הרשימה המלאה: כך נראית מפת הטבות המס של גפני

ההצבעה על מפת הטבות המס נדחתה; התנאי של נתניהו - 660 מיליון שקל להתנחלויות ■ ראש עיריית ערד, ניסן בן חמו: "זה טירוף ששוב השטחים שולטים במדינה ופוגעים בפריפריה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פנה באמצעות שר התיירות, יריב לוין, המקשר בין הממשלה לכנסת, ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, וביקש ממנו לדחות את ההצבעה, שנועדה להיערך אחר הצהריים על מפת הטבות מס חדשה ליישובי הפריפריה. נתניהו דורש להקצות 660 מיליון שקל להטבות מס להתנחלויות ודרישה דומה הועלתה גם על ידי הבית היהודי.

גפני אמר בזעם כי הוא לא יכול להתחייב להעלות את הרשימה להצבעה בשבוע הבא. גפני אמר ל-TheMarker: "הציבור ישפוט מי דואג ליישובי הפיתוח". לפי שעה, לא ברור אם ומתי תדון ועדת הכספים במפת המס החדשה. ראש עיריית ערד, ניסן בן חמו, אמר בתגובה: "זה טירוף ששוב השטחים שולטים במדינה ופוגעים בפריפריה".

ראשי היישובים בפריפריה, פעילי מפלגות וח"כים תושבי הפריפריה שנלחמו להגן על יישובם הפעילו בימים האחרונים לחצים על כל חברי ועדת הכספים.

הוועדה החלה הבוקר בדיון במפה מעודכנת של ההטבות. קריית שמונה זוכה כיום לזיכוי מס של 21% עד לתקרת הכנסה של 241,080 שקל, ולפי המפה החדשה היא תזכה לזיכוי מס של 18% עד לתקרת הכנסה של 228,000 שקל בשנה (כלומר עד 19,000 שקל ברוטו בחודש). ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), תושבת קריית שמונה, אמרה כי הפגיעה בעיר היא מינורית ולפי חוק קודם, ההטבות היו אמורות לרדת ל-16%.

ההצעה החדשה מפחיתה במקרים רבים את תקרת ההכנסה במס, ובמקרים מסוימים מעלה באחוזים בודדים את זיכוי המס. המשמעות היא שהפגיעה תהיה בעיקר בבעלי השכר הגבוה שלא יהנו מההטבות. לעומת זאת, יישובים אחרים, בהם בשטחים, וכן יישובים ערבים שלא נהנו מהטבות מס יקבלו הטבות מס עד תקרת הכנסה מסוימת.

ח"כ סמוטריץ שלח שלשום מכתב אל גפני שבו נימק את דרישתו להוסיף את יישובי השטחים לרשימת מקבלי ההטבות. סמוטריץ כתב כי "עד כה התייחסה הוועדה ל-3 קריטריונים: מדד הקרבה לגבול, המדד הפריפריאלי, והמדד הסוציו אקונומי. אבקש להוסיף קריטריון חלופי לקריטריון הקרבה לגבול, אשר לו רציונל מקביל, רמות האיום הבטחוני שאינה נגזרת אך ורק מרמת הקרבה לגבול בינלאומי. המשקל שצריך להינתן לקריטריון זה הוא 30% בסל ההטבות, כי מגורים באיזור בו קיים איום בטחוני יום יומי קשים יותר ממגורים ביישוב בו יש איום ערטילאי המתממש לעיתים רחוקות ולכן הדבר צריך לבוא לידי ביטוי בחישוב גובה הטבת המס המעודדת שתינתן בהם".

ח״כ סמוטריץ׳ בעקבות דחיית ההצבעה על הטבות מס לשם תיקון המפה והכללת הישובים ביהודה ושומרון: "מדובר בהחלטה נכונה, מוסרית ומתבקשת. לא ייתכן שבדיון על הטבות המס יודר ציבור שלם באופן קטגורי. אני הראשון לתמוך בהטבות מס לפריפריה וליישובים במעמד סוציו אקונומי נמוך ושאף אחד לא יטיף לי מוסר בעניין הזה. לא ביקשתי לפגוע ולו בישוב אחד מאלו שזכאים לכך, אבל לא אתן שירמסו את זכויותיהם של 400 אלף אזרחי מדינת ישראל תושבי יהודה ושומרון. איפה ערך השיוויון?! למה להדיר ציבור ערכי ותורם מהקריטריונים?! חייב להיות דין אחד לכולם ואני מאמין שכך אכן יהיה. אני משוכנע שראש הממשלה שטוען שהוא מחויב להתיישבות ימצא את התוספת התקציבית הלא גדולה הדרושה והמפה המתוקנת והשוויונית תעבור וכל אזרחי המדינה יהנו ממנה, ללא הבדלי השקפות פוליטיות. הממשלה הזו היא ממשלה לאומית והגיע הזמן להוכיח זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש