שלי יחימוביץ' חושפת: כך נראה תלוש שכר של חבר כנסת

יחימוביץ' דורשת לבטל את ההעלאה בשכר הח"כים: "חלק מהפוליטיקאים מרגישים לפעמים ממש עניים. צמרת העשירון העליון נראית להם ממש עוני לעומת חבריהם במאיון ובאלפיון"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) חשפה היום בעמוד הפייסבוק שלה את תלוש השכר שלה שמגלה כי שכרו נטו בחודש הוא 19,137 שקל.

שכר ברוטו של חבר כנסת הוא 40,029 שקל בחודש. משכר הברוטו של יחימוביץ' נוכו למס ההכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות 18,242 שקל. לטובת קופות גמל ועוד נוכו: קרן אור - 78.75 שקל, דמי חבר - 149 שקל, מבטחים - 2,279 שקל, קרן השתלמות אקסלנס - 1,000 שקל, וגדיש - 607 שקל. החזר אש"ל מהכנסת בחודש הוא 1,575 שקל ברוטו ו-782 שקל נטו.

תלוש השכר שפירסמה ח"כ שלי יחימוביץ'

להגדלה של תלוש השכר - לחצו כאן

יחימוביץ' והתנועה לאיכות השלטון דרשו באחרונה לבטל העלאה של 3%-2% בשכר הח"כים הצפויה במשכורת ינואר 2016. שכרם של הח"כים, הנשיא והשופטים צמוד לשכר הממוצע במשק ומתעדכן אחת לשנה במשכורת ינואר. לעומתם, שכרם של ראש הממשלה והשרים צמוד למדד והוא צפוי שלא להתעדכן כלל בינואר.

יחימוביץ' כתבה היום בעמוד הפייסבוק שלה כי "אנחנו הח"כים מצ'ופרים ומחוברים למנגנון הזה שלא אומר כלום על השכר של רוב אזרחי ישראל. אני לא מתייפייפת. רבים מהח"כים באמת עובדים קשה ובמסירות רבה, ואנחנו רוצים שאנשים טובים יגיעו לפוליטיקה. אם באמת כולם היו נהנים מעלייה בשכרם, זה היה סביר בעיני שגם שכר הח"כים היה מתעדכן. אלא שזה לא כך. שכר השכירים והעצמאים במשק קפוא ונשחק כבר עשור שלם. רק בשבוע שעבר פירסם הביטוח הלאומי את הנתונים הקשים האלה על השכר החציוני במשק (החציוני, לא הממוצע המטעה) חצי (!) מהשכירים במשק מרוויחים פחות מ-6,200 שקלים, וחצי מהעצמאים מרוויחים פחות מ-4,750 שקלים.

"נוצר מצב שבו אנחנו, חברי הכנסת, נהנה מתוספת גדולה לשכרנו השנתי – שעה שגם השכירים וגם העצמאים במשק דורכים במקום. ותבינו: דריכה במקום היא שחיקה. כי יוקר המחיה ממריא והשתתפות הממשלה בחינוך ובריאות וכל היתר יורדת. כתוצאה ממדיניות שהשרים והח"כים אחראים לה!

יש משהו מעוות בתודעה של חלק מהפוליטיקאים (אני מדגישה, לא כולם. חלק). בגלל שהסביבה החברתית שלהם היא לעיתים קרובות מאוד מבוססת, שלא לומר עשירה, שלא לומר בעלת הון, הם מרגישים לפעמים ממש עניים. צמרת העשירון העליון נראית להם ממש עוני לעומת חבריהם במאיון ובאלפיון. אבל בפועל השכר שלנו יותר גבוה מזה של לפחות 90% מהציבור. אז רבאק, אפשר במינימום לעצור העלאה לא הגיונית? זה פשוט לא צודק. וזה מקומם. ואתם יודעים מה? זה מבייש אותנו. אותי זה מבייש".

בעשור האחרון עלה השכר הממוצע במשק (ובעקבותיו שכר הח"כים) ב-30% לעומת עלייה של 25% של מדד המחירים לצרכן. השכר של חברי הכנסת גבוה פי 4 מהשכר הממוצע במשק, וגבוה בעשרות אחוזים בסקירה השוואתית מול רוב חברי פרלמנט בעולם.

במכתב ששיגרה אל יו"ר ועדת הכנסת ח"כ דוד ביטן (ליכוד) קבעה יחימוביץ' כי "המצב שבו אנחנו, חברי הכנסת, נהנה מתוספת גדולה לשכרנו השנתי – שעה שהן השכירים והן העצמאים במשק אינם זוכים להעלאה דומה – מקומם, לא צודק, ומבייש אותנו.

בחודש ינואר הקרוב צפוי שכרם של חברי הכנסת, המוצמד לשכר הממוצע במשק, לעלות באופן ניכר ומשמעותי. זאת, באופן אבסורדי, כיוון שההעלאה החשובה והמוצדקת בשכר המינימום הביאה לעלייה בשכר הממוצע, ויוצא איפוא שאנחנו נהנה, שלא בצדק, מהעלאת שכר המינימום. יש לכנס את ועדת הכנסת בשבועות הקרובים לביטול ההעלאה המתוכננת. המצב שבו אנחנו, חברי הכנסת, נהנה מתוספת גדולה לשכרנו השנתי – שעה שהן השכירים והן העצמאים במשק אינם זוכים להעלאה דומה – מקומם, לא צודק, ומבייש אותנו".

היא הוסיפה כי "לפני כשנה פניתי כבר בנושא זה ליו"ר הוועדה הציבורית לבחינת שכרם של חברי הכנסת, פרופ' חיים לוי, ומאז השתלשלות העניינים היא תמוהה ביותר: פרופ' לוי קיבל את הצעתי ואכן המליץ לוועדת הכנסת לבטל את הצמדת שכר הח"כים למדד, ולהצמידו במקום זאת לשכר הממוצע. חרף ההמלצה, ביולי האחרון החליטה ועדת הכנסת לדחות הצעה זו, כל עוד ועדת הכספים לא מקבלת החלטה דומה בנוגע לשכרם של השופטים ושל נשיא המדינה".

עוד הדגישה כי "ועדת הכספים, מצידה, סירבה בעבר לשנות את הצמדת שכרם של השופטים ושל הנשיא כל עוד ועדת הכנסת לא תעשה זאת לגבי שכר הח"כים. התנהלות זו, שנשמעת כאילו נלקחה מטור סאטירי של אפרים קישון, מבזה את הכנסת. אני פונה אליך בבקשה לקטוע את המעגל המביך הזה, לכנס בהקדם את הוועדה בראשותך, ולמנוע את העלייה הצפויה בשכר – ללא כל קשר להחלטותיה של ועדת הכספים לגבי נושאי משרה אחרים". יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע בשבוע שעבר כי יכנס דיון בוועדת הכספים על עדכון שכרם של הנשיא, ראש הממשלה והשופטים.

התנועה לאיכות השלטון פנתה לכל הח"כים בקריאה להתנגד לעלייה בשכרם בינואר 2016. בתנועה אומרים כי "בתור נבחרי ציבור, ראוי שחברי הכנסת יהוו דוגמא אישית, במיוחד בשעה קשה זו למשק הישראלי. עדכון השכר האוטומטי, וההתעלמות הבוטה מהמלצותיה של הוועדה הציבורית, אינה ראויה ואינה הולמת התנהגות של נבחרי ציבור".

שכרו החודשי כיום של ח"כ הוא 40,029 שקל ברוטו בחודש, כלומר הח"כים יקבלו עדכון שכר של 1,098 שקל (לאחר ניכוי תוספת יוקר משיעור העדכון).שכר חודשי ברוטו של ח"כ יגיע ל-41,127 שקלים. שכרו החודשי ברוטו של הנשיא כיום הוא 57,139 שקלים ברוטו בחודש. בינואר 2016 יעודכן שכר הנשיא ב-1,611 שקלים (לאחר ניכוי תוספת יוקר משיעור העדכון). שכרו החודשי של הנשיא יגיע ל-58,750 שקל.

שכרו של יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) הוא 44,768 שקלים ברוטו בחודש. שכרו יעודכן בינואר 2016 ב-1,240 שקל (בניכוי תוספת היוקר) ויעמוד על 46,008 שקל.

שכרם של סגני יו"ר הכנסת ויושבי ראש הועדות בכנסת הוא 42,009 שקל ברוטו בחודש ושכרם יעודכן ב-1,158 שקל (בניכוי תוספת היוקר) ויגיע ל-43,167 שקלים. לעומתם, לפי ההערכות, שכרם של ראש הממשלה והשרים לא יעודכן כלל. שכרו החודשי ברוטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא 47,485 שקל, ושכר ברוטו חודשי של שר, ומבקר המדינה הוא 42,644 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"