מי אישר את הקקי המחייך, איך עושים מזה כסף ועוד 9 דברים שלא ידעתם על אימוג'י

סמל הקקי המחייך לא הגיע בטעות למקלדת שלכם - הוא אושר על ידי תת-ועדה לענייני אימוג'י של קונסורציום ענקיות האינטרנט. באמת, לא בדיחה ■ מה עוד אתם לא יודעים על הסמלים שהשתלטו לנו על השפה הכתובה?

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

נסו לנסח הודעת טקסט אירונית בלי אימוג'י. זה כמעט כמו לבשל בידיים קשורות, או לנהוג בעיניים עצומות. אפשר לאהוב את זה או לשנוא את זה, אבל האימוג'ים הפכו לאמצעי ביטוי חשוב בעולם הדיגיטלי. "כמו סמלים רבים, ביניהם סימן השאלה, האימוג'ים מייצגים כורח תקשורת אמיתי שאינו מקבל מענה רק מסידור מלים על דף", אמר חוקר השפה סטיבן פינקר מהרווארד לאתר Techinsider.

ואכן, הצורך פשוט ועמוק: בעת ביטוי טקסטואלי קשה לבטא אירוניה, כעס, תדהמה או שמחה גדולה; קיים גם חשש שבדיחה תובן שלא נכון. הפרצופים הקטנים עוזרים לנו להתבטא באופן רחב יותר ומדויק יותר. המספרים מדברים בעד עצמם: 6 מיליארד אימוג'ים נשלחים מדי יום.

1. מתי נולדו אימוג'ים?

אימוג'י היא מלה יפנית, ויפן היא מולדת התופעה. התרגום הכי קרוב הוא תמונת־דמות. האימוג'י הוכנסו לשימוש ב–1998 ברשתות הסלולר היפניות NTT DoCoMo וסופטבנק כחלק מגרסה של אינטרנט סלולרי בשם i-Mode. מאוחר יותר סלקום ניסתה להביא את ה-i-Mode ונכשלה, אבל זה כבר סיפור אחר.

צעירים יפנים

המקור היפני גרם לכך שבגרסאות המוקדמות של מערכת האימוג'י היתה הטיה ברורה לטובת אוכל יפני. אבל יש הטוענים כי ההיסטוריה של התופעה "עתיקה" הרבה יותר. באתר narrative.ly מספרים על פרופ' סקוט פלמן, שבספטמבר 1982 כתב על הלוח האלקטרוני של אוניברסיטת קרגני מלון הצעה להתחיל להשתמש בסמלים :-) וכן :-( במסרים אלקטרוניים כדי לבטא מתי משהו נאמר בבדיחות הדעת או ברצינות גמורה. למען הערך היסטורי נספר כי את ההודעה הוא כתב במחשב קומודור 64.

2. מהם אימוטיקונים?

זהו כינוי כללי לסמל שיש בו ביטוי רגש (emotion), לרוב פרצוף עם מבע רגשי כלשהו. האמוטיקונים איתנו כבר מתוכנות הצ'אט החל מימי ה-ICQ ועד המסנג'ר של פייסבוק. למעשה האימוטיקון הוא אבי הסמלים המכונים אימוג'ים.

3. מי מחליט אילו אימוג'ים יופיעו לנו בנייד?

מי שמחליט כיום אילו אימוג'ים יופיעו לנו במקלדת בסמארטפון הוא ארגון Unicode. מדובר בארגון תקינה, ללא כוונות רווח, שמטרתו ליצור אחידות עולמית וחוצת מכשירים ומערכות הפעלה בכל מה שקשור לפונטים.

בארגון חברות ענקיות הטכנולוגיה החשובות בעולם - אפל, גוגל,פייסבוק ומיקרוסופט - וגם אוניברסיטת ברקלי וממשלת הודו. הארגון לקח אחריות ושיחרר גרסה ראשונה של אימוג'י מתוקנן תחת השם Unicode 6.0 באוקטובר 2010. סמל הקקי, ודאי תרצו לדעת, הוא ירושה ממערכת הסמלים היפנית - והוא מבוסס על דמות אנימציה, שבמקור היתה בכלל ורודה.

אבל הקטע המעניין הוא זה: Unicode רק קובעת את הקוסנפט של האימוג'י, ומכאן יש שוני בין החברות. למשל, אם הארגון קובע כי צריך להיות אימוג'י של "איש עסקים בחליפה מרחף" (אימוג'י אמיתי, והקרדיט לדוגמה הוא האינדיפנדט הבריטי), אז גוגל יכולה להחליט איך ייראה האיש, מה צבע עורו ומה מרחק הריחוף מהקרקע. אפל יכולה להחליט משהו אחר לגבי הדמויות באייפון, לווטסאפ יש פרשנות משלה וכן הלאה. כך, למשל, באפל וטוויטר אימוג'י הקקי מחייך, בעוד במיקרוסופט ובאנדרואיד - הוא סתם קקי.

בנוסף, כל חברה יכולה להוסיף סמלים משלה אבל הם יהיו פעילים רק בתוך הפלטפורמה שלה ולא באחרות. כך, למשל, משתמשי אייפון שעידכנו כבר ל–iOS 9 ומשתמשי ווטסאפ יכולים לשלוח אחד לשני דגלי מדינות, אבל זה לא ייתמך לבעלי אייפון שלא שידרגו את מערכת ההפעלה. מי שמשתמש בתוכנת Telegram, המתחרה לווטסאפ, יכול לשלוח לחברו גם דמויות של פרדי מרוקרי, צ'ה גווארה, מרלין מונרו, מהטמה גנדי ועוד.

4. כמה אימוג'ים יש?

אנחנו נמצאים בגרסה 8.0 של מערכת האימוג'י על פי ארגון Unicode. הגרסה שוחררה ביוני 2015 והגרסה הבאה, 9.0, צפויה רק באמצע 2016 (ספוילר - יכיל אימוג'י המייצג סלפי!)

בשלב זה יש 1281 אימוג'ים, 719 מהם הם ירושה ממערכת האימוג'ים היפנית. גרסה 6.0 של המערכת, שהיא הנפוצה ביותר כיום בשימוש, הוסיפה עוד 126 אימוג'ים ועוד 247 דגלי מדינות. במערכת 8.0 שאומצה לאחרונה נוספו עוד 41 סמלים כולל נקניקיה, טאקו, חריץ גבינה, בית כנסת, מסגד (עוד על כך בהמשך) ואפילו אימוג'י של הכעבה, האבן השחורה במכה.

על פי ארגון Unicode, כל שנה מעתה ייתווספו כ-60 אימוג'ים על פי הצורך "עד שיימצא פתרון ארוך טווח". הרי לא ניתן להוסיף סמלים לנצח.

5. איך מחליטים?

ישיבת מנהלים חברת פיסונס - ישיבה ניהולצילום: Hulton-Deutsch Collection / CORB

האתר Emojipedia מסביר: יש תהליך סדור־עד־משעמם להוספת אימוג'י לתקן. ארגון Unicode מקבל הצעות לאימוג'ים מהציבור או מאחת השותפות בקונסורציום, ואז מתכנסת תת־ועדה לענייני אימוג'י (באמת שיש דבר כזה) ודנה בסמלים. בין שיקוליה: האם יהיה שימוש רב באימוג'י? האם הוא שונה מהסמלים הקיימים או שניתן כבר כיום לבטא את הרעיון באמצעות צירוף סמלים קיימים במערכת? האם הוא כללי מדי? וגם: האם האימוג'י המוצע מתקן בעיה של תת־ייצוג? כך, למשל, בגרסה 7.0 היה אימוג'י של כנסייה אך לא של מסגד - עיוות שתוקן במערכת 8.0.

מדובר בתהליך מפרך, שיכול להימשך שנתיים מרגע ההצעה ועד מועד האימוץ. אחרי אימוץ התקינה, האחריות להטעמת האימוג'ים החדשים עוברת למערכות ההפעלה, ולכן התפוצה של אימוג'ים תלויה גם בתכיפות עדכוני מערכות ההפעלה בידי היצרניות והמשתמשים.

6. מישהו עושה פה כסף?

נניח שראיתם ברחוב כריות למכירה עם דמויות אימוג'י. האם למישהו יש זכויות עליהן? האם למישהו מגיעים תמלוגים? התשובה מורכבת. Unicode לא מציירת את האימוג'ים, היא שולחת ליצרניות טבלה עם מספר קטגורי של האימוג'י (נניח U+1F600), את שם האימוג'י (נניח "פרצוף מחייך") וכן גלופה - איור בסיסי של האימוג'י בשחור ולבן. היצרניות מחליטות כיצד ליישם את האימוג'י, והן בעלות הזכויות בו.

אם יצרן הכריות העתיק מאפל, היא יכולה תיאורטית לתבוע אותו ואם הוא העתיק מגוגל, אז גוגל יכולה. אבל כל עוד כרית הקקי המחייך שלו קצת שונה, הוא כביכול מכוסה משפטית, כך שמי שמרוויח מכך הוא היצרן ומוכר הכריות.

ובכל זאת, יש אפליקציות צ'אט פופולריות במזרח אסיה, כמו Line ו–Viber (חברה ישראלית שנרכשה), שהקימו בתוך הפלטפורמה זירת מסחר ב"סטיקרים" - שהם איורים ניתנים לרכישה, נוספים למערכת האימוג'י - בתור מודל עסקי. Line דיווחה כי זירת המסחר הזו גילגלה 75 מיליון דולר בשנה.

7. והאימוג'י הנפוץ ביותר הוא…

צילום: AP

חברת Swiftkey, המפתחת מקלדת חלופית סופר־פופולרית לאנדרואיד ול–iOS, חקרה את האימוג'ים שמשתמשיה שולחים. בהתחלה החברה חילקה את האימוג'ים לקטגוריות. לא מפתיע שכמעט 60% מהאימוג'ים שנשלחים הם מקטגוריית "פרצופים", כש–15% הם מקטגוריית הפרצופים העצובים ועוד 45% מקטגוריית הפרצופים השמחים.

האימוג'י הכי שכיח בעולם הוא פרצוף צוחק עם דמעות. שני אחריו הוא האימוג'י "מפריח נשיקה תוך כדי קריצה". עוד 12% מהאימוג'ים הם ממשפחת הלבבות למיניהם, עוד 5% ממשפחת מחוות כף היד. כל השאר - זנב ארוך (תרתי משמע, כי קטגוריית הקופים למשל היא 2% מהאימוג'ים). 0.1% מהאימוג'ים שנשלחים הם בהקשר גאה: או בני זוג מאותו מין אוחזים ידיים או קשת בענן. האמריקאים הם השיאנים בקטגוריה זו.

בכלל, אימוג'י זה עניין של גיאוגרפיה. האמריקאים שולחים אימוג'ים של פיצה, שק של כסף, חציל ומקלות תופים; בעוד הצרפתים שולחים יותר לבבות.

המחקר מרתק ומראה הבדלים גם בקרב דוברי אותה שפה. למשל, הקנדים משתמשים יותר באימוג'ים של כלי נשק לעומת האוסטרלים, ששולחים יותר סמלים מקטגוריות האלכוהול, הסמים, החופשות והג'אנק פוד.

70% מהאימוג'ים הנשלחים הם "חיוביים" ועוד 15% הם "שליליים". הכי חיוביים הם הצרפתים והכי שליליים הם אמריקאים דוברי ספרדית.

8. מה זה חציל?

צילום: טלי שני

ובכן, חציל זה זין - כך מסבירים אנשי Swiftkey. זאת אומרת, ייתכן ולעתים "חציל הוא רק חציל", אבל השימוש הנפוץ יותר באימוג'י הזה הוא כדי לציין את איבר המין הגברי. במדינת נוואדה בארה"ב זהו האימוג'י הנפוץ ביותר בשימוש. אנחנו לא שיפוטיים - רק מציינים עובדות.

אי־אפשר לדבר על אימוג'ים בלי לדבר על סקס. כמו שהאימוג'י בא לחפות על חוסרים בשפה, כך רצפים של סמלים באים לחפות על חוסרים שיש במערכת האימוג'ים עצמה. לדוגמה, אנשים מצאו דרך לציין סקס בשני סימנים רצופים (אצבע מורה ויד קפוצה בצורת O). עוד בהקשר הזה, במערכת Unicode 8.0 החדשה מתוקנן גם אימוג'י של אצבע משולשת.

9. הפוליטיקה של האימוג'י

צילום: אי־אף־פי

כאן אנחנו נכנסים כבר לפוליטיקה הרבה יותר עמוקה ורגישה. במארס 2014 נכתבה עצומה נגד אפל, שדרשה להגדיל את המגוון הגזעי בדמויות. עד אז היו בכל המערכת רק שני אימוג'ים של אנשים שאינם לבני עור: בחור אסיאתי למראה ובחור עם טורבן על ראשו. הזעקה נשמעה, והחל ממערכת 8.0 פועלת מערכת שמכונה Skin Tone Modifiers.

אם תיכנסו לווטסאפ ותלחצו לחיצה ארוכה על אימוג'י שמתאר בן אדם (יש 133 אימוג'ים מסוג זה), תקבלו אפשרות לבחור את אותה גרסה של האימוג'י רק עם גוון עור שונה, מבהיר עד כהה עור. סך הכל ישנם שישה גווני עור. למה שישה? מתברר שיש בדרמטולוגיה סולם גוון עור, שמכונה פיצפטריק, שמגדיר שישה סוגי צבע עור טיפוסיים בקרב בני אדם. אגב, כשציינו שקיימים 1,281 אימוג'ים, לא ספרנו את כל אפשרויות הצבע.

יש עוד דוגמאות: עמותה של עורכי דין מארה"ב שפעילה במאבק נגד שכיחות נשק חם במדינה, דרשה להוציא אימוג'ים של רובה ואקדח מהמערכת. ביולי האחרון פורסמו ידיעות רבות על כך שולדימיר פוטין הורה לבחון החרמה של חלק ממערכת האימוג'י ברוסיה, בגלל סמלים שלטענתנו הם "פרופגנדה הומו־לסבית" - כמו למשל אימוג'י של שני גברים מחזיקים ידיים, רחמנא לצלן. באתר Change עלתה עצומה הטוענת כי מערכת האימוג'י מפלה לרעה ג'ינג'ים - וכעת יש גם אימוג'י אדמוני.

10. יש נקודה ישראלית?

צילום: אלכס ליבק

תמיד יש, אבל הפעם היא די קלושה. ב–2004, עוד לפני האייפון, האנדרואיד וכל השאר, נוסדה חברה ישראלית בשם זלנגו שיצרה מערכת סמלים שמזכירה במידה רבה את מערכת האימוג'י. זלנגו היתה חברה שאפתנית, שהתיימרה לייצר שפת SMS עולמית. למעשה, ה–Z בזלנגו היא על שם זמנהוף, ממציא שפת האספרנטו.

בשונה ממערכת האימוג'י, זלנגו כללה לא רק ייצוגים לשמות עצם אלא גם סמלים למלים כמו "אבל", "יותר" ועוד מונחים מופשטים. החברה גייסה 22 מיליון דולר מקרנות גדולות והצליחה להשיג חוזים עם כמה מפעילות סלולריות, אך בדומה לאספרנטו - לא הצליחה להשתרש כשפה, וב–2014 החברה נסגרה. כיום פועל בישראל עוד סטארט־אפ בתחום הייצוג הגרפי, Aniways שמו.

11. יש לאימוג'י יומולדת?

יש דבר המכונה World Emoji Day. היום הזה מצוין מדי שנה ב–17 ביולי, אבל למעשה מדובר בסוג של בדיחה. אפל בחרה לשים את התאריך האמור באימוג'י המציין לוח שנה. זהו התאריך שבו החברה שיחררה לראשונה את תוכנת לוח השנה של iCal. איך חוגגים?
אין לנו מושג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט