יותר מ-10,000 הפגינו נגד מתווה הגז. זליכה: "יזמים וראשי השלטון שודדים את המאגר הציבורי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה נגד מתווה הגז בתל אביב
הפגנה נגד מתווה הגז בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
עדכונים

ירון זליכה: "שוד מאורגן"

ירון זליכה, מכוכבי הסדרה "מגש הכסף" ומי שהיה החשב הכללי באוצר, היה הנואם המרכזי בהפגנה הערב בתל אביב במחאה על מתווה הגז. "זה לא שוד - זה שוד מאורגן", אמר זליכה, והוסיף: "מי שמחלק את קופת הציבור לחבריו סופו למלא אותה חזרה בעוולותיו. הממשלה יצרה במו ידיה את המונופול רב העוצמה והגדול ביותר בתולדות המשק הישראלי, עם מחירים מופקעים של גז בחמש השנים האחרונות".

בנוסף, אמר זליכה: "בחודשים האחרונים הארנו את עיני הציבור על אודות הדרך שבה הממשלה בוזזת את המשאב הלאומי הכי גדול שהתגלה פה אי פעם אחרי שהיא חילקה אותו ללא מכרז לקבוצה של בעלי הון כמעט ללא תמורה.

"מונופול שמוכר את הגז שלנו, שהוא קיבל בחינם. חשבתי שאם נאיר את עיני הציבור מול העוולה שהיקפה טריליון שקל - יהיה בכך די כדי לזעזע אותו. לצערי הציבור עוד לא מזועזע. בחודשים האחרונים קיימתי שיחות להסביר לאנשים וגיליתי לתדהמתי שהם עסוקים בהונאה עצמית בשורה של אשליות שמונעות מהם להבין מה עושים לנו".

לדברי זליכה, "נדמה לי שהאנשים האלה וחלקים מהתקשורת וחלקים בממשל ואפילו שופטים עסוקים במה שמבטא הביטוי - 'אין עיוור יותר גדול ממי שמתעקש לעצום את עיניו'".

זליכה הדגיש כי לא יחזור "על המרכיבים העיקריים של המתווה המתועב הזה", אך פנה לקהל וביקש לצייד אותו בכלים שיעזרו "לנפץ את שש האשליות העצמיות".

לדבריו, "אחת - האשליה שחייבים להוציא את הגז מהאדמה. אבל אנחנו יודעים שהגז כבר זורם חמש שנים במחירים מופקעים. הקרב של תשובה ונתניהו הוא לא על הגז שיזרום וזרם כבר - אלא על הרווחים שיפיקו מהמחירים לייצוא. מחירים שהם לא רוצים לשתף עם מי שהגז שייך לו - עם ישראל. הקרב הוא על הגז ועל המחיר שימשיך להימכר לנו. גם כשהממשלה תתחליף, איש לא יוכל לתקן זאת.

"שתיים - האשליה שכביכול הרוב חוזר לציבור - אבל אנחנו יודעים שההכרה בהוצאות של 28% ו-30% היא זכות שנתניהו נותן רק לתשובה, לנכות 300% מההוצאות. הם מספרים לנו שרוב הכסף יחזור לציבור, אבל האמת היא שאת הוצאות הביטחון השיתו עלינו - ואת התמולגים ישלמו בעתיד.

"שלוש - האשליה שאומרים לנו שיזמים צריכים להרוויח על הסיכון שהם לקחו. אבל את המשאבים האלה הם קיבלו ללא מכרז בכלל. בעולם מקובלת תשואה של 8%-10% אחרי שאתה רוכש מאגרים, לא מקבל בחינם. אתם יודעים כמה יישאר לנו? מקסימום 15%. יזמים לא צריכים לחבור עם ראשי השלטון ולבצע שוד של המאגר הציבורי. יזמים צריכים להרוויח אבל לא רווח חזירי על חשבון עם ישראל.

"ארבע - אומרים לנו: יכול להיות שכבר נתנו להם משאבים בחינם. עכשיו יש כללים שצריך לכפות אותם. אסור לשנות את הכללים בדיעבד. אנחנו מבקשים מתניהו לאכוף את הכללים. הכללים הם שמונופול שמפקיע מחירים חייב להיות תחת פיקוח - וזה מעוגן בחוק עוד לפני ששמענו את השם נתניהו או את השם תשובה. הם לא מסתפקים בלשנות את הכללים - הם רוצים לשנות את הכללים ל-15 שנים הבאות - כך שגם הממשלה הבאה לא תוכל לשנות את הכללים.

"חמש - אומרים לנו שווה לוותר, לא משנה מה המחיר, למען מעמדה האסטרטגי של ישראל. אבל האמת היא שנתניהו הפך את ישראל למדינה שהדיור בה הכי יקר במערב. מדינה שהרכבים הכי יקרים במערב. מדינה שהמזון הכי יקר במערב. וכעת מדינה שהגז הוא הכי יקר במערב - ועוד גז שלנו? אם המדיניות החזירית תשתנה, התוצר יעלה ב-100 מיליארד דולר בשנה. כל הסיוע האמריקאי זה 4 מיליארד דולר. מה הדבר הזה יעשה למעמד שלנו אם התוצר יעלה? זה נתון בידיים שלנו.

"שש - האשליה שהמחאה הזו היא פוליטית. האשליה שהמחאה הזו היא מחאה של השמאל נגד הימין. אני לא ידעתי שרק העניים של השמאל קונים את הדירות הכי יקרות במערב. אני חשבתי שגם העניים של הימין צורכים חשמל. מר נתניהו, זו לא המחאה של השמאל, זו המחאה של עם ישראל - שמאלנים וימנים. זו מחאה של כל העם".

זליכה סיכם והוסיף: "אז מה עושים? באתי להגיד בדיוק מה עושים. אנחנו בחברה דמוקרטית. ובחברה כזאת, חבריי ממשטרת ישראל, הדרך להביע את דעת הקהל היא במחאות ובהפגנות. מר נתניהו - יש שופטים בירושלים ויש עתירה לבג"ץ נגד המתווה באופן כללי ובאופן ספציפי נגד הסעיף שמנסה לכבול את ידי הממשלות הבאות. הסעיף הזה צריך להיפסל בבג"ץ. אבל שופטי ישראל לא יושבים בחלל ריק, והם צריכים לראות מה עם ישראל חושב - וזה התפקיד של כולנו לשכנע את משפחותינו וחברינו.

"לסיום אני רוצה לבקש: אני רוצה שתציפו את בית המשפט ואת שופטי ישראל בפניות ובמכתבים שמסבירים ברשתות החברתיות. תתנו את הכלים וההסברים יחד עם שש האשליות ותפריכו אותן.

"הדבר השני זה - להפגנה הבאה, אני מצייד אתכם במשימה. יש פה אלפים רבים. אני רוצה לבקש שלהפגנה הבאה כל אחד לוקח על עצמו להביא את עצמו ועוד ארבעה אנשים. אני מאמין שנאה דורש - נאה מקיים. לכם הבאתי את בני המשפחה שלי, כיוון שלמענם אנחנו נאבקים".

בשלב זה, זליכה עצר ובתו, נעה, עלתה לבמה. לדבריה, "רבים מחבריי חוששים. אנו יודעים שאתם נלחמים את המלחמה שלנו כדי שלילדים של היום תהיה מדינה שיהיה אפשר להתפרנס בה בכבוד. לכן החלטתי לבוא להפגין כדי לבקש - אל תוותרו על העתיד שלנו".

יותר מ-10,000 איש משתתפים בהפגנה בתל אביב נגד מתווה הגז

כ-10,000 איש משתתפים הערב בהפגנה בתל אביב במחאה על מתווה הגז. ההפגנות נפתחו בדקת דומיה לזכר קורבנות הטרור בפריז ובדרום הר חברון.

בין הקריאות שנשמעו - "הון-שלטון-עולם תחתון", "לא נותנים את הגז לטייקונים" ו-"זה הגז של כולנו". וגם: "עוצרים את שוד הגז", "מתווה הגז מסוכן לישראל" ו-"עומדים יחד נגד גניבת הגז".

אורי בן דב, ממארגני ההפגנה, אמר כי "חיכינו בסבלנו אבל יש פה מי שלא עוצר. בים שלנו יש משאב טבע שיכול לשנות את הכלכלה של מדינת ישראל, אבל יש מי שלא נותן לזה לקרות. משאב הטבע הזה שייך על פי חוק לכולנו אבל יש מי שרוצה את זה רק לעצמו.
בזמן שאני משלם מסים התפתח מנגנון שמעטים מרוויחים המון. מי שאמור להגן עלינו לא רואים אותנו אנחנו האזרחים. המתווה שראש בממשלה עושה הכל כדי לחתום עליו לא רק משאיר את המחיר מופקע ואת המונופול הגדול. ישראל מתחייבת לא לפקח על המונופול במשך עשור. זה אומר שנתניהו הולך לחתום על נסיגה של מדינת ישראל מהריבונות שלה. תאבת הבצע דורסת את החברה והכלכלה והסביבה וגם הדימוקרטיה הישרלאית. אנחנו פה לעצור את הנסיגה מהריבונות ולהגן על הדימוקרטיה. אנחנו לוקחים אחריות על הדימוקרטיה".

הפגנה בתל אביב נגד מתווה הגז

מאות מפגינים בבאר שבע

מאות מפגינים צועדים הערב בבאר שבע במחאה על מתווה הגז. המפגינים צועדים ממשכן לאומניות הבמה עד לחניון הרצל בעיר העתיקה - תוך חסימת כבישים בציר המרכזי בבאר שבע, שדרות רגר.

משתתפי המחאה מחו גם על מה, שלטענתם, היה ניסיון השתקה שבוצע בהם מצד הרשויות בשבוע החולף. למארגנים יש טענות רבות כלפי המשטרה, שבעקבות המחאה בשבוע שעבר, עצרה שלושה אנשים והוציאה צו הרחקה מהעיר כנגד אלון ויסר, מי שחתם על ההפגנה מטעם תא אופק.

המפגינים קוראים לממשלה לפעול לביטול המתווה העתידי ולפעול למען שקיפות. מאות המשתתפים קראו "אריה מכלוף - הגז הזה שקוף" במחאה על מסירת תיק משרד הכלכלה לנתניהו בכדי לעקוף את הממונה להגבלים עסקיים

הפגנות רבות בצפון הארץ

הפגנות רבות מתקיימות גם בצפון הארץ. בזכרון יעקב ובחדרה מפגינים כ-200 איש בכל הפגנה. כך גם בקרית שמונה ובראש פינה. בנצרת עילית מפגינים כ-100 איש ובחיפה כ-1,000 איש מקיימים תהלוכה מאושרת מגן האם לאודיטוריום במרכז הכרמל. המפגינים נושאים שלטים שעליהם נכתב: "גזלנים נמאס", "חיפה דורשת הלאמה", "מתווה הגז ירעיל את חיפה בבית זיקוק נוסף" ו-"ביבי, איפה הבושה?". הם קוראים לראש הממשלה להתפטר וצועקים - "זה הגז של כולנו", "הון, שלטון, עולם תחתון". חלק מהמפגינים אף מניפים דגלים של מפלגת העבודה ומרצ.

נעמה לזימי, ממארגני ההפגנה בחיפה אמרה כי המפגינים באו כדי למחות נגד השוד "הכי גדול שהולך להתבצע מאז קום המדינה", להגדרתה. "מדובר כאן בכספי ציבור ממשאבי הטבע שלנו שהם נכס ציבורי בבעלותנו; והכספים מהמשאב הזה יכולים להוציא מהבוץ ולשפר איכות חיים של מדינה שלמה. על זה לא נוותר, בטח כשהשלטון מנסה לדכא אותנו".

בתוך כך, פרופ' דני גוטווין נאם בהפגנה בחיפה ואמר כי "שוד הגז הוא האופן שבו מדרדרים אותנו, כל אחד ואחד, למצב של העניים החדשים. אנחנו נלחמים על הגז משום שהגז זו הדרך שלנו להיות שליטים לגורלינו".

בהמשך דבריו השווה גוטווין בין ההשתלטות של משפחת עופר על ים המלח להשתלטות של יצחק תשובה על מאגרי הגז. "שלטון ההון בישראל מפרק את הבטחון החברתי. אין פנסיה למבוגרים, אין עתיד לצעירים", אמר, והוסיף כי "הלאמה זה לא משהו ארטיאלאי. זה הסיכוי שלנו לחיים הוגנים".

גוטווין אמר במהלך דבריו כי "כולנו יוסף סלמסה". הקהל ענה לו בצעקות הזדהות, ואז הסביר גוטווין כי "כולנו, האנשים בפריפריה הישראלית שהוזנחו והופקרו ומהווים בשר תותחים של 'שלטון העם' ". בסיום דבריו הזכיר את המחאה החברתית ואמר - "2011 היתה נקודת זינוק במרתון ארוך".

כל ישראל מפגינים? הפגנה בחיפה במחאה על מתווה הגזצילום: נעה שפיגל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט