משבר במועצה הלאומית לכלכלה: אין מחליף ליוג'ין קנדל, וגם סגנו עוזב בקרוב

ראש המועצה, קנדל, פרש לפני כחודשיים ■ כלכלנים רבים סירבו לקבל את התפקיד, ומנכ"ל משרד ראש הממשלה מתקשה למצוא
 מועמד מתאים ■ בינתיים הודיע גם סגנו של קנדל, מוריס דורפמן, על עזיבה - והסגנית הנוספת, יוליה איתן, בחופשת לידה

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

האם המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה מתפוררת? במועצה שוררים חששות כבדים מכך, בשל משבר חריף בניהולה: שניים מתוך שלושת בעלי התפקידים הבכירים ביותר בה פרשו או עומדים לפרוש, והשלישית נמצאת בחופשת לידה.

פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה בשש השנים האחרונות, פרש באוגוסט האחרון, ומאז לא נמצא לו מחליף. במשרד ראש הממשלה מדווחים כי מנכ"ל המשרד, אלי גרונר, משקיע מאמצים ניכרים באיתור מחליף — אך כל המאמצים עלו עד כה בתוהו.

יוג'ין קנדל. התוצאות טובות מהתחזיות בכל הפרמטרים, טען בדיוןצילום: ניר קידר

על פי מקורות, כמעט כל פרופסור לכלכלה בישראל שרלוונטי לתפקיד קיבל פנייה, אך הפניות סורבו. בחלק מהמקרים הסירוב נעשה בשל סיבות אישיות, ובחלק מהמקרים בשל סיבות פוליטיות — רבים חוששים ליכולתה של הממשלה הנוכחית להיות אפקטיבית ולהוציא אל הפועל תוכניות. בנוסף, רבים באקדמיה אינם ששים לעבוד במחיצת ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

המועמד היחיד ששמו עדיין רלוונטי הוא פרופ' אבי שמחון, אבל בחירתו מעלה חשש לזיהוי פוליטי, בשל היותו חבר הליכוד. זיהוי זה אינו הולם את תפישתה של המועצה עד כה כגוף מקצועי לכל דבר — שני ראשי המועצה מיום הקמתה ב-2007, הפרופסורים מנואל טרכטנברג ויוג'ין קנדל, היו אנשי מקצוע מתחום הכלכלה ונטולי זיהוי פוליטי בעת ששימשו בתפקידם במועצה.

מוריס דורפמןצילום: אמיל סלמן

הקושי הנמשך באיתור מועמד לעמוד בראש המועצה מתגבר לנוכח תחושה של אדישות מצידו של ראש הממשלה, שעד כה לא הטיל את מלוא כובד משקלו כדי לזרז את מציאת המחליף. החיפושים אחר מחליף נשארו עד כה בדרג מנכ"ל משרד ראש הממשלה. תחושת האדישות, או לפחות תחושת חוסר הדחיפות באיוש תפקיד ראש המועצה הלאומית לכלכלה, מביאה להחרפה מהירה במצבה, על רקע העובדה שגם שני סגניו של קנדל למעשה אינם מתפקדים: סגנית אחת, יוליה איתן, נמצאת בחופשת לידה; והסגן הנוסף, מוריס דורפמן, הודיע על עזיבתו לתפקיד אחר בממשלה בתוך כחודש. המשמעות היא שלא נותרה אף דמות בכירה בניהול המועצה.

ההידרדרות המהירה במצבה של המועצה עומדת בסתירה לחשיבות שהמועצה צברה בשמונה שנות קיומה. היא היתה שותפה כמעט בכל המהלכים הכלכליים החשובים בישראל בשנים האחרונות, ובחלקם היא היתה הרוח החיה. עם המהלכים הבולטים שהובלו בידי הצוות המקצועי של המועצה, או שבהם השתתף הצוות, אפשר למנות את מתווה הפשרה עם מונופול הגז, חוק הריכוזיות, שתי ועדות ששינסקי, הרפורמה המקודמת בימים אלה להקמת מאגר נתוני אשראי ארצי, קרן העושר הריבונית, הקרן לעסקים חברתיים, בניית תוכנית אסטרטגית לישראל, מיזם ישראל דיגיטלית, פיתוח מדדי אושר ואיכות חיים, ועדת טרכטנברג, ועדת גרמן והתוכנית למעבר לאנרגיות מתחדשות. לצד זאת, המועצה עבדה באופן שוטף בייעוץ לממשלה בנושאי התקציב והמדיניות הפיסקלית.

יוליה איתןצילום: אייל טואג

למעשה, המועצה מיצבה את עצמה בשנים האחרונות כגוף התכנון הכלכלי־חברתי של ישראל. בעוד משרד האוצר ואגף התקציבים בו מנהלים את הפעילות הכלכלית השוטפת, המועצה הלאומית לכלכלה עסקה בניהול ארוך הטווח של כלכלת ישראל ובהתבוננות על סוגיות מבניות. כך היתה זו המועצה שפירסמה ב–2008 את האג'נדה הכלכלית־חברתית של ישראל, שבה שימשו לראשונה מדדים ארוכי טווח בתחום הפערים והעוני לעיצוב המדיניות הכלכלית. המיצוב הזה הביא לכך שהמועצה, שהקמתה נכפתה בתחילת הדרך על משרד האוצר, שראה בה איום, נהפכה עם הזמן לגוף שהשלים את פעילות האוצר — ושיתוף הפעולה בין שני הגופים כיום הוא מצוין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"