הספורטיאדה באילת: מיליוני שקלים על חשבון הציבור - ואל תשאלו מה קורה בלילות

מדי שנה משתתפים 15 אלף עובדים בספורטיאדה ובמחוזיאדות, אירועי ספורט של הליגות למקומות העבודה, על חשבון המעסיק - שבמקרים רבים הוא המדינה ■ לציבור זה עולה מיליונים, המארגנים מרוויחים בלי להוציא שקל והכל מעוגן בתקנון שירות המדינה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
אילת תיירות
צילום: רויטרס
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

אם אזרח ישראלי יפנה בשבוע האחרון של אוקטובר לרשות המסים, רשות האוכלוסין, בתי המשפט או המכס - אל לו לצפות לשירות מהיר ויעיל: בתקופה זו יבלו 8,500 עובדים, וביניהם עובדי מדינה, באירוע הספורטיאדה באילת.

הספורטיאדה, המאורגנת ומופעלת על ידי מרכז הפועל השייך להסתדרות, מתקיימת זו השנה ה-35. אלא שמעבר לכוונות הטובות שעומדות מאחורי משחקי ספורט תחרותיים בליגות השונות למקומות עבודה, הספורטיאדה נהפכה מזמן לצ'ופר שניתן להעניק לעובדי ציבור על חשבון המעסיק - ומשלם המסים.

"זה כיף", מעיד עובד של חברה גדולה שמכיר היטב את הנושא. "יורדים לאילת לחמישה ימים על חשבון העבודה, בלי בני הזוג והילדים, מפסידים במשחק כמה שיותר מהר, ומתפנים 
לכיף האמיתי - ים, בריכה ומשחקי קלפים".

את הכיף הזה מממן המעסיק, וכשמדובר בעובדי המדינה - המימון מגיע ישירות מהכיס הציבורי. לפי תקנון שירות המדינה (התקשי"ר), עובד יכול להקדיש שעת עבודה אחת בשבוע לספורט. המעסיק (המדינה) מחויב לאפשר לעובדים העוסקים בספורט אישי או קבוצתי להשתתף באירועים כמו מחוזיאדה וספורטיאדה, אחת לשנה - על חשבונה (כלומר, על חשבון ימי העבודה).

בתי המלון באילתצילום: מורי חן

מדי שנה, מתקיימים באילת שלושה אירועי ספורט מרכזיים, וכל אחד מהם נמשך חמישה ימים: המחוזיאדה של מחוז הצפון, שאליה מגיעים 1,500–2,000 עובדים בכל שנה; המחוזיאדה של ירושלים, שבה משתתפים 5,000 עובדים, רובם עובדי מדינה; והאירוע הגדול מכולם - הספורטיאדה, שאליה מגיעים 8,500 עובדים ממגוון מקומות עבודה, ובהם גם מאות עובדי מדינה.

עובדי המגזר הפרטי באירועים אלה משתייכים לרוב למקומות עבודה גדולים שבהם יש ועד עובדים חזק. הבילוי הזה מעוגן תמיד בהסכם הקיבוצי, ומשולם מכיס המעסיק דרך תקציב הרווחה, ולעתים גם מקופת הוועד. אנשי הוועדים הם אורחים קבועים באותם אירועים, גם אם אינם עוסקים בספורט. גם במגזר הפרטי מתייחסים לימי הספורט כאל ימי עבודה לכל דבר.

אירועי הספורט - שהיו יכולים להימשך רק יום או יומיים - תפחו לכדי חופשה מאורגנת ארוכה ויקרה. העובדים מגיעים לאילת ביום שלישי ועוזבים רק בשבת, גם אם הם או קבוצתם הפסידו כבר ביום הראשון למשחקים. בשבת כלל לא מתקיימים משחקים, אך העובדים נשארים באילת גם בסוף השבוע, על חשבון המעסיק והמדינה.

מה כוללים אירועי הספורטיאדה? בתקנון מרכז הפועל מפורטות הפעילויות השונות: כדורגל, קט־רגל, כדורסל, כדורעף וכדור־רשת. האחרון הוא ענף נשי בעיקר, ולמשחק הקרוב נרשמו 800 שחקניות. 
על פי מרכז הפועל, 30% מהמשתתפים בספורטיאדה הן נשים - אם כי עובדים שנכחו בספורטיאדות הקודמות מטילים ספק בנתון הזה.

נוסף על ענפי הספורט הקבוצתיים, מתקיימות גם תחרויות אישיות וביניהן קליעה למטרה, אופני הרים, שחייה, שיט, טניס וטניס שולחן, שש־בש, ברידג', שחמט, באולינג וביליארד.

הספורטיאדהצילום: ירון קמינסקי

חופשה מאורגנת ארוכה ויקרה

חישוב קצר של שעות העבודה שאובדות באירועי הספורט האלה מעלה מספרים מבהילים: מתוך חמשת ימי האירוע, שלושה נחשבים כימי עבודה. אם בכל אירועי הספורט משתתפים 15 אלף עובדים בשנה, הרי שמספר ימי העבודה הוא כ–45 אלף. גם אם רק שליש מהעובדים הם עובדי מדינה (לא ניתן לקבל מספר מדויק, מכיוון שאיש אינו אוסף את הנתונים האלה), הרי שהציבור משלם עבור 15 אלף ימי עבודה אבודים, שהם כ-135 אלף שעות עבודה, לפי יום עבודה של תשע שעות. נוסף על כך, העובדים צריכים להגיע לאילת, ללון במלונות במשך חמישה לילות, לאכול ואף לממן את המשחקים עצמם - הכל מכיס הציבור.

מרכז הפועל, מארגן הספורטיאדה, והעמותות המפעילות את אירועי המחוזיאדה אינם משקיעים מכספם באירועים אלה - ואף מרוויחים מהם. לדברי מרכז הפועל, בידיו "נשארו כ-4.5% מתוך תקציב של 15 מיליון שקל", שאותם 
הוא "משקיע חזרה בעמותות הספורט למקומות עבודה, ובמפעלי ספורט עממי".

אותם 15 מיליון שקל מגיעים מהמעסיקים, המשלמים סכום קבוע עבור כל עובד. במרכז הפועל אומרים כי טווח המחירים בספורטיאדה הוא 1,100-2,200 שקל לאדם בחדר זוגי, ומוסיפים כי "המחיר כולל את כל ההוצאות שיש לשלם עבור קיום הספורטיאדה", לרבות הוצאות האכסון, המתקנים, האבטחה, הפרסום והציוד.

בקשה לפטור ממכרז, שהגישה רשות המסים והגיעה לידי TheMarker, מבהירה את העלויות. אגף המכס והמע"מ מבקש בה להתקשר עם חברת השטיח המעופף לאספקת שירותי קרקע לאכסון ל-97 עובדים שישתתפו בספורטיאדה הקרובה. לפי הבקשה, "השטיח המעופף זכתה במכרז של מרכז הפועל, ולא ניתן להתקשר עם ספקים אחרים".

שווי ההתקשרות המבוקשת הוא 194 אלף שקל, שהם 2,000 שקל לעובד. סכום זה אינו כולל את עלויות ההגעה לאילת והחזרה ממנה, ולא את השכר המשולם לעובדים גם על ימי ההשתתפות בספורטיאדה.

"מה שקורה באילת נשאר באילת"

מדוע נערכים אירועי הספורט באילת דווקא? ממרכז הפועל נמסרה תשובה פשוטה: זה המקום היחיד שיכול להכיל מספר כה גדול של משתתפים, והם יכולים ללכת ברגל מהמלונות למתקנים השונים. בעבר הוחלט לערוך את הספורטיאדה בטבריה, אבל אז השתתפו בה רק 3,000 עובדים, ואילו כיום משתתפים בה 8,500 עובדים.

עובדים המכירים את הנושא מחייכים למשמע התשובה. "יש שם מעט ספורט והרבה בילויים", הם אומרים. "זה נהפך מזמן לשבוע כיף במקום שבוע עבודה, ומי יגיד לא לצ'ופר באילת על חשבון המעסיק?"

מעדויות משנים קודמות עולה הטענה כי "הספורטיאדה האמיתית מתחילה ב-11 בלילה" - המתייחסת לתופעה שבה נערות ליווי מגיעות אל המלונות שבהם מתאכסנים אורחי ומשתתפי האירוע. "זה סוד גלוי מאוד", אומר עובד שהיה שם. "מדברים על זה כל הזמן, כולל סיפורים קשים על קבוצת אנשים שמשחקים קלפים בחדר אחד - והמנצח 'מקבל סיבוב' על נערת ליווי הממתינה בחדר השני. זה לא צריך להפתיע אף אחד. רבים ממשתתפי הספורטיאדה הם גברים שמגיעים לאילת בלי המשפחה, למלונות חמישה כוכבים. כנראה שעבור כמה מהם זו הזדמנות לעשות דברים שהם לא עושים בדרך כלל. האווירה מאפשרת זאת ואף מעודדת, נערות הליווי זמינות, ומה שקורה באילת - נשאר באילת".

ממרכז הפועל נמסר כי "הנושא אינו מוכר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה