תקציב המדינה מיטיב עם מוסדות חרדיים: התמיכה בישיבות תגדל ב-74%

כך מעלה ניתוח עמותת חדו"ש ■ מוסדות חינוך חרדיים ומוסדות דת יזכו לתוספות ישירות של 736 מיליון שקל ■ תקציב ארגוני התרבות החרדים יגדל פי 2.5

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הצעת תקציב המדינה לשנת 2015, שאושרה אתמול בקריאה ראשונה בכנסת, כוללת תוספות ישירות של 736 מיליון שקל למוסדות דת ומוסדות חינוך חרדים. כך עולה מניתוח עמותת חדו"ש לחופש דת ושיויון לחוק התקציב. תקציב הישיבות צפוי לגדול ב-419 מיליון שקל (74%). תקציב המשרד לשירותי דת יגדל ב-113 מיליון, שהם כמעט 30%.

זינוק גבוה במיוחד נרשם בשני סעיפים:

חרדים מפגינים נגד גיוס בני ישיבות בירושלים, בחודש שעבר

■ תקציב התרבות היהודית יזנק ביותר מפי 2.5, מ-38 מיליון שקל ל-99 מיליון שקל. תקציב זה משמש בעיקר להזרמת כספים לארגונים הקשורים למפלגות החרדיות ולארגוני החזרה בתשובה.

■ תקציב התפעול של המשרד לשירותי דת יגדל בקרוב לפי 4, מ-14 מיליון שקל ל-52 מיליון שקל.

■ משרד החינוך - תקציב החינוך העצמאי יגדל ב-101 מיליון שקל.

■ תקציב הישיבות יגדל מ-565 מיליון ב-2014 ל-984 השנה, גידול של 74%. יצוין שאם תחודש קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים, כפי שדורשות המפלגות החרדיות, צפוי גידול של 130 מיליון שקל נוספים כך שהתוספת תתקרב ל-100%.

■ תקציב התרבות היהודית שמשמש בחלקו הגדול לתמיכות לארגוני המפלגות החרדיות ולארגוני החזרה בתשובה, יגדל השנה ב-161%, מ-38 מיליון שקל ל-99 מיליון שקל. ב-2016 הוא יגדל ל-108 מיליון שקל, תוספת של 184% לעומת 2014.

■ תקציב החינוך העצמאי יגדל ב-101 מיליון, מ-1.07 מיליארד שקל בשנה שעברה ל-1.173 מיליארד שקל השנה, גידול של 9%. ב-2016 מתוכננת ירידה קלה ל-1.137 מיליארד שקל, אלא שבהתחשב במצב הקואליציוני סביר להעריך שהיא לא תצא לפועל.

■ במעין החינוך התורני, רשת החינוך העצמאי של ש"ס, צפויה השנה תוספת קטנה יחסית של 18 מיליון שקל, מ-528 מיליון שקל ל-546 מיליון שקל, אך הפיצוי יגיע ב-2016. אז יגדל התקציב ל-586 מיליון שקל, תוספת של 10% לעומת 2014. התוספות יגיעו אף שמדובר ברשת שעליה התפרסם בשנים האחרונות דו"ח חמור של משרד האוצר על חשדות לאי סדרים ולשחיתות.

בדברי ההסבר לתקציב משרד החינוך נאמר שהוא כולל תוספת של 985 מיליון "ממימוש התקציבים הקואליציוניים... בהתאם להחלטת ממשלה בנושא".

המשרד לשירותי דת – גידול של כמעט 30%

תקציב המשרד לשירותי דת צפוי לגדול השנה ב-113 מיליון שקל, מ-384 מיליון ב-2014 ל-497 מיליון שקל, גידול של כמעט 30%. ב-2016 צפוי גידול נוסף ל-608 מיליון שקל, אבל הוא נובע מהעברת בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים למשרד לשירותי דת. גידול תמוה במיוחד של כמעט פי 4 צפוי בתקציב התפעול של המשרד מ-14 מיליון שקל ל-52 מיליון שקל.

תקציב הרבנות הראשית יגדל מ-19 מיליון שקל ל-25 מיליון שקל - תוספת של 32%.

עוד תקציב שיגדל משמעותית הוא זה שמיועד לפיתוח מבני דת מ-25 מיליון שקל ל-39 מיליון שקל - גידול של 56%. בפועל הגידול בתחום הקמת מבני דת משמעותי הרבה יותר. בדברי ההסבר לתקציב המשרד לשירותי דת נאמר ש"בשנות התקציב 2016-2015 בהתאם להסכמים הקואליציוניים צפויים להיות מוקצבים כ-100 מיליון שקל לטובת בינוי ושיפוץ מבני דת". כלומר מדובר בתוספת בפועל של 50 מיליון שקל לשנה, וחלק גדול מהכסף לא מופיע בתקציב השנה כי מדובר בהתחייבויות לשנים הבאות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"הגשת התקציב זמן קצר לפני אישורו והדיון המזורז מיועדים להסתיר מהציבור את מכירת החיסול שערכה הקואליציה למפלגות החרדיות. תקציב הכניעה לסחטנות המפלגות החרדיות הוא חבלה ישירה בעתיד המדינה והכלכלה וסטירת לחי לבוחרים".

רגב הדגיש ש"העברת מאות מיליוני שקלים עכשיו למטרות כמו ישיבות, חינוך ללא ליבה או ארגוני החזרה בתשובה, תגרום בעתיד נזק של מיליארדי שקלים. התקציבים האלו ישאירו אברכים מחוץ לשוק העבודה ויממנו לימודים ללא אנגלית ומתמטיקה לדורות של ילדים שיתקשו להשתלב בעבודה גם אם ירצו".

רגב גם ציין ש"הסעיפים האלה הופכים את התקציב לאנטי חברתי. הם ישקיעו את האוכלוסיה החרדית בעוני ויגבירו את התלות שלה בקצבאות, תמיכות, נדבות ובמפלגות החרדיות. זו כידוע ההתמחות הגדולה של יהדות התורה וש"ס", אמר רגב, "ליצור דורות של בוחרים עניים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"