בנק ישראל: העובדים הסינים ינציחו את השכר הנמוך בענף הבנייה

ראש מחלקת המחקר בבנק, נתן זוסמן, מזהיר כי הבאת העובדים הסינים עלולה להחריף את הבעיות שעומדות בבסיס משבר הדיור - רמת הפריון הנמוכה וקצב הבנייה האטי ■ הפתרון של זוסמן: יבוא חברות ביצוע מחו"ל "שיביאו לעליית השכר בענף - גם לישראלים"

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

בנק ישראל מזהיר כי יבוא עובדים סינים לענף הבניין לא רק שלא יפתור את הבעיות שעומדות בבסיס משבר הדיור בישראל - אלא עלול אף להחריף אותן. ראש מחלקת המחקר בבנק ישראל, פרופ' נתן זוסמן, מדגיש כי יבוא העובדים הסינים ינציח את הפיגור של ענף הבנייה בישראל, ואת קצב הבנייה הנמוך, שנתיים־שלוש להשלמת דירה.

זוסמן מסביר כי צוואר הבקבוק בדרך לפתרון משבר הדיור אינו מחסור בעובדים - כי אם מערך התכנון וההיתרים. לפיכך, לדבריו, הטענה שיבוא הסינים יפתור את המשבר היא בטלה מעיקרה. זוסמן מוסיף כי בכל מקרה, בהתמודדות עם קצב הבנייה הנמוך - שנתיים עד שלוש שנים, קצב נמוך בהרבה מהמקובל במדינות מפותחות - "הבאת עובדים זרים נוספים היא, להערכתנו, לא הפתרון הרצוי".

פועל סיני באתר בנייהצילום: תומר אפלבאום

למעשה, מדברי זוסמן עולה שהבאת עובדים סינים פועלת בכיוון הפוך מהרצוי -היא מחריפה את הבעיה שבגינה בניית דירה נמשכת שלוש שנים. "ענף הבנייה", מפרט זוסמן, "הוא בעל הפריון הנמוך ביותר ביחס לממוצע OECD. אנחנו בונים בצורה מיושנת, המתבססת על כוח עבודה זול ועל שיטות שאינן מתאימות לבניית פרויקטים גדולים. כוח עבודה זול מסין, שיועסק בחברות בנייה ישראליות, ינציח את רמת הפריון הנמוכה בענף - ואת השכר הנמוך שמקבלים הישראלים בענף".

במקום לייבא עובדים זרים, שרק ינציחו את שיטות הבנייה המיושנות, בנק ישראל הציע לייבא חברות קבלניות מחו"ל - שיבנו במהירות, בשיטות בנייה מתקדמות וזולות. "אנחנו סבורים", אומר זוסמן, "והצגנו תוכנית זו גם בקבינט הדיור, שהפתרון הרצוי הוא הבאת חברות ביצוע זרות... הן יוכלו להצעיד את ענף הבנייה קדימה, משום שהן יכריחו את החברות הישראליות להתייעל. בטווח הקצר, הקבלנים הישראלים אולי יפגעו - אבל בטווח הארוך התחרות הזאת רק תועיל להם".

לדבריו, חברות הביצוע הזרות "יביאו לעליית השכר בענף הבנייה כולו, גם לעובדים ישראלים, במידה שהחברות הישראליות ישכילו להתחרות בחברות הזרות ולאמץ טכנולוגיות מתקדמות. כמו כן, העובדים הזרים שיגיעו עם החברות האלו לא צפויים להישאר פה".

ההצעה של בנק ישראל הועלתה בפני מטה הדיור באוצר, וזכתה לתמיכת רשות ההגירה (משרד הפנים) ומשרד המשפטים. משרד הכלכלה התנגד. האוצר בחר שלא לבחון את ההצעה לעומק, והוא מתעקש להעלות דווקא את ההצעה שכל משרדי הממשלה (פרט למשרד הבינוי) מתנגדים לה - חידוש הבאתם של העובדים הסינים, ללא הסכם עם ממשלת סין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם