פרשנות |

כולם משבחים את המינוי של רוני אלשיך לתפקיד המפכ"ל - אבל הוא לא האיש המתאים

המשטרה זקוקה לניעור, אבל ניעור לא יושג באמצעות הצנחת מנהל חסר ניסיון רלוונטי לניהול המשטרה

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

נוכחותם של דונלד טראמפ וקרלי פיורינה - שני אנשי עסקים בולטים (וכושלים...) - במרוץ למועמדות הרפובליקנית לנשיאות בארה"ב, עורר את מגזין "אקונומיסט" לדון בסוף השבוע בשאלת התאמתם של אנשי עסקים לפוליטיקה. יותר נכון, הדיון היה על שאלת אי־התאמתם לפוליטיקה - כי על כל מייקל בלומברג, שעשה את המעבר בהצלחה, יש הרבה יותר סילביו ברלוסקוני שנכשלו בכך כישלון חרוץ.

כדי להמחיש עד כמה אפילו מי שהצליחו היטב בתור אנשי עסקים (הגדרה שכאמור אינה חלה על טראמפ ופיורינה) לא בהכרח יצליחו בתור מנהלי מדינות, ציטט "אקונומיסט" מחקר של בוריס גויסברג מבית הספר למינהל עסקים של הרווארד, שבדק מה קרה למנהלים מצליחים שעברו לנהל חברה בתחום אחר. מתברר שהתשואה הממוצעת של מנהלים כוכבים כאלה, שמפאת הצלחתם בתעשייה אחת קיבלו הצעות לנהל בתעשייה אחרת, היתה 40%-.

צילום: תומר אפלבאום

המחקר של הרווארד אינו פוסל כמובן את קיומם של כישורים כלליים לניהול, והיו מן הסתם מנהלים שהצליחו לעבור בין תעשיות שונות בהצלחה - אבל המחקר מלמד עד כמה הניסיון, ההיכרות עם התעשייה, ואולי גם ההתאמה התרבותית לתעשייה מסוימת הם קריטיים להצלחה בתפקיד, לא פחות ואפילו יותר מתכונות האופי האישיות של המנהל.

העובדה שאפילו בתוך העולם העסקי קשה מאוד לעבור בהצלחה מתעשייה אחת לאחרת, מטילה צל כבד של חששות לגבי המינוי המדובר של סגן ראש השב"כ, רוני אלשיך, לתפקיד המפכ"ל הבא. אחרי הפיאסקו של מינוי גל הירש למפכ"ל נשמעה אנחת רווחה כללית, כשהשר לביטחון פנים, ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה הצליחו להסכים על מועמד ראוי לתפקיד. גם התקשורת גמרה הלל על אלשיך, ונקשרו לו כתרים כסגן ראש שב"כ מנוסה מאוד, שכיהן בשלושה תפקידים מקבילים לאלוף, ונחשב לאיש אמין ורציני מאוד. עובדה, הוא אפילו היה מועמד מוביל לתפקיד ראש השב"כ.

גלעד ארדןצילום: אלכס קולומויסקי

כל העדויות, לפיכך, הן שאלשיך הוא אדם רציני ומנוסה, שהתחיל את דרכו בצבא ואחר כך טיפס במעלה הפיקוד של השב"כ עד לפסגתו. בדרך הוא צבר ניסיון רב בניהול של גוף ביטחוני־ציבורי, העוסק במודיעין ובחקירות. ניתן להניח שבמסגרת תפקידיו הרבים בשב"כ היה לו גם לא מעט מגע עם המשטרה. ובכל זאת, אלשיך מעולם לא היה שוטר ולא עסק בפשיעה פלילית. הוא ניהל גוף קטן ואיכותי, שהאתגרים שלו שונים באופן מהותי מאלה שעמם מתמודד גוף ענק כמו המשטרה, הסובלת גם מבעיות לא פשוטות בתחום כוח האדם.

אלשיך כלל לא מכיר את התרבות הארגונית של המשטרה, ובתפקידיו בשב"כ גם לא בא במגע עם הציבור הרחב. בקיצור, הוא מגיע מתעשייה אחרת, שמרחקה מהמשטרה הוא כמו זה של פלנטה אחרת. איזה סיכוי יש לו, מוכשר ככל שיהיה, להצליח להבריא את המשטרה?

רה"מ נתניהוצילום: אלכס קולומויסקי

לכן, אנחת הרווחה על מינויו של אלשיך היא לצערנו מוקדמת מאוד. אלשיך הוא איש ראוי מאוד, אבל ספק אם הוא ראוי לתפקיד המפכ"ל. יהיה לו קשה, אם לא בלתי אפשרי, להצליח כמפכ"ל, מסיבה בסיסית: הוא לא שוטר, ומי שאינו שוטר יתקשה מאוד לנהל את המשטרה.

במשטרה יש 30 אלף שוטרים, ועוד מספר דומה של מתנדבים. היא פרושה על פני כל הארץ, ופועלת 24 שעות ביממה. המשטרה עוסקת באלפי משימות שונות, החל ממתן דו"חות תנועה וטיפול בתלונות שכנים - ועד למלחמה בארגוני פשע ובפשיעה ביטחונית. המשטרה נמצאת במגע הדוק עם הציבור, וצריכה לשרת את הציבור, אך לפקח עליו ולחקור אותו בו זמנית.

היא גוף שסובל משכר נמוך ואיכות כוח אדם ירודה בחלקה, וממוטת שליטה מסובכת מאוד על מאות תחנותיה ברחבי הארץ. המשטרה היא אחד הגופים המסובכים ביותר לניהול בישראל, קרוב לוודאי שהיא מסובכת לניהול אפילו יותר מהצבא. ובכל זאת, אף ראש ממשלה לא שקל מעולם למנות מפכ"ל או אפילו ראש שב"כ לתפקיד הרמטכ"ל, אז מהיכן מגיעה המחשבה שאדם שלא מכיר את המשטרה יכול לנהל אותה?

נכון שהמשטרה מצויה כעת במשבר ניהולי - אבל דווקא המשבר הזה מחזק את הצורך במנהל שהוא גם מוכשר, גם ישר, גם חזק וגם בעל ידע וניסיון בבעיותיה של המשטרה. אלשיך עונה על שלוש הדרישות הראשונות, אבל הוא נעדר את הדרישה הרביעית הקריטית - הוא אינו מכיר את המשטרה, ואין לו מושג מהיכן להתחיל לטפל בבעיותיה. על הדרישה הרביעית עונים רק מי שצמחו במשטרה, בעבר או בהווה, ולכן רק שוטרים הם מי שמסוגלים להוביל את המשטרה למפנה המיוחל שלה.

אז כן, המשטרה זקוקה לניעור, אבל ניעור לא יושג באמצעות הצנחת מנהל חסר ניסיון רלוונטי לניהול המשטרה. הגיע הזמן שראש הממשלה והשר לביטחון פנים יפנימו את העובדה שהמשטרה זקוקה לשוטר שינהל אותה. אין כאן קיצורי דרך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי