'וינט לנציגי משרד האוצר. תוצאות המחקר מדגישות כי העלות החודשית למדינה של אדם עם מוגבלות כולל אוטוזים בדיור בקהילה, היא הנמוכה ביותר, לצד היתרונות האחרים של הדיור בקהילה.

בשנים האחרונות גוברת במדינות המערב ההכרה בחשיבות הרחבת ההזדמנויות של אנשים עם מוגבלות לבחור את אורח חייהם, לרבות הבחירה לחיות בדירה עצמאית, ולא בבית ההורים או במוסד. בישראל, תכנית "דיור נתמך", שפותחה על ידי מסד נכויות ג'וינט ישראל, קרן משפחת רודרמן וממשלת ישראל, שמה לה למטרה לסייע וללוות את בעלי המוגבלויות בתהליך המעבר לדיור עצמאי (חיפוש דירה ושותפים, ניהול משק בית, הסתייעות בשירותים בקהילה ועוד). מודל "דיור נתמך" פותח בארה"ב.

בדיור עצמאי בקהילה האדם גר לבד, או עם בן/בת זוג, או עם משפחה, או שותף שהוא בוחר. המגורים הם בשכירות או בבעלות האדם או המשפחה. הזכאות לקצבאות וניהולן מועברות ישירות לאדם המוגבל מהביטוח הלאומי , משרד השיכון או המעסיק. אם האדם צורך שירות תומך בדיור, תעסוקה ופנאי המימון הממשלתי מועבר ישירות לגופים המפעילים.

בית הגלגלים. מבנה וצוות רגישים ומותאמים אשר נועדו להתמודד עם סוגי מוגבלויות רביםצילום: יעל אנגלהרט

בדירות לווין, דירות מוגנות בקהילה, או בהוסטלים, האדם גר במסגרת דיור עם 24-6 דיירים נוספים, כאשר הרכב הדיירים נקבע על ידי המסגרת. במסגרות אלו, 80% מקצבת הנכות מועבר למפעיל כחלק מהתעריף. שרותי תעסוקה ופנאי מופעלים לעתים ע"י עמותה/חברה נפרדת מחברת הדיור. המימון עובר ישירות אליהם.

במעונות ופנימיות גר בעלי המוגבליות במסגרת המכילה לפחות 60 אנשים עם מוגבלויות. הרכב הדיירים נקבע ע"י המסגרת גם כן, ושגרת חייו של האדם מנוהלת באמצעות עמותה/חברה. האחריות הכוללת של העמותה/חברה היא במשך 24 שעות היממה. 80% מקצבת הנכות מועבר לגוף המפעיל כחלק מהתעריף.

בישראל כיום כ-10,000 אנשים בעלי מוגבליות חיים במעונות ומוסדות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים