פרשנות |

שר הנגב, הגליל והקומבינה

דרעי התגלה כעלה נידף בממשלתו של נתניהו וכחסר עמוד שדרה - את מי הוא מייצג בכלל? ■ וגם: שערוריית ההתנהלות של נתניהו - שנראה כמי שאיבד את הבושה

סמי פרץ
סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סמי פרץ
סמי פרץ

אנחנו מורגלים בבזיונות ממשלתיים אבל ביזיון כמו התפטרותו של שר הכלכלה אריה דרעי מתפקידו והפקדת תיק "הפריפריה" פלוס 300 מיליון שקל בידיו היא שפל חדש במערכת היחסים שבין הממשלה לאזרחים מכל כיוון שהוא.

הדבר הזועק והמיידי הוא עילת הפרישה. דרעי לא מוכן לחתום על סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים, שמאפשר לממשלה לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים ולאשר את מתווה הגז בנימוקים בטחוניים. מדוע אינו מוכן? כי הוא לא רוצה להיות זה שחתום על מהלך תקדימי שכזה.

אריה דרעי, בישיבת הממשלה

דרעי חזר לפוליטיקה אחרי 20 שנות היעדרות כדי לבנות מחדש שם ומוניטין לאחר שישב בכלא. במשרד הכלכלה ניתנה לו הזדמנות יוצאת דופן לטפל ב"שקופים" וב"פריפריה", שאותם הוא מתיימר לייצג.

חז"ל אמרו "האומר אין לי אלא תורה – גם תורה אין לו" ועושה רושם שזה נכתב על דרעי ו"השקופים". מדבר על שקופים וחלשים אבל כשניתנת לו ההזדמנות לקדם – גם את זה אינו עושה. יש במשרד הכלכלה שלל כלים לקידום אוכלוסיות חלשות ולדבריו של דרעי הוא אפילו "התאהב" במשרד למרות שלא רצה בו. והנה מתברר שזוהי אהבה קצרה וחולפת, כי השר דרעי לא מסוגל לקבל החלטה ולעמוד מאחוריה. הוא לא היה מסוגל להפעיל את סמכותו ולאשר את עקיפת הממונה על ההגבלים ולא היה מסוגל למנוע זאת.

לכן הוא מפנה את מקומו לראש הממשלה בנימין נתניהו שלוקח על עצמו בנוסף למשרד החוץ והתקשורת גם את משרד הכלכלה. דרעי התגלה כעלה נידף בממשלתו של נתניהו וכחסר עמוד שדרה. את מי הוא מייצג בכלל? כדי לא לצאת ממשרד הכלכלה עם הזנב בין הרגליים זרק לו נתניהו עצם קטנה: 300 מיליון שקל והוספת השם פריפריה למשרד לנגב והגליל.

אילו דרעי באמת היה דואג לפריפריה ולנגב והגליל, הוא היה צריך להיאחז במשרד הכלכלה ולא לתת אותו לאיש. הוא היה יכול להפעיל את סמכותו ולפעול למען מתווה גז משופר שיכול באמת לקדם את הפריפריה. הוא היה יכול להשתמש בשלל היחידות של משרד הכלכלה כדי לעשות זאת: מרכז ההשקעות, האגף להכשרה מקצועית, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, האגף למעונות יום ומשפחתונים, מטה לשילוב אנשים עם מוגבלויות, מנהל סחר חוץ, המדען הראשי ופעילות מחקר ופיתוח ועוד.

כל יחידה יכולה לקדם את הפריפריה עשרות מונים מ-300 מיליון שקל שאותם ישפוך לפי גחמותיו. הוא יסתובב כמו גביר בין ראשי רשויות, יזרוק קצת לזה וקצת לזה, ומה ידרוש בתמורה? מקוואות? בתי כנסת? ג'ובים למקורבים? הוא בטוח שבאמת הוא רוצה לחזור למקומות האלה?

נתניהו הוציא הבוקר הודעה בה הוא מסביר כי "השר דרעי הודיע לי על כוונתו להתפטר ממשרד הכלכלה כדי להשלים את המהלך. המשרד יעבור אליי ואני אאשר את המתווה. למשרד לקידום הנגב והגליל יתווסף הטיפול גם בפריפריה החברתית - הוא ייקרא 'המשרד לקידום הפריפריה, הנגב והגליל' בהמשך אני בטוח שנמצא דרך לתת ביטוי הולם נוסף למעמדו של השר דרעי כראש מפלגה חשובה בקואליציה". אפשר כבר להמר שהפריפריה לא תקבל הרבה מהמינוי המושחת הזה, אבל לדרעי מובטחת נדוניה נוספת בעתיד למקרה שיגלה שכל המשרד הזה קצת קטן עליו.

ההתנהלות של נתניהו בסוגיית הגז היא שערורייתית. מה שהוא מוכן לעשות כדי להעביר מתווה בעייתי מעורר סימני שאלה ואלו מן הסתם יתבררו בעתיד. אבל גם האופן שבה הוא מנהל את ממשלתו מעורר לא פחות תמיהות. מה זה הקשקוש הזה? שר לענייני פריפריה? ומה בדיוק אמורים לעשות שרי החינוך, הבריאות, התשתיות והאוצר במצב החדש? ומה יעשה שר הרווחה? להזניח את הפריפריה כי עכשיו יש מי שידאג לה? ומה תעשה מקורבתו של נתניהו, השרה גילה גמליאל שעומדת בראש "המשרד לשוויון חברתי" המתיימר לטפל בגימלאים, מיעוטים, צעירים ולפעול לשוויון מגדרי?

אפשר היה להעריך את נחישותו של נתניהו בקידום מתווה הגז אילו הוא היה פועל בדרכים פחות עקומות וציניות מאלו. אבל נתניהו בממשלה הנוכחית נראה כמי שאיבד את הבושה. ולפריפריה כדאי להילחץ מריבוי השרים העוסקים בעניינם. ככל שיש יותר שחקנים שאחראים עליך – כך יש יותר אנשים לגלגל עליהם כשלונות ומחדלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל