"יהיה מחסור בעגבניות עד תחילת דצמבר - למה משרד החקלאות לא מעדכן?"

יו"ר מועצת הלול: "לא היה מחסור בעופות בחגי תשרי" ■ מנכ"ל משרד החקלאות: "צריך להחליט אם הולכים על הוזלת יוקר המחיה או על הבטחת מזון גם בתקופות שפל בייצור"

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

"המחסור בעגבניות צפוי להימשך עד תחילת חודש דצמבר", כך אמר היום (ב') מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, בדיון בוועדת הכלכלה בכנסת על המחסור במוצרי חקלאות בחגי תשרי. בדיון התחמקו כל הצדדים מקבלת אחריות למחסור, ובסופו הודיע יו"ר הועדה, איתן כבל, כי הוא ממנה ועדת משנה בראשות עיסאווי פרייג', חבר הוועדה, שתגיש מסקנות תוך חודש לגבי האחריות למחסור.

"מנקודת המבט של האזרחים, לא היה לנו מושג מה קורה", אמר כבל לבן אליהו. "זה היה סוג משבר. הבעיה, האם אתה פועל במשבר ממערכת מסודרת או שאתה מתחיל לקושש טיפול בבעיות. ואם אתה לא יודע לתת מענה – תעשה מסיבת עתונאים, תודיע לעם ישראל שאין עגבניות עד האחד בדצמבר. כך לפחות נדע איפה אנחנו עומדים. אותו דבר בפטם. את מי זה מעניין, אם היו שוחטים ביום שישי? תודיעו שיש מחסור. ברוב המקומות בהם ביקרתי היה מחסור", הוסיף.

כבל התייחס בכך לדבריו של מולי לויט, יו"ר מועצת הלול שטען, כי לא היה כל מחסור בפטם בחגים. "אני קונה במגדל העמק, ולא היה שם מחסור", אמר לויט, שספג בוועדה ביקורת על כך, שהענף הכי מתוכנן במשק לא סיפק את מלוא הביקוש בחגים לעופות וביצים.

בדיוני הוועדה עלה כי הרשתות מכרו בחגי תשרי בשר קפוא מספטמבר 2014. עוד עולה, כי בהוראת גורמי דת, השוחטים לא עבדו בערבי חג ויום שישי, ובכך תרמו למחסור בעופות, אלא רק בחול המועד סוכות. חבר הכנסת איתן ברושי אמר כי "המשבר לא נוהל נכון, לא חשוב מהן סיבותיו. התוצאות מעידות על מחסור בשוק. לא היתה סיבה למחסור בתוצרת טריה בשוק. צריך לשאול, מה הנזק למשק מעלית המדד בעקבות המחירים שעלו? התערבות האוצר בכל דבר הופכת אותם לאחראים שמעולם לא שילמו על טעויות".

דוכני ירקות בשוק הכרמלצילום: דודו בכר

כל נציגי החקלאים, ברושי, אבשלום (אבו) וילן ודובי אמיתי קראו להוציא את רפורמת הפטם מחוק ההסדרים. הרפורמה שקוצצה נועדה למנוע קרטל עתידי בפטם, שיעלה את מחירו לצרכן. נציג אגף תקציבים במשרד האוצר, אלון מסר אמר כי הרפורמה לא תוצא מהחוק, אולם מנבחנים שינויים בשוליים, בשיחות עם החקלאים.

חקלאים ציינו, כי חלק מהמחסור בעגבניות נובע מסגירת חממות על ידי החקלאים, שנפלטו מהענף מסיבות כלכליות. לדבריהם, עלות גידול עגבניה עומד על 2.5 שקלים לק"ג, וכשחקלאי נדרש למכור אותה בפחות משקל, הוא לא שורד. אלי אהרון מארגון מגדלי הירקות אמר כי באירופה יש חוק שאוסר מכירת תוצרת במחיר הנמוך מעלות הייצור שלה.

מסר אמר כי בנושא יבוא העגבניות ניתן לשפר את מהירות הטיפול של משרד החקלאות בבדיקת המכולות ושחרורן, כולל אישור יבוא של עגבניות עם הגבעול. בתגובה לדרישות חקלאים להגדיל את התמיכות הישירות לחקלאי בדומה למקובל במדינות המפותחות השיב, כי על החקלאים לזכור, שהאותן מדינות אין תכנון בחלב ובביצים והסדרים בפטם.

בן אליהו אמר כי "עמדת משרד החקלאות בנושא התמיכות בחקלאים והסרת המכסים היא, שצריך לבחור. אם מדברים על הורדת יוקר מחיה, המשמעות היא חקלאות לא מתוכננת. מנגד, אם רוצים להבטיח מזון גם בתקופות שפל בייצור, זה מחייב תכנון. אי אפשר ללכת על שני הדברים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן