פערי התיווך המדהימים: "חקלאי מקבל 90 אגורות לק"ג - הצרכן משלם 9 שקלים"

החקלאים: "זו הסיבה לסגירת משקים רבים, ולעובדה שהגיל הממוצע של החקלאי הוא 64 שנים" ■ מנכ"ל משרד ראש הממשלה: "החקלאות נמצאת במשבר קשה ויש לטפל בבעיות"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

פגישה ראשונה בין מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, לנציגי החקלאים, נערכה הבוקר. "אני מבין, שהחקלאות נמצאת במשבר קשה ויש לטפל בבעיות", אמר גרונר והדגיש כי דבריו הם על דעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בפגישה השתתפו, בין השאר, אנשי הצוות של גרונר, מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו, נציגי אגף תקציבים במשרד האוצר, אודי אדירי וערן ניצן, ונציגי רשות מקרקעי ישראל. מצד החקלאים השתתפו בכירי הארגונים ונציגיהם, בכלל זה איתן ברושי, שיזם את הפגישה, אבשלום וילן, מאיר צור, ניר מאיר, יאיר ריינמן ודוידי הימן.

אלי גרונר

החקלאים ציינו כי אף שהחקלאות מתקדמת, הם נמצאים במשבר עמוק. לדבריהם, לא ייתכן שחקלאי מקבל 90 אגורות לקילו לימונים, שנמכר לצרכנים בתשעה שקלים. "יש לחסל את פערי התיווך הללו, לא ייתכן שחקלאי יקבל תמורה הנופלת מעלות היצור שלו", הבהירו. "זו הסיבה לסגירת משקים רבים, ולעובדה שהגיל הממוצע של החקלאי הוא 64 שנים. יש צורך בהתערבות ממשלתית בהובלת משרד ראש הממשלה, להסדרת נושאים עקרוניים, לא רק בפתרון בעיות נקודתיות", הוסיפו חלק מהם.

החקלאים דורשים לחדש את ההקצאה של 100 מיליון שקל בשנה לחידוש ההתיישבות הכפרית, שהופסקה בממשלה הקודמת, להקים ועדת שרים להתיישבות בראשות ראש הממשלה ולקדם את הבנייה בהתיישבות הכפרית שאושרה בעבר, ואולם לא התקדמה בגלל בעיות רגולטוריות ועמדת רשות מקרקעי ישראל. לדבריהם, ישנם אישורים עקרוניים להקמת עשרות אלפי יחידות דיור במושבים ובקיבוצים, שלא יוצאים לפועל.

בנוסף, החקלאים חזרו על הדרישה להוציא את רפורמת הפטם מחוק ההסדרים, או לפחות לשנותה בהסכמה איתם. משרד האוצר בוחן שינויים קלים בהצעה בשיחותיו עם התאחדות החקלאים. עם זאת, נראה כי אין בכוונתו להוציא את הרפורמה מחוק ההסדרים, לאחר שכבר צמצם את היקפה. הרפורמה נועדה למנוע קרטל של מגדלי עופות ומשווקים, שהוביל להעלאת מחיר העוף לצרכנים בלמעלה ממיליארד שקלים בשנה מ–2012.

בנוסף, החקלאים מבקשים לעצור את מיתווה ייקור המים לחקלאים ולהחזיר את נקודות הזיכוי במס למעסיקי עובדים זרים. גרונר לא הבטיח דבר, אלא אמר לחקלאים כי הוא בא ללמוד את הבעיות ויראה איך להתייחס לנושא, כאשר לנגד עיניו גם הצורך להוריד את יוקר המחיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי