תקציב הישיבות יוגדל רטרואקטיבית ל-984 מיליון שקל ב-2015

עקב ההסכמים עם המפלגות החרדיות, תקציב הישיבות יוגדל רטרואקטיבית: התשלום הצפוי בחודשיים האחרונים של השנה – 2,000 שקל לאברך, פי 4.5 מהתשלום ביולי ■ מנכ"ל חדו"ש: "קשה שלא לראות במהלכי הקואליציה יריקה בפרצופם של בוחריה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

המלגה לאברך כולל הוגדלה בחודשיים האחרונים ב-79%. זאת, לקראת ההגדלה הצפויה של סעיף הישיבות בתקציב המדינה הקרוב בשעור דומה (77%), מ-555 מיליון שקל ל-984 מיליון שקל.

תקציב הישיבות משמש בעיקר לתשלום לישיבות לבני 18 ומעלה (ישיבות גדולות) ולכוללים (ישיבות לגברים נשואים). התקציב שאושר ב-2014 עמד על 454 מיליון שקל. התקציב בפועל היה 555 מיליון שקל. על פי ההסכמים הקואליציוניים של המפלגות החרדיות, בתקציב 2015 צפויה עליה דרמטית ל-984 מיליון שקל. זהו גידול של 117% לעומת התקציב המאושר וגידול של 77% לעומת התקציב בפועל.

ישיבת מיר בירושלים, ב-2013צילום: גיל כהן-מגן

עד יולי האחרון קיבלו האברכים ותלמידי הישיבות הגדולות הקצבות לפי תקציב 2014. האברכים קיבלו 432 שקל לחודש ותלמידי הישיבות הגדולות 240 שקל. לקראת התשלום עבור אוגוסט (שניתן בספטמבר) כבר הסכימו האוצר ומשרד החינוך, בלחץ הח"כים החרדים, להגדיל את הקצבאות על פי הצעת התקציב ל-2015, שתאושר כנראה בנובמבר. כך גדלה קצבת האברך ב-79% ל-774 שקל ואילו ההקצבה לתלמיד ישיבה גדולה גדלה ב-79% ל-430 שקל.

אלא שמתברר שהגדלת תקציבי הישיבות תהיה רטרואקטיבית ותחול מתחילת השנה. התוצאה: בחודשים שלאחר אישור התקציב (נובמבר, דצמבר) יקבלו הישיבות והכוללים תשלום מוגדל גם עבור ינואר-יולי. ההקצבה לאברך כולל צפויה במצב זה לסכום שיא של כאלפיים שקל לאברך לחודש. ההקצבה לתלמידי ישיבה גדולה ל-1,100 שקל לחודש.

משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"קשה לשער בכלל את הנזק שתגרום הגדלת תקציב הישיבות לכלכלת ישראל. מדובר בחבלה ישירה בתהליך הכל כך חשוב של יציאת החרדים לשוק העבודה. ביד אחת מדינת ישראל משקיעה ובצדק סכומי עתק בשילוב חרדים באקדמיה ובתעסוקה. ביד השניה היא מתכוונת להשקיע סכומי עתק, כולל רטרואקיביים, בהשארתם בישיבות. קואליציה שתאשר את התקציב המטורף הזה היא קואליציה חסרת אחריות, שמוכרת את עתיד הציונות והכלכלה בנזיד שלטון".

רגב הזכיר שמחקר דעת הקהל השנתי של חדו"ש "מדד הדת והמדינה" גילה ש-"79% מהציבור היהודי, 4 מכל 5 משיבים, מתנגדים לכוונת הקואליציה להגדיל את תקציב הישיבות וההטבות לאברכים. בין מצביעי הליכוד – 81% מתנגדים, בין מצביעי כולנו – 87% ובין מצביעי הבית היהודי – 69%". לדבריו, "במצב הזה קשה שלא לראות במהלכי הקואליציה יריקה בפרצופם של בוחריה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות