קומבינת הגז מתרחבת: נתניהו שוקל להעניק לדרעי תיק רווחה מורחב

(עדכון) כצפוי, הודיע היום אריה דרעי על התפטרותו מתפקיד שר הכלכלה על מנת לאפשר את העברת מתווה הגז ■ כך זה קרה: מהמשבר עם בנט ועד ההתנגדות של כחלון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוקל לגבש תיק רווחה מורחב עבור השר אריה דרעי, שיכלול את משרד הרווחה ואת הביטוח הלאומי. מחר אמור נתניהו להיפגש עם שר הרווחה חיים כץ ולדון עימו בנושא. לפי הערכות במערכת הפוליטית, לא מן הנמנע שכץ יתמנה לשר הכלכלה, אם דרעי יקבל תיק רווחה מורחב.

אריה דרעי הודיע היום רשמית על התפטרותו מתפקידו כשר כלכלה - במסגרת דיל הגז עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. ל-TheMarker נודע כי התוספת בסך 300 מיליון שקל שיקבל דרעי למשרד לקידום הפריפריה, הנגב והגליל תגיע ממשרד הכלכלה. נתניהו, כשר הכלכלה, יעביר את הכסף ממשרדו אל המשרד המעובה של דרעי. לפי שעה, לא ברור לאילו פרוייקטים יופנה הסכום הזה.

אריה דרעי, בישיבת הממשלה

שר האוצר משה כחלון התנגד לפרוץ את מסגרת התקציב, ולכן הוחלט שהמקורות לתוספת של דרעי יגיעו מהמשרדים שבראשם עומד נתניהו.

דרעי: "מתפטר בצער"

"אני מודיע היום על התפטרותי ממשרד הכלכלה. אני עושה זאת בצער והסיבה היא שלא נמצאה דרך לפתור את הוצאת מתווה הגז לדרך", כתב היום דרעי במכתב ההתפטרות. "הודעתי מהיום הראשון במשרד הכלכלה כי לא אחתום על סעיף 52 שמשמעותו - עקיפת הממונה על ההגבלים, וכשלא נמצא רוב בכנסת ללקיחת הסמכויות ממני, לא נותרה לי ברירה אלא להתפטר, כי המדינה חייבת לצאת לדרך עם מתווה הגז. המתווה, שפעלתי כדי להכניס בו שיפורים, הוא הרע במיעוטו והמדינה זקוקה למיליארדי השקלים שיכניס לה הגז".

מוקדם יותר, על מנת להשיג את תמיכת הבית היהודי למהלך, אישרה הממשלה את הקמתה של ועדה לבחינת העברת הסמכויות על מעונות היום לגילאי 0-3, ממשרד הכלכלה למשרד החינוך. בראש הועדה יעמוד מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, והיא צפויה להציג את מסקנותיה בתוך 45 יום.

שרי הבית היהודי איימו להצביע נגד הגדלת סמכויותיו של דרעי מאחר שהוא אמור לקבל סמכויות על החינוך הבלתי פורמלי בשכונות מצוקה, תחום שנמצא בסמכותו של שר החינוך. כתוצאה מכך, נדחתה ההצבעה בממשלה על עיבוי סמכויותיו של דרעי כשר לפיתוח הנגב והגליל שאליו יתווסף התואר הפריפריה החברתית. המשבר חוסל לאחר שדרישותיו של בנט נענו - לפיהן סמכויות שר החינוך לא יפגעו ולא יפוצלו, ודרעי לא יקבל סמכויות הקשורות בחינוך ובעיקר בחינוך הבלתי פורמלי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, היום בישיבת הממשלה

נתניהו: "הוויכוח על הגז - כמו הוויכוח שהיה על כביש 6"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה: "היום אנחנו עושים צעד גדול לקידום אספקת הגז במדינת ישראל. הגז הוא מנוע צמיחה מספר אחת של ישראל בשנים הקרובות. מדובר קודם כל בהשקעות של הרבה מאוד מיליארדי דולרים כבר בשנתיים הקרובות ויצירת תעשיות נלוות, מה שייתן מקומות עבודה רבים לאזרחי ישראל. אספקת הגז תסייע בהורדת מחירי האנרגיה והורדת יוקר המחיה.

הדבר ייתן גם עצמאות אנרגטית למדינת ישראל. לא נהיה תלויים במקורות אנרגיה זרים - דבר שהוא חשוב מאוד למדינת ישראל. זה יזרים גם מאות מיליארדי שקלים לאורך 20 השנים הקרובות לאזרחי מדינת ישראל, לתקציבי רווחה, תקציבי חינוך, תקציבי בריאות – דבר חשוב מאוד למדינה.

"הוויכוחים שהובילו אותנו לנקודה הזאת מזכירים לי את הוויכוחים שהיו בזמנו על כביש 6. היו ויכוחים סוערים על כביש 6 והיום אף אחד לא מבין בכלל איך המדינה הסתדרה בלי כביש 6, והיא באמת לא הסתדרה. אותו הדבר יקרה גם במתווה הגז. אני חושב שכעבור שנה, שנתיים, שלוש, כולם יבינו שזה היה צעד הכרחי. אני הבטחתי שנעביר את המתווה, והיום אנחנו עושים את הצעד המשמעותי ביותר כדי לעשות זאת.

"השר דרעי הודיע לי על כוונתו להתפטר ממשרד הכלכלה כדי להשלים את המהלך, המשרד יעבור אליי ואני אאשר את המתווה. למשרד לקידום הנגב והגליל יתווסף הטיפול גם בפריפריה החברתית - הוא ייקרא 'המשרד לקידום הפריפריה, הנגב והגליל'. בהמשך אני בטוח שנמצא דרך לתת ביטוי הולם נוסף למעמדו של השר דרעי כראש מפלגה חשובה בקואליציה, הוא שר ותיק ומנוסה בממשלות ישראל".

ח"כ איתן כבל ליועץ המשפטי: לחקור את הדיל

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), החליט לפנות את היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין בדרישה לעצור או לפתוח בחקירה פלילית נגד "ה"דיל" במסגרתו התפטר דרעי ממשרד הכלכלה ויקבל תקציב של 300 מיליון שקלים למשרד לפיתוח הנגב הגליל והפריפריה. כבל מאיים אף לעתור לבג"ץ אם ויינשטיין לא יעצור את המהלך.

כבל אמר כי "ההסכם בין נתניהו לדרעי זה לא תרגיל מסריח אלא שוחד בין נבחרי ציבור. דרעי מעניק לרה"מ את תיק הכלכלה ואפשרות להפעיל את סעיף 52 לחוק ההגבלים ולאשר את מתווה הגז בתמורה לתקציבים".

ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) אמרה כי "התפטרות דרעי לטובת הקומבינה שבה יוכל נתניהו להפעיל סעיף חסר תקדים בחוק הישראלי – הכשרת מונופול פרטי והענקת עוצמה כבירה לתשובה ונובל – תרגיל מסריח ומהלך לא רציונלי ומפוקפק. אני בטוחה שבבוא היום יפרצו החוצה כל הצדדים המושחתים של פרשת הגז הטבעי. מתווה הגז הוא כל כך מופרך, לא מנומק, שגוי ופוגעני, ומהווה כזאת חבילת הטבות פרועה (נוספת) לחברות הגז - עד שברור כשמש שמשהו רקוב כאן. כדאי לכל השותפים בתמיכה קולנית או שקטה, בהימנעות או בשתיקה להכין את האליבי שלהם כבר עכשיו כי לא רחוק היום שבו יתבקשו לתת את הדין על מהלכיהם".

גם נציגי לשכת העצמאים הודיעו היום, כי יעתרו לבג"ץ וידרשו שר כלכלה במשרה מלאה. עו"ד רועי כהן, נשיא להב - לשכת העצמאים והעסקים הקטנים, אמר כי "התנהלות נתניהו תהפוך את ישראל למונרכיה. ראש הממשלה מפקיר את כלכלת ישראל ואת מאות אלפי העצמאים והעסקים הקטנים המהווים 99% מהעסקים בישראל והם מנוע הצמיחה של הכלכלה. במידה ונתניהו יהפוך גם לשר הכלכלה נעתור לבג"צ ונדרוש מינוי שר כלכלה במשרה מלאה. יש יותר מדי סוגיות קריטיות על סדר היום הכלכלי המחייבות מינוי שר שיעסוק בכך יומם ולילה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט