גמלת השלמת הכנסה למקבלי קצבאות זקנה תגדל בכ-500 שקל בחודש

יו"ר ועדת עבודה ורווחה ח"כ אלי אלאלוף: "אקים ועדת משנה לבחינת קצבאות הביטוח הלאומי" ■ יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני: "צדק חברתי למען אחת הקבוצות החלשות בחברה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

גמלת השלמת ההכנסה למקבלי קצבאות זקנה תוגדל בהיקף של 524-134 שקל בחודש - כך החליטו ועדות הכספים והעבודה והרווחה שאישרו היום סעיף בעניין בחוק ההסדרים. החוק יועלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת יחד עם חוק התקציב לשנת 2015-6 ב-19 בנובמבר 2015 והיא תכנס לתוקפה ב-1 בינואר 2016.

בכך החלו שתי הוועדות ליישם בפועל את דו"ח הוועדה למאבק בעוני בראשות הח"כ כיום אלי אלאלוף (כולנו). המהלך הינו חלק מיישום ההסכם הקואליציוני בין סיעות הקואליציה. עלות העלאת הגמלה - 550 מיליון שקל בשנה החל משנת 2016.

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף

רפרנטית ביטוח לאומי במשרד האוצר, יעל אגמון הסבירה כי "מדובר בהעלאת גמלה בסכומים של בין 5% ל-13%, תלוי בגיל ובמצב משפחתי. המהלך נובע מהחלטת ממשלה במסגרת יישום ההסכם הקואליציוני בין סיעת 'כולנו' ל'ליכוד' מיועד לקשישים שזקוקים להשלמת הכנסה, כ-189 אלף קשישים. העיקרון: לשמור על מבנה הקצבה, ככל שהגיל עולה הקצבה עולה, יחיד מקבל יותר יחסית מזוג".

מנהלת אגף מחקר בביטוח הלאומי, מרים שמלצר אמרה כי "קצבאות הזקנה הן בערך 25 מיליארד שקל והשלמת הכנסה כ-2.8 מיליארד שקל".

משה גפניצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת עבודה ורווחה, לשעבר יו"ר הוועדה למלחמה בעוני, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) אמר כי "העלאת גמלת הכנסה למקבלי קצבת הזקנה היא מהלך חשוב ביותר. זהו יישום כמעט מלא של המלצת דו"ח הוועדה למלחמה בעוני לגבי שיפור רווחתם של הקשישים הנזקקים. הקשישים הם האוכלוסייה היחידה שלא יודעת לצאת מהעוני בכוחות עצמה. עלינו לשאוף שלא יהיה אף קשיש עני במדינת ישראל".

אלאלוף הודיע כי בכוונתו להקים ועדת משנה לבחינת כל קצבאות הביטוח הלאומי: "הקצבאות עולות מדי פעם ויורדות מדי פעם, כמעט ללא שיקול ענייני. ואנחנו, במודע, מורידים קשישים ואוכלוסיות חלשות נוספות אל מתחת לקו העוני. מה מצפים, שזקן יוכל להשלים בעצמו את הכנסותיו?". עוד אמר אלאלוף כי אין הצדקה להמשיך בקצבאות אוניברסליות: "אדם שמרוויח 28 אלף שקלים בחודש לא צריך לקבל קצבה מהביטוח הלאומי".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "אכן צריך לקיים דיון מקצועי בנושא הקצבאות ולא דיון פוליטי. אני מברך על ההחלטה להקים את ועדת המשנה. בינתיים העלאת גמלת השלמת הכנסה היא מהלך חשוב שיסייע לקשישים רבים כבר בזמן הקרוב. כיו"ר ועדת הכספים אפעל על-מנת לקדם דיון רציני ומעמיק בנושא הקצבאות ואתמוך בהעלאתן לטובת אזרחים נזקקים. על המדינה לתמוך ולסייע לאזרחים הקשישים ובמיוחד לאלו שנמצאים מתחת לקו העוני". גפני ציין, ש"יישום דו"ח העוני היה גם חלק מההסכמים הקואליציוניים בין סיעת יהדות התורה לליכוד".

שר הרווחה לשעבר, ח"כ מאיר כהן (יש עתיד)אמר כי "אני מברך על התחלת יישום דו"ח העוני ולא משנה איזו ממשלה מבצעת את זה. מי שבא ממקומות בפריפריה שם יש הרבה קשישים נזקקים יודע עד כמה מצבם קשה. למשל עולים קשישים מבריה"מ לשעבר שבאו ללא פנסיה, שחיים בדיור ציבורי בתנאים קשים והעלאה זו מבחינתם היא בשורה של ממש. ניתן היה להיות קצת יותר נדיבים ולא להפחית 50 מיליון שקלים מההצעה הראשונית ובמקום 600 מיליון שקלים רק 550 מיליון שקלים אך עדיין, אני מברך ויש על מה. בנוסף, יש להעלות את מס הכנסה שלילי בסה"כ 90 מיליון שקלים, היה בתקציב 2014 וכן קצבאות לחד-הוריות השקעה של 52 מיליון שקלים".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני)אמר כי "נכון שאין בתקציב הרבה דברים להתגאות בהם, אך יש קרן אור אחת; העלאת גמלת הבטחת הכנסה". שמולי בירך את ח"כ אלאלוף שהוביל את זה בשנים האחרונות. לגבי ההצעה לבטל את עקרון האוניברסליות צריכים להיות זהירים בנושא הזה. אמנם נכון שעשירים לא זקוקים לקצבאות אך אי אפשר לשבור את העיקרון לפני שמבטיחים שהמדרון החלקלק לא יחל לפעול. שלא נגיע לכך שגם לעשירונים 6 ו-5 מורידים את הקצבאות".

ח"כ אילן גילאון (מר"צ) הסביר כי "דווקא בעקבות ועדת אלאלוף אני חושב שהרעיון הנכון זה האוניברסאליות. אני מאמין במערכת שיש בה תשלומי העברה. אז ששרי אריסון תקבל את הקצבה שלה ותשלם את המיסים שלה, אך שלא נשבור את העיקרון של מנגנון קבוע לכולם. אני רוצה לחיות ב'חברת ביטוח' ושלא יהיו אנשים שבגלל כשלים במנגנון המורכב בהיעדר אוניברסליות של קצבאות יישאר ללא קצבה ויחיה בעוני".

ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) אמרה כי "אזרחים רבים ממתינים לבשורה שתצא מכאן היום. רבים מיוצאי בריה"מ, הגיעו לכאן בגילאי 40+ ומה שהספיקו להרוויח עד גיל הפנסיה הגובה שלה אותו סכום של הבטחת הכנסה של מי שלא עבדו יום אחד, אך לא מקבלים את אותן הטבות של אלה שלא עבוד יום אחד – לא בארנונה, לא בחשמל ולא בשום דבר אחר וזה אבסורד. אלה שעבדו צריכים לקבל עוד בונוס תוספת".

ח"כ רחל עזריה (כולנו) הסבירה כי "יש חשיבות של אוניברסאליות, כיוון שברגע שנפרק את זה ונעשה הערכה מחדש, נמצא עצמינו מהר מאוד בפקידות מוגברת וטופסולוגיה אינסופית על-מנת לנסות להגיע עם קצבאות למי שאמור לקבלן. זה גם יעודד אנשים לא לעבוד או לעבוד בשחור. המחקרים מראים שעדיף לשמור על האוניברסאליות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"