בנט מעביר מיליוני שקלים לעמותה שהקים בכיר בבית היהודי

הסדנא לידע ציבורי חשפה כי המשרד אישר התקשרות עם עמותת גשר שהקים הרב דני טרופר לצורך תוכנית "חיבור מובילי דעת קהל בישראל ליהדות התפוצות" ■ טרופר כיהן עד לאחרונה כיו"ר ועדת החוקה של הבית היהודי ■ משרד התפוצות: "ההתקשרות נעשתה ללא זיקה לטרופר"

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

משרד התפוצות, בראשות השר נפתלי בנט, מתכנן להעביר ללא מכרז 3.2 מיליון שקל מכספי המדינה לעמותה שנשלטת על ידי מקורב לבכירי הבית היהודי, הרב דני טרופר, ששימש עד לאחרונה יו"ר ועדת החוקה של הבית היהודי. התקציב אמור לעבור לעמותת גשר, שטרופר ייסד ומכהן כנשיאה, לצורך תוכנית "לחיבור מובילי דעת קהל בישראל ליהדות התפוצות". ההתקשרות נחשפה על ידי תחקירני הסדנא לידע ציבורי.

על פי תנאי ההתקשרות, העמותה אמורה להעביר סכום דומה מכספה ליישום התוכנית. לפי חוק חובת המכרזים, חל איסור על משרדי הממשלה להתקשר עם גוף שלישי ללא מכרז פומבי בהתקשרות בהיקף גבוה מ–50 אלף שקל — אלא אם ניתן למשרד פטור מיוחד ממכרז בתנאים מסוימים.

שר החינוך, נפתלי בנטצילום: ששון תירם

משרד התפוצות אישר את העברת התקציב בשבוע שעבר ללא מכרז — וזאת למרות התנגדות החשב מטעם משרד ראש הממשלה, שדרש לערוך מכרז פומבי שבו ייבחר הספק לביצוע התוכנית. בכירים במשרד התפוצות עמדו על כך שגשר היא העמותה היחידה המתאימה לצורך הפרויקט, ולבסוף שכנעו את החשב. זאת, אף שבדיונים במשרד ציינו גורמי המקצוע כי קיימים שני ארגונים שונים שפועלים בתחום. ההתקשרות צפויה להיכנס לתוקף בדצמבר ולהסתיים במארס 2017.

בפרוטוקול הישיבה שבה נדונה ההתקשרות עם העמותה טענו בכירי משרד התפוצות כי עמותת גשר היא היחידה שמתאימה לבצע את התוכנית — שכוללת הוצאת משלחת בכירים ישראלים לחו"ל — על סמך ניסיונה בארגון שתי משלחות בלבד שערכה בעבר.

טרופר עמד בראש ועדת המפקד של הבית היהודי לקראת הבחירות לכנסת ה–19, ולאחר מכן עמד בראש ועדת החוקה שניסחה את חוקת המפלגה. הוא היה מתומכי המהלך לאיחוד המפד"ל והאיחוד הלאומי, שהוביל להקמת הבית היהודי, וניהל את הבחירות המקדימות במפלגה ואת הליך 
בחירת היו"ר בנט.

ב–2014 פורסם בערוץ 10 כי המשרד לשירותי דת תחת כהונתו של בנט העביר בפטור ממכרז (כלומר, ללא פרסום מכרז פומבי) כ–1.9 מיליון שקל לעמותת קרן הקהילות שייסד טרופר, שמפעילה גרעינים תורניים ברחבי ישראל (המתוקצבים גם הם על ידי הממשלה) לצורך פרויקט בשם "קרוב ללב", במימון זהה של הקרן (משמע, הקרן הוסיפה סכום זהה לזה שסיפק המשרד). הפרויקט הניב את הקמפיין שמפורסם בימים אלה ליצירת מפגשים בחג החנוכה בין חילונים לדתיים, שבו מככב יריב אופנהיימר.

דני טרופרצילום: קובי גדעון

עמותת גשר הוקמה על ידי טרופר בשנות ה–70. ליבת פעילותה היא קידום שיח בין חילונים לדתיים, והיא נחשבת עמותה מובילה בתחומה. משרד התפוצות מטרת התוכנית היא ליצור חיבור בין מובילי דעת קהל בישראל ליהדות התפוצות — שבמסגרתה יתכנסו בכירים באקדמיה, בתקשורת, בצבא ובתחומים נוספים לחמישה מפגשים בישראל, שבסופם יצאו לביקור בן 8 ימים בחו"ל, שבו ייצרו קשר עם קהילות יהודיות. ב–2014 הסתכם המחזור של העמותה ב–7.6 מיליון שקל.

ב–2014 פנה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) למבקר המדינה בנושא, וטען כי "בראש הקרן עומד מקורב של השר בנט, המזוהה פוליטית, רשמית וציבורית עם הבית היהודי". בתחקיר עמותת מולד בנושא עלה כי הקרן שהקים טרופר נשענת על תרומות של איש העסקים אליוט טננבאום, שתרם לבנט 43.2 אלף שקל כשהתמודד על ראשות הבית היהודי.

"שתי משלחות זה לא משהו ארוך טווח"

פרוטוקול הישיבה שבה אושרה ההתקשרות מספק הצצה להליך קבלת ההחלטות במשרד ולאופן שבו המינויים הפוליטיים משפיעים על אופן ההתקשרות עם העמותה.

את הבקשה להתקשרות ללא מכרז הגיש חגי אליצור, ראש אגף בכיר במשרד התפוצות ובנו של אורי אליצור. בבקשה נכתב כי "בשנים האחרונות חל שינוי מבחינת מדיניות ממשלת ישראל כלפי יהדות התפוצות. המדינה כיום מעורבת הרבה יותר בחשיבה על עתידו של העם היהודי החי מחוץ לישראל — אך השיח הישראלי כמעט לא מתעניין ועוסק במה שקורה לאחינו בתפוצה".

אליצור השתתף כמשקיף בישיבה שבה נדונה ההתקשרות, אך גם היה מעורב בה. לדבריו, אנשי משרד התפוצות יזמו בעצמם את הפנייה לעמותת גשר עוד לפני הדיון על הפטור ממכרז, ותכננו את הפרויקט יחד. יש לציין כי הדבר היה מקשה בין כה וכה על ארגונים אחרים לעמוד בדרישות המכרז, אם זה היה יוצא לפועל.

"אנחנו מבקשים לערוך את ההתקשרות בדרך של מיזם משותף (כלומר ללא מכרז; ל"ד). אנחנו למעשה יצרנו את הפנייה לגשר, ועיצבנו ביחד את הפרויקט". בישיבה השתתפו גם דביר כהנא, מנכ"ל המשרד, שעבד בעבר בעמותת הימין אלע"ד; מיכל מסטיי, היועצת המשפטית של המשרד ונציגים נוספים מהמשרד.

לשאלת סגן החשב במשרד ראש הממשלה, רוני זבורוף, מדוע לא לבצע מכרז, השיב אליצור: "הארגון צריך להיות בעל ניסיון בהוצאת משלחות כאלה בצורה מוצלחת ומוכחת, כדי שנוכל ליצור מותג יוקרה לקורס, ולמשוך את הבכירים שאנחנו מעוניינים בהם כקהל יעד לתוכנית".

זובורוף אמר בתגובה: "את כל הנקודות האלה ניתן להשיג גם במכרז. אפשר לתת תנאי סף מאוד גבוהים, שרק עמותות או חברות ברמה גבוהה יוכלו לגשת. יש גורמים ממשלתיים שמוציאים מכרזים לגופים ברמה מאוד גבוהה, אז מדוע להעדיף פטור?", ואליצור ענה כי "אסור לנו להגיע למצב שבו אנחנו משלמים שכר לימוד בקורסים הראשונים על משהו שהוא בינוני".

"איזה קשר יש לעמותת גשר עם קהילות בחו"ל?", שאל זבורוף, ואליצור השיב כי "יש לה קשרים עם קהילות מחו"ל מתוקף ניסיון העבר שלה עם הוצאת משלחות". כשנשאל כמה משלחות הוציאה לחו"ל, השיב: "שתיים — לניו יורק וללונדון". "שתי משלחות זה לא משהו ארוך טווח. יש פה תיאור של משהו די ראשוני", השיב זבורוף.

מנכ"ל המשרד: "ארגון ותיק, מושרש, ישראלי"

כהנא, מנכ"ל המשרד, יצא גם הוא להגנת ההתקשרות עם העמותה ללא מכרז, ואמר: "מדובר בארגון מאוד ותיק, מושרש, ישראלי, שפעיל מאוד בזירה הפנים־ישראלית וגם עשה דברים כאלה בעבר. יש בארגון מומחי תוכן שיודעים להיות המנחה המקצועי בתוך השסעים בחברה הישראלית, לגשר עליהם ולהגיש את זה לקהילות בחו"ל. הניסיון שלהם מוכח".

בהמשך הישיבה אמר כהנא: "לשמוע מה השוק אומר זה רלוונטי במקום שיש תחרות גדולה מאוד, טכנולוגיות שאנחנו לא מכירים, ספקים שיציעו הצעה איך לבנות מכרז וכדומה. כאן יש לנו מיזם משותף קלאסי (כלומר, בפטור ממכרז; ל"ד)".

בהמשך אמר אליצור כי קיימות שתי חברות נוספות שפועלות בתחומים דומים — הסוכנות היהודית וקרן רודמן — אך לדבריו, הן "אינן מתמחות בחברה הישראלית", והוסיף בהמשך כי "בשלב זה אני לא רואה מתחרה אמיתי לגשר".

סגן החשב אמר שוב: "לא השתכנעי מכלל הטיעונים שנאמרו כאן ביחס לפטור ממכרז פומבי. כמו כן, לא השתכנעתי כי רק גשר מסוגלים לבצע את המיזם המשותף. יכול להיות שבמכרז תקבל סכום נמוך יותר".

היועצת המשפטית של המשרד, מיכל מסטיי, שאלה את זבורוף האם לדעתו יש לקיים מכרז, והוא השיב: "אני חושב שצריך לעשות מכרז פומבי, לקבל הצעות ולראות מה יהיו הסכומים. טובת המדינה אינה נבחנת אך ורק בהורדת העלות הכספית, אלא גם בשמירה על תחרותיות בשוק — ואת זה משיג מכרז".

מסטי טענה בתגובה כי "יש שיקולים נוספים, כמו הנתון שאין ספקים אחרים, ולכן לכאורה לא מוצדק להשקיע משאבים בעריכת מכרז", אך זבורוף התעקש: "אני לא מסכים לאמירה הזאת. ייתכן שנקבל את אותו הסכום. ייתכן שנשלם יותר וייתכן שנשלם פחות. אני לא יודע מה יהיו תוצאות עלות הפרויקט במכרז. עד שלא נעשה מכרז — אף אחד לא יידע". בשלב מאוחר יותר ביקש זבורוף מהיחידה המקצועית במשרד לערוך בדיקה מעמיקה נוספת של השוק, כדי לבחון שוב את הפטור במכרז.

בסופו של דבר, אנשי משרד התפוצות טענו כי ביצעו את הבדיקות המבוקשות, וכי "לאחר בדיקות אלה היחידה המקצועית עומדת על דעתה כי גשר היא השחקן היחיד בשוק שמשלב את היכולות הנדרשות להצלחת הפרויקט ברמה גבוהה מאוד. הגופים האחרים לוקים בחסר, בעיקר ביכולת לנהל קבוצה מורכבת של החברה הישראלית, שהיא קהל היעד של הפרויקט. הם עסקו בקבוצות של חברי כנסת או אנשי תקשורת, ופחות בתחומים אחרים ומגוונים בחברה הישראלית".

בסופו של הפרוטוקול נקבע כי "היחידה המקצועית עומדת על דעתה כי בשוק יש רק שחקן אחד רלוונטי למיזם זה, מכיוון שהוא היחיד שעומד בתנאים המקצועיים שהיחידה הציבה. סגן החשב השתכנע כי בנסיבות העניין — ניתן לומר כי ההתקשרות כפי שהיא מביאה את מירב היתרונות למשרד". ההתקשרות עם העמותה צפויה לצאת לפועל ב–29 בנובמבר, אלא אם יוגשו עד אז השגות למשרד התפוצות.

משרד התפוצות: "זה מיזם משותף ראוי"

"כ–70% מההתקשרויות של המדינה נעשות בפטור ממכרז, כמעט ללא בקרה ציבורית", אמר מושון זר אביב, ממובילי מפתח התקציב של הסדנא לידע ציבורי, שמאפשר להתבונן בהתקשרויות. "ראוי שאור השמש יחטא ולו במעט גם את הפטורים ממכרז ובהמשך גם את כלל הרכש הממשלתי, ושהביקורת הציבורית תתחיל לפעול את פעולתה גם במקומות שבהם גורמים מסוימים מעדיפים עדיין לפעול במחשכים".

ממשרד התפוצות נמסר כי "ההתקשרות נעשתה ללא שום זיקה לדני טרופר. טרופר הוא נשיא כבוד של עמותת גשר ואיננו מעורב כלל בקבלת החלטות ובניהול השוטף של העמותה.המיזם המשותף נעשה על סמך שיקולים מקצועיים בלבד ובהנחיית ועדת המכרזים. משרד התפוצות רואה חשיבות במיזם כאמצעי מרכזי ליצירת חיבור בין מובילי דעה בחברה הישראלית לאתגרי קהילות יהודיות בתפוצות".

במשרד התפוצות טענו כי להתקשרות אין קשר לטרופר, שהקים את העמותה ומכהן כנשיאה, אך מנכ"ל העמותה, אילן גאל דור, הוא חתנו של טרופר.

תגובה מעמותת גשר לא התקבלו לפני מועד סגירת הגיליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"