שר הקליטה זאב אלקין קיבל הלוואה בסך 600 אלף שקל מהאוליגרך ולדימיר דובוב

השר סירב למסור לאיזו מטרה ובאילו תנאים ניטלה ההלוואה, או מהי יתרת החוב: "ההלוואה נלקחה ב2012 באישור היועץ המשפטי לכנסת ודווחה כחוק למבקר המדינה" ■ דובוב, לשעבר מבעלי חברת הנפט יוקוס, עזב את רוסיה כדי להימנע ממאסר, וכיום הוא אזרח ישראלי

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

שר הקליטה, זאב אלקין, קיבל ב–2012 הלוואה בסך 600 אלף שקל מהאוליגרך הרוסי ולדימיר דובוב, לשעבר מבכירי חברת הנפט הרוסית יוקוס וכיום אזרח ישראלי. בסביבת השר טענו כי ההלוואה מוחזרת כבר כמה שנים בתשלומים בהוראת קבע.

אלקין כיהן בעבר כיו"ר סיעת הליכוד וכיו"ר ועדות הכנסת והחוץ והביטחון. הוא מתגורר בכפר אלדד, ועל ביתו לא רשומה משכנתא. יש לו בית נוסף באלון שבות, שם התגורר בעבר, הממושכן לבנק מזרחי־טפחות. אלקין סירב למסור מהי יתרת החוב לדובוב ומהם התנאים שבהם ניטלה ההלוואה.

זאב אלקיןצילום: אמיל סלמן

אלקין מסר בתגובה: "ההלוואה נלקחה באישור ובהתייעצות עם אייל ינון, היועץ המשפטי לכנסת, ודווחה כחוק לכנסת ולמבקר המדינה מתוקף חברותי בממשלה. אני מתנגד לפרסום הצהרות הון. מעבר לזה, אני חושב שנכון לכבד את החוק שבמסגרתו יש חיסיון על הצהרות הון, ולכן איני מוכן לשתף פעולה עם הדלפה של הצהרת הון, שהיא בבחינת עבירה על החוק. אשתו של דובוב היא חברה ותיקה שלי מימי הפעילות היהודית שלנו בברית המועצות".

דובוב סירב להגיב לדברים.

נרדף בידי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

דובוב הוא מבעלי חברת הנפט הרוסית יוקוס, שקרסה ב–2006. כמו האוליגרכים ליאוניד נבזלין (המחזיק גם 20% ממניות עיתון "הארץ") ומיכאיל ברודנו, הוא עבר לישראל כדי להימנע ממאסר ברוסיה בחשד להעלמות מס. השלושה טענו מאז כי הם נרדפים פוליטית בידי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. הרביעי מבין בעלי יוקוס, מיכאיל חודרוקובסקי, נאסר ברוסיה ושוחרר רק ב–2014.

ולדימיר דובובצילום: ASSOCIATED PRESS

ב–2014 התקבלה בבית הדין לבוררות בינלאומית בהאג החלטה שהיתה ניצחון עקרוני, ואולי גם כספי, לבעלי יוקוס. לפי פסק הדין, על רוסיה לפצות את בעלי יוקוס ב–50 מיליארד דולר — כמחצית משווי החברה כפי שהוערך בידי בעלי המניות שלה. רוסיה עירערה על הפסיקה, ולדעת רוב הפרשנים, בעלי המניות של יוקוס יתקשו מאוד לקבל את הכסף, או אף את חלקו.

דובוב הוא אזרח ישראלי זה זמן רב. הוא מתגורר בכפר שמריהו ועושה עסקים בישראל, אם כי עסקיו בישראל, לפי רשם החברות, אינם משמעותיים. בסביבתו של אלקין אומרים כי ככל הידוע להם, "אין לו עניינים עסקיים בצמתים שאלקין נמצא בהם".

דובוב מחזיק בישראל בחברת אחזקות, בצוותא עם ברודנו. לפי רשם החברות, החברה שולטת בשתי חברות בנות שהוקמו ב–2010. הראשונה, וים קלאבס, מחזיקה במועדון הכושר וים בראשון לציון. לחברה מחזור הכנסות של 18 מיליון שקל והיא מעסיקה 95 עובדים. השנייה היא ד.ב עתיד מרקטינג, שעוסקת בשיווק יין. החברה קשורה גם באחזקה אחרת של דובוב — יקב קשת, שהוקם ב–2006 ומחזיק ביקב אמפורה.

"נותן ההלוואה הוא חבר קרוב"

מדוברות הכנסת נמסר בתגובה: "השר אלקין אכן פנה ב–2011, בהיותו חבר כנסת, ליועץ המשפטי לכנסת וביקש לקבל 'פרה־רולינג' בעניין האפשרות לקבל הלוואה מחבר לצורך בניית בית. בתשובה מסר לו היועץ המשפטי לכנסת כי לאור הצהרתו שלפיה נותן ההלוואה הוא חבר קרוב שההיכרות עמו החלה לפני בחירתו לכנסת, וכן שאין למלווה כל קשר לפעילותו כחבר כנסת, אין מניעה בקבלת ההלוואה, ובתנאי שייערך הסכם בכתב שבו יפורטו סכומי ההלוואה ותנאי ההחזר".

עוד נמסר מדוברות הכנסת: "האיסור על חברי כנסת לקבל מתנות מקורו בחוק שירות הציבור (מתנות) ובהחלטות ועדת האתיקה, ונלמד מעקרונות בסיסיים של טוהר המידות ושמירה על אי־תלותם של חברי הכנסת. החוק קובע כי עובד ציבור לא יקבל מתנה באשר הוא עובד ציבור, ולכן אין איסור על קבלת מתנות שניתנות על רקע של קרבת משפחה או חברות אישית שלא נוצרה במשך התפקיד הציבורי או בקשר אליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון