אלפים הפגינו בת"א וברחבי הארץ: "אני ימני, דתי, גר באלקנה ומתנגד למתווה"

דורון דונין, בן ה-17: "מתווה הגז הוא שיעבוד העתיד שלנו לטובת ניפוח כיסי הטייקונים בהווה" ■ ארז צדוק מנהל קרן הגידור אביב גלובלי: "עזבו דתיים-חילוניים, עזבו קפיטליזם-סוציאליזם. הוגנות אמורה להיות נחלת כולם"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

כמדי כל סוף שבוע בחודש האחרון, אלפים השתתפו במוצאי שבת באירועי המחאה כנגד "מתווה הגז" אשר נערכו במוקדים שונים ברחבי הארץ. הפגנות וצעדות התקיימו בתל אביב, חיפה, באר שבע, אשדוד וירושלים (מול מעון ראש הממשלה), וכן בעתלית, בראש פינה ובערד. לפי הערכות, בהפגנה בתל אביב השתתפו כ-6,000 מפגינים.

גם הפעם המפגינים נשאו שלטים וכרזות בגנותם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיזם את המתווה; שר האוצר משה כחלון שנמנע מלעסוק בו בשל ניגוד עניינים; ואריה דרעי, שהתפטר מתפקיד שר הכלכלה על מנת שלא לחסום את אישור המתווה. בין היתר, נכתב: "מתווה הגז עקום ולא הוגן", "גז טבעי מוצר ציבורי", "התחרות מיותרת אם כבר הוכרז המנצח", "ביבי, זה המופתי חתם על הסכם הגז" ו"הם גם משקרים וגם הורגים אתכם", "אנחנו מגש הכסף".

"אנרכיסטים" נגד מתווה הגז? הכירו את ר', שעשה אקזיט של מאות מיליוני דולרים

המפגינים קראו קריאות נגד יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, המחזיקה בכל תגליות הגז מול חופי ישראל, ובהן מאגרי תמר ולווייתן, וכן נגד שותפתה האמריקאית - נובל אנרג'י. בין היתר נאמר "הון שלטון עולם תחתון" ו"זה הגז של כולנו". בנוסף הוצגו שקופיות על מסך ענק ובו הוקרנו כתבות של TheMarker בנושא הגז.

"מתווה הגז" הוא הנוסח הרגולטורי השנוי במחלוקת שגובש בחודשים האחרונים בין ממשלת ישראל לנובל אנרג'י וקבוצת דלק. בקרוב אמור ראש הממשלה בנימין נתניהו, להפעיל את סעיף 52 בחוק ההגבלים, במסגרת תפקידו כשר הכלכלה, ולעקוף את סמכויות הממונה על ההגבלים מטעמים בטחוניים. בכך תוסר המשוכה הפוליטית האחרונה בדרך לאישור המתווה. לפי הערכות, לאחר מכן חוקיות המתווה תצטרך להתברר גם מול בג"ץ.

בנאום בתל אביב נשא דברים אל"מ (במיל) זאב רז, טייס הקרב שעמד בראש המבנה שהפציץ את כור הגרעין בעיראק: "אני שנשלחתי להגן על ביטחונה של ישראל ולהשמיד את הכור הגרעיני בעיראק, יודע שהמתווה מסוכן לישראל. הנסיגה מהדרישה להעביר צינור נוסף ממאגר 'תמר' חושפת אותנו לתקלות ולטרור שישאירו את ישראל בלי מקור כוח עיקרי וקריטי. הנסיגה מהדרישה לשמור את 'תמר' כמאגר אסטרטגי לשנים הבאות היא פשוט הפקרות. המתנה שהממשלה הזאת נותנת למונופול פרטי - לשלוט במשק האנרגיה שלנו בלי פיקוח למעשה - היא פשוט חוסר אחריות".

לאחריו נאם גם ארז צדוק, תושב אלקנה שביו"ש, מנהל קרן הגידור אביב גלובלי, לשעבר מנהל תחום ההשקעות הגלובליות באקסלנס נשואה: "שמי ארז צדוק. אני ימני, דתי, גר באלקנה, קפיטליסט, איש שוק ההון, מנהל קרנות גידור, מרצה למימון בינלאומי, כתבתי ספרים על השקעות גלובליות, ואני נגד מתווה מונופול הגז.עזבו ימין-שמאל, עזבו דתיים-חילוניים, עזבו קפיטליזם-סוציאליזם. הוגנות אמורה להיות נחלת כולם. מתווה הגז הוא על הוגנות. הוגנות עסקית, הוגנות כלכלית, הוגנות לבעלי ההון וגם לחסרי האמצעים, הוגנות היא מכנה משותף שתחתיו כולם יכולים להתאחד."

בהפגנה נאם גם דורון דונין, בן ה-17, שאירגן בשבוע שעבר את הפגנת מאבק הגז בנהריה, ומארגן הפגנה נוספת בשבוע הבא: "קיבלנו מתנה נדירה, משאב טבע שיכול לספק את צורכינו ולהפוך את ישראל למדינה מפותחת יותר היום ובשנים הבאות. הגז שייך לכולנו. העברת משאב הטבע לידי מונופול הגז כדי שחברות הגז ימכרו את רובו בחו"ל, היא שיעבוד העתיד שלנו לטובת ניפוח כיסי הטייקונים בהווה. את זה הצעירים והמבוגרים בישראל חייבים לעצור.הכוח שלנו הוא עצום, בבתי ספר, ישיבות, פנימיות, תנועות נוער, שינשינים ומכינאים, אנחנו רבים, ורבים שיכולים להשפיע. אנחנו כבר משפיעים".

בעצרת מול מעון ראש הממשלה בירושלים נאמו בין השאר מנכ''ל המכללה החברתית-כלכלית, רמי הוד, ואורי בן דב, ממובילי מאבק גז. בהפגנה שנערכה בעיר לפני כשבועיים השתתפו כ-1,500 מפגינים. רמי הוד מהמכללה החברתית כלכלית אמר: "קו ישיר מחבר בין מתווה הגז, בין הפטורים ממס לחברות הבינלאומיות, תקציבי החינוך והבריאות שאצלנו הם מהנמוכים בעולם המערבי והשכר הנמוך. כולם הם חלק מאותה מדיניות שמי שמוביל אותה זה מי שנמצא בשלטון. מתווה הגז הוא לא טעות ולא כניעה לטייקונים. זו מדיניות שמה שמנחה אותה זו תפיסת עולם ברורה".

נעה שפיגל מדווחת: במרכז הכרמל שבחיפה הפגינו מאות אנשים. אלמוג בן זכרי מדווח: מאות מפגינים בבאר שבע נגד מתווה הגז, שדרות רגר נחסמו לפרקים.

מור גלבוע מנכ"ל מגמה ירוקה: "שבוע אחר שבוע יוצאים אלפי אזרחים ואזרחיות, בכל רחבי הארץ, להפגין נגד מתווה הגז של נתניהו ונגד הדרך העקומה בה מתכוון ראש הממשלה להעביר את ההחלטה הכלכלית הכי גדולה בתולדות מדינת ישראל. אזרחי המדינה מבינים את מה שטענו קודם לכן הממונה על ההגבלים העסקיים שהתפטר מתפקידו לאחר שסירב לחתום על המתווה ושר הכלכלה שספק פוטר ספק התפטר מתפקידו מאותה הסיבה. הגז הטבעי הוא קופת החסכון של אזרחי ישראל לעשרות שנים וממשלת ישראל מתעקשת להעביר מתווה רע לעתיד המדינה ולאפשר למונופול הגז לבזוז אותו מידינו.

"קודם אישרה הממשלה אחוזי ייצוא מופקעים שלא מאפשרים לבסס כאן חזון ארוך טווח למשק האנרגיה שלנו, ליצירת כלכלה ותעשייה מקומית מבוססת גז טבעי. עכשיו מתירה הממשלה לטייקוני הגז לקבוע מחיר שערורייתי שימנע מאיתנו, בעליו הטבעיים של משאב טבע אדיר זה".

חברת הכנסת הטרייה יעל כהן-פארן, ממובילות מחאת הגז, הצטרפה למפגינים. "מתווה הגז הוא פיגוע סביבתי", אמרה ח"כ כהן-פארן והוסיפה כי: "מתווה הגז המוצע מסוכן לישראל. מדובר בגזל אוצרות הטבע מהציבור. לא נראה כי השר שטייניץ בקיא בהשלכות המדיניות של המתווה. ההתנהלות התמוהה והשערורייתית של הממשלה מול מונופול הגז מעלה שאלות קשות לגבי מניעיהם של ראש הממשלה ושר האנרגיה. מה שבטוח הוא שהם לא משרתים את האינטרס הציבורי".

לראשונה ההפגנות הועברו בשידור ישיר, על ידי עשרות מפגינים שהתגייסו "ליצירת השידור החברתי הגדול אי פעם בישראל". לינק לצפייה

מצולם ומשודר באמצעות המפגינים על ידי AweVid.com

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?