הקרב של כיל יעלה לציבור מאות מיליוני שקלים

מה עושה כיל כדי להשיג הקלות ביישום חוק ששינסקי 2? כך נראה מסע הלחצים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 ההמלצות
צבי זרחיה
צבי זרחיה

מי שנכח בדיון של ועדת הכספים ביום חמישי האחרון על חוק ששינסקי 2, שעניינו קביעת חלק המדינה במשאבי טבע לאומיים, יכול היה להתרשם מעומק המחלוקת בנושא. לכל מי שישב בחדר היה ברור כי אם החוק הזה לא יחוקק במסגרת חוק ההסדרים עד אמצע נובמבר — אזי הוא לא יחוקק בכלל. בכנסת אומרים כי הישרדותה של הקואליציה אינה ברורה בשלב זה, ולפי רוב ההערכות, תקציב 2017 לא יוכל לעבור בכנסת בהרכבה הנוכחי של הקואליציה. כלומר, אם החוק לא יאושר כעת — הוא ייקבר.

פרופ' איתן ששינסקי, יו"ר הוועדה שגיבשה את ההמלצות, לצד הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי, הציגו בדיון את החשיבות ביישום החוק ודחקו בח"כים לאשרו. לעומתם, ראשי קונצרן כיל בראשות היו"ר ניר גלעד הפגינו עמדה קשוחה, תקפו את ההמלצות, הציגו נתונים חלקיים ואיימו בהפסקת ההשקעות בישראל — שעלולה לגרום לפיטורי עובדים. מאחורי כמה מחברי הכנסת ישבו הלוביסטים של בעלי העניין.

מאחורי הקלעים מתנהלים מאבקים קשים, ובכירים בממשלה מודים כי "אין הידברות אמיתית עם כיל. הציפייה של ראשי הקונצרן היא לבטל את או לרוקן מתוכן את החוק — אף שאת רוב השקעותיה הגדולות היא מבצעת בכלל בחו"ל. כיל מפעילה לחצים והציבור עלול לשלם את המחיר". שורה של מכשולים עומדים בדרכן של ההמלצות עד לחקיקה בקריאה שנייה ושלישית.

בישיבת ועדת הכספים השתתפו המשנה למנכ"ל כיל, דני חן, המשנה למנכ"ל ומנהל הכספים לשעבר אבי דויטשמן ויו"ר מועצת העובדים ארמונד לנקרי. לישיבה הגיע גם ראש עיריית דימונה בני ביטון, שקרא לא לפגוע בתעסוקה באזור. ראשי רשויות בדרום שלחו מכתב בעניין אל ראש הממשלה ושר האוצר, ובכנסת אומרים שבכך בעצם מבקשים ראשי הרשויות לא לפגוע בהטבות לכיל.

איתן ששינסקיצילום: אייל טואג

כיל שוכרת דרך קבע את משרד הלובינג גלעד. משרד הלובינג אימפקט עובד עבור ועד עובדי מפעל המגנזיום, ומשרד הלובינג פוליסי עובד עם ערבה מיינס העוסקת בכרייה.

ח"כים בוועדה אמרו לאחר הדיון כי "כיל נוקטת מניפולציות, מציגה נתונים חלקייים ומשתמשת באיומים של עצירת ההשקעות בדרום. ראשי החברה מפעילים לחצים על חברי הכנסת ומשרדי הממשלה. למאבק נגד ההמלצות גויסו ראשי רשויות בדרום ועובדים בכיל, ובהם פעילי מפלגות שדורשים מחברי הכנסת להתנגד או לסרס את ההמלצות מחשש לפגיעה בתעסוקה בדרום.

כיל מסרבת למסור נתונים מדויקים על רווחיה מהאשלג בישראל. "אין שום צורך שניחשף. אנו מתמודדים מול כל השחקנים הגדולים בעולם, והחשיפות לא מאפשרות להתנהל בתחרות הבינלאומית", אמר גלעד לח"כים.

שעון החול של גפני

נתניהו: המפתח בידיו

אמיר לויצילום: מיכל פתאל

המפתח להעברת החוק מצוי בידיו של נתניהו, שלחץ בהתחלה להוציא את סעיף "ששינסקי 2" מחוק ההסדרים, אך נתקל בהתנגדותם התקיפה של שר האוצר, משה כחלון, ושל שר הכלכלה, אריה דרעי. נתניהו ממתין להמלצות "צוות הארבעה", המנסה לגבש הסכמה לגבי הנוסח הסופי של החוק. בצוות, שהוקם לפני כחודשיים על ידי הממשלה ערב אישורם של חוקי התקציב וההסדרים, חברים מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, הממונה על התקציבים אמיר לוי, מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט.

הדד־ליין לעבודת הצוות הוא סוף אוקטובר 2015. אם הצוות לא יגיע להסכמה יובא העניין להכרעת הממשלה. בכנסת חוששים שנתניהו ילחץ להכניס שינויים שיעניקו הטבות מפליגות לכיל על חשבון הציבור. נתניהו יכול להורות על החזרת נוסח הסעיף לדיון בממשלה, כמו גם על הוצאתו מחוק ההסדרים. לוי הבהיר ביום חמישי בוועדת הכספים ש"המהות והליבה (של המלצות ששינסקי 2) — יישארו". בוועדת הכספים מעריכים שהצוות ייתן הטבות לכיל בניסיון לעודד את החברה להתחיל בהשקעות חדשות עד לסיום תקופת הזיכיון ב–2030.

כחלון: נותר נחוש

כחלון נחוש להעביר את הסעיף במסגרת חוק ההסדרים. הוא נותן גיבוי לאגף התקציבים בראשות לוי לרוץ קדימה ולפעול לאישור החוק. כחלון, שהתמודד לכנסת עם הבטחות ברורות להוריד את יוקר המחיה, יודע שהציבור בוחן אותו בשבע עיניים. חקיקת החוק תגדיל את הכנסות המדינה ותגיע בסופו של דבר לרווחת הציבור. אי־אישורו של החוק יהיה כישלון מהדהד לכחלון, שהדיר עצמו מטיפול בנושא הגז.

גפני: עומד בלחץ

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), פועל בתיאום עם כחלון ולוי ומתעקש אף הוא לחוקק את הסעיף במסגרת חוק ההסדרים. גפני החליט להתחיל כבר עתה את הדיון בוועדה בסעיפי ששינסקי, ביודעו שאם ימתין עד לסיום עבודת הצוות בסוף אוקטובר, הוועדה לא תוכל להשלים את החקיקה והסעיפים יקברו. על גפני — שנפגש באחרונה עם ראשי כיל (באומרו שהוא נפגש עם כולם) — הופעלו בשבוע שעבר לחצים כבדים מלשכת ראש הממשלה והקואליציה שלא לקיים כעת דיון בששינסקי 2, אבל הוא סירב.

גפני, שעמד בראש ועדת הכספים שאישרה לפני שתי קדנציות את חוק ששינסקי להעלאת התמלוגים על הגז, אמר כי "אנו נמצאים בכנסת מאוד חברתית וזה לא היה בעבר. צריך להגיע למסקנה בששינסקי 2 שהמפעלים לא ייפגעו והעובדים יישארו במקומם".

משה גפניצילום: אמיל סלמן

רוח גבית מהאופוזיציה

רוב חברי ועדת הכספים מגלים אדישות להמלצות מרחיקות הלכת, והראייה היא שרק חלק מהם טרח לעלות לירושלים ביום חמישי. המעניין הוא שרוב חברי הכנסת מהקואליציה, שנדרשים לתמוך בעמדות הממשלה, נעדרו מהדיון ביום חמישי: מתוך תשעה חברי הקואליציה בוועדה הגיעו רק ארבעה: גפני, רחל עזריה (כולנו), בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) ונורית קורן (הליכוד), שנכחה רק בחלק מהדיון.

אפשר לתלות את הנוכחות הדלילה של הח"כים מהקואליציה בדיון בכך שהישיבה נערכה ביום חמישי בצהריים, מועד שבו הח"כים בדרך כלל במפגשים פוליטיים — ולא התחשק להם לנסוע לירושלים. מצד שני, סביר יותר להניח שחלק מהח"כים ממתינים להחלטתו של נתניהו.

בהיעדרם של ח"כים רבים מהקואליציה קיבלו גפני, לוי וששינסקי רוח גבית דווקא מחברי כנסת מהאופוזיציה כמו שלי יחימוביץ', מיקי רוזנטל, מנואל טרכטנברג ויוסי יונה (המחנה הציוני), ומיקי לוי (יש עתיד). יחימוביץ', רוזנטל ויונה, שאינם חברים בוועדה, לא רק תמכו, אלא אף תבעו להחריף את נוסח החוק לטובת העלאת התמלוגים למדינה. יחימוביץ' מחתה על כך שלח"כים לא נמסר מידע ברור על רווחיות האשלג שמופק בישראל, והצהירה כי "אם נראה שבישראל אחרי ששינסקי 2 המיסוי יותר גבוה ולכן הרווח התפעולי יותר נמוך, אהיה מוכנה לשקול מחדש את עמדתי בנושא". יחימוביץ' הציעה לקיים דיון חסוי בוועדת משנה שבו יוצגו הנתונים, אך גפני אמר שהוועדה אינה יכולה להקים ועדה כזאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא