הכל התחיל בחור בקיר: לשכור ולהשכיר כל דבר שאתם צריכים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

"שר התחבורה צריך לשאול עצמו האם הוא רוצה לשבור את מונופול המוניות"

שי סופר (מימין) ויוני גריפמןצילום: מוטי מילרוד

אמנם הכלכלה השיתופית יכולה להשפיע על חיינו בתחומים רבים, אך תחום התחבורה הוא זה שמעורר בימים אלו את הדיון הסוער ביותר. במסגרת כנס הכלכלה השיתופית ערכה ענבל אורפז, כתבת ההיי-טק של TheMarker פאנל סוער שנסוב בעיקר סביב החסמים העומדים בפני כלכלה שיתופית בכלל ותחבורה שיתופית בפרט. "מדוע אובר אינה מורשית להפעיל את שירות אובר X בישראל?", שאלה אורפז את שי סופר המדען הראשי במשרד התחבורה.

"משרד התחבורה הוא רגולטור בעל אחריות לשירות שמקבל הנוסע. יש הרבה היבטים רגולטוריים שצריך עדיין לתת עליהם את הדעת. אובר X הוא שירות בו נהג לא מפוקח, נותן שירות בתשלום באמצעות רכב לא מפוקח. הכי מטריד אותי הוא נושא הביטחות בדרכים והשירות לנוסע. כמו כן יש כשלים נוספים במודל של אובר. מה הם יחסי עובד מהעביד? מה האחריות של הנהג כלפי הנוסע ומה אחריות הנוסע? למשל, על פי המודל של אובר, קיימת עלייה במחיר הנסיעה בזמן ביקוש מוגבר. אצלנו התעריפים מפוקחים ואין אפשרות להעלות מחירים.

"הנושא עדיין לא הוסדר בכל המדינות המפותחות. אנחנו רואים מדינות כמו ספרד וגרמניה שעצרו את השירות. אנחנו רוצים ללמוד מההסדרה של מדינות מפותחות. אנחנו מנסים ללמוד את הנושא, ואכן ביום חמישי הקרוב תהיה פגישה אצל מנכ"ל המשרד בנושא זה. אני מעריך שהפריצת הדרך הראשונה תהיה מתן אישור למוניות לשתף נסיעות בין מספר נוסעים. זה יכול להוזיל משמעותית את הנסיעה. אני מאמין כי רק בטווח הארוך אנחנו נסדיר שירותים הדומים לאובר X".

לידיעה המלאה

האם השכרה ב-airbnb חייבת במס? "אם שואלים את מס הכנסה - כן"

הכנס לכלכלה שיתופית, היום

כלכלה שיתופית מעוררת סוגיות רגולטוריות רבות ששתי העיקריות בינהן היא סוגיית המיסוי וסוגיית יחסי העבודה. האם יש למסות שירותים כמו השכרה חד פעמית של דירה לתקופה קצרה, כיצד יש לדווח והאם יש צורך לשלם מע"מ עבור שירותים אלו, הניתנים ישירות על ידי אנשים פרטיים למשתמשים פרטיים אחרים. האם יש לעודד עובדים לבחור בעבודות ללא יחסי עובד מעביד וללא ההגנה החוקית שיחסים אלו מעניקים לעובד?

"כאשר שואלים את מס הכנסה, התשובה תמיד תהיה 'כן'. מבחינתם שירותים אלו תמיד חייבים במס", אמרה ענת שביט, שותפה ומנהלת מחלקת המסים במשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות'. "בכלכלה מסורתית יש בדרך כלל פירמה שמעסיקה את העובדים. מערכת המסוי הישראלית יודעת להתמודד עם פירמות. בכלכלה שיתופית יש מספר גורמים שמעורבים ולכאורה קיים נתק ביניהם. פלטפורמת המסחר בשירותים לא מבצעת פעילות בעצמה אלא רק מאפשרת לאחרים לבצע העסקאות. רגולציית המסים בישראל לא יודעת להתמודד מול עסקאות בין אנשים פרטיים, מאחר שאין חובת דיווח כללית. מערכת האכיפה לא בנויה לאכוף את חוקי המס על אנשים פרטיים. זו הסיבה להון השחור שקיים בתחום השכרת הדירות", אמרה שביט.

"אז מתי קיימת חובה לתשלום מס?", שאל עידו באום הפרשן המשפטי של TheMarker שהגיש את הפאנל. "אם ההעסקה היא אקראית ולמשך תקופה קצרה – אז היא אינה חייבת במס. למשל, מי שמשכיר את הדירה שלו כאשר הוא נוסע פעם בשנה לשבועיים לחו"ל. אבל מי שעושה מזה עסק, כמו בניין שהדירות בו מושכרות כולן ב-airbnb, או מי שמשכיר חנייה חודש בחודשו ומקבל הכנסה משמעותית, אז חייב במס. כמובן, במרבית המקרים לא משלמים מס, אך ככל שהרגולציה תתפתח יאכפו זאת על משכירי דירות וחניות".

לידיעה המלאה

מנכ"ל משרד התיירות: "ככל שיהיה היצע גדול ב-Airbnb, מחירי המלונות בישראל יירדו"

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי

"מבחינתנו Airbnb היא עוד אמצעי לינה. כמו שיש את ההוסטלים והמלונות. צריך להבין – התייר החדש הולך ללון בקינג דיוויד ומוותר על ארוחת ערב כי הוא הולך מבשל את הירקות שהוא אסף משוק מחנה יהודה. כמו שאיקאה הגיעה למדינה ויצרני הרהיטים חשבו שזה הסוף, אלה חיים ואלה חיים. השוק גדל וזה הדבר הכי חשוב. התייר מחפש דברים יותר מגוונים", אמר הבוקר אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות בכנס TheMarker לכלכלה שיתופית.

"שום דבר לא חדש. מה שחדש זה הטכנולוגיה. Airbnb זו תופעה מבורכת, זה דבר נהדר שמחזק את התיירות. כשהגעתי למשרד התיירות ראיתי שמספר חדרי המלון בישראל לא משתנה לאורך זמן - כ-50 אלף. אין אשמה על המלונאים. לבנות מלון בישראל זה סיכון גדול. אנחנו רוצים להגדיל את השוק וההיצע כמה שיותר, זה טוב לחוויה של התייר", הוסיף הלוי.

הלוי נשאל מדוע מחירי הלינה הגבוהים במלונות בישראל אינם יורדים בעקבות הפופולאריות של Airbnb בישראל. לפי נתונים שהציגה Airbnb בכנס, 115 אלף איש לנו בדירות של ישראלים ב-2014. "ככל שההיצע יהיה יותר גדול - ועל זה אנחנו עובדים - מהאוהל ועד הסוויטות במלונות יוקרה - ככל שיהיה יותר המחירים יוזלו. זה עובד בכל העולם, זה עונתי. מי שרוצה לנסוע בשיא העונה שישלם. ככה זה עובד בכל העולם. ככל שיהיה היצע גדול באירביבנאי מחירי המלונות ירדו", אמר הלוי.

לידיעה המלאה

בכירה ב- airbnb חושפת: כמה ישראלים משתתפים בשירותי החבר ה

סופיה גיוסו, מנהלת המדיניות הציבורית של airbnb

"אנחנו מזהים בישראל היענות מאוד גבוהה לשירותים שלנו", כך אומרת סופיה גקיאוסו מנהלת המדינות הציבורית של airbnb בכנס כלכלה שיתופית של TheMarker.

גקיאוסו חשפה כי רשומים באתר שיתוף החדשים החדרים שלהם יש 13 אלף נכסים ישראלים לעומת 900 בלבד לפני שלוש שנים. מנגד, אומרת גקיאוסו כי הישראלים הם לקוחות מאוד אינטנסיביים של שירותי החברה ומספר המשתמשים הפעילים בישראל שווה למספר התייריים המגיעים לישראל ומשתמשים בשירות ומגיע כיום לכ-150 אלף. "ראינו עלייה של 87% בהיקף המטיילים הישראלים שעושים שימוש בשירותים שלנו".

לידיעה המלאה

ראש החטיבה הבנקאית בלאומי: "שום מלחמות של תאגידים גדולים ולוביסטים לא יעצרו את המהפכה הטכנולוגית"

תמר יסעור וסמי פרץ

"כלכלה שיתופית זו כלכלה אמיתית שיש בה תמורות, ויש בה רווחיות, ויש רווחיות לחברות. רומנטיקה זה לא. כלכלה דמוקרטית זה אולי המינוח הכי נכון, כי ברגע שהמשאבים מבוזרים הרבה יותר ואנחנו כפרטיים יכולים למכור הרבה מהכישורים שלנו, המוצרים שלנו, היכולות שלנו, זה מעצים ומפזר מאוד את מקורות הכוח. לאורך זמן ואני חושבת שיהיו לזה הרבה השלכות מאקרו טובות", אמרה הבוקר תמר יסעור, ראש החטיבה הבנקאית בבנק לאומי, בפתיחת כנס TheMarker לכלכלה שיתופית במרכז פרס לשלום.

"כלכלה שיתופית מחליפה בין מתווך למתווך - בנק מתווך בין כספי לווים למלווים. הלקוחות מאמינים בבנק שישמור על ההפקדה, והבנק סומך על הלקוחות שיחזירו את ההלוואות. המתווך הוא הפלטפורמה. גם על הטרנזקציות בחברות הכלכלה השיתופית יש עמלות: בחברות הלוואות P2P העמלה היא 2%, בעולמות יותר מגניבים כמו EatWith העמלה היא 13%, בחברות כמו Uber היא 20-30%. יש כלכלה אמיתית – יש טרנזקציות ויש עלות", הסבירה יסעור.

"מה שיפה פה שכלכלה שיתופית הרבה יותר דמוקרטית כי המשאבים בה הרבה יותר מבוזרים. התאגידים הגדולים חד משמעית מאבדים את הכוח לאורך זמן. הכוח אצל האנשים הפרטיים ולקוחות הקצה כי המשאבים מבוזרים לחלוטין. לא משנה מה המשאב – לבשל, שירותי אינסטלציה, השכרת חדרים, שיתוף ברכב", הוסיפה יסעור.

לידיעה המלאה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט