הוצאות מעון ראש הממשלה: ארוחה ב-50 אלף שקל ואירוע עם קייטרינג ב-22,445 שקל

הוצאות המדינה ב-2014 על שני בתיו של בנימין נתניהו, בירושלים ובקיסריה, הסתכמו בכ-2 מיליון שקל ■ כמה הוציאה המדינה על אחזקת פרגולה ועל חוג התנ"ך? ■ התנועה לחופש המידע: "משרד רה"מ בחר פעם נוספת שלא לפרט לציבור את ההוצאות שלו" ■ משרד רה"מ: ההוצאות הנמוכות ביותר בחמש השנים האחרונות

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

הוצאות המדינה על בתי ראש הממשלה ב-2014 הסתכמו בכ-2 מיליון שקל. מתוכם, כ-1.7 מיליון שקל על ביתו הרשמי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ברחוב בלפור בירושלים - ועוד 284 אלף שקל על ביתו הפרטי של נתניהו בקיסריה.

חשיפת פרטים על הוצאות המדינה על שני בתי ראש הממשלה התאפשרה בעקבות פנייה של עו"ד רחלי אדרי, מהתנועה לחופש המידע, לבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים והחלטת השופט יגאל מרזל, שהתקבלה בסוף יולי, להורות למדינה לחשוף את הפרטים.

כנס ליכוד בדן פנורמה תל אביב

החשבונות על הוצאות שני בתי ראש הממשלה כוללים שורה ארוכה מאוד של דיווחים מפורטים על הוצאות על רכישת מזון, רכישות מהסופר, קניית משקאות קלים, יין, קפה וכיבוד. אגב, ברשימה אין שום פירוט נפרד על רכישת גלידה. נראה כי במשרד ראש הממשלה למדו משהו מהפרסום הקודם על הוצאות בתי ראש הממשלה, שפירט הוצאות גבוהות יחסית על רכישת גלידה. הדו"ח גם מפרט מספר לא מבוטל של תשלומים עבור קייטרינג לבית ראש הממשלה, כולל אירוע קייטרינג בודד, יקר במיוחד, שעלה 22,445 שקל.

בדו"ח ההוצאות יש שורה ארוכה של רישומי הוצאות על שירותי ניקיון, כביסה, אחזקת בית, רכישה ושימוש באמצעי תקשורת, חשבונות חשמל ומים, רכישת שרותי גינון, רכישת כלים חד-פעמיים, רכישת מוצרי חשמל, וכן הדברה. בנוסף לכך, יש הוצאות חריגות כמו רכישת מזון ב-50 אלף שקל, אחזקת פרגולה בשווי 17,818 שקל, רכישת מנשא מזוודה נירוסטה בסך 704 שקל, אספקה והתקנה של צנרת ודוד שעלתה 5,664 שקל והוצאות הקשורות בחוג התנ"ך המתקיים בבית ראש הממשלה בסך 26,054 שקל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

לא ניתן לבצע הפרדה מלאה בין המעון הרשמי לפרטי

בהקדמה לדו"ח מובהר ע"י משרד ראש הממשלה כי המעון הרשמי של נתניהו מנוהל על ידי משרד רה"מ בהתאם להחלטת ועדת הכספים של הכנסת, לפי סעיף 36 לחוק יסוד הממשלה ובהתאם לחוק התקציב. מעון ראש הממשלה הרשמי משמש כמעון הרשמי וגם כמעונו הפרטי של נתניהו. משרד ראש הממשלה פועל בהתאם לנוהל מפורט המסדיר את מערך הוצאות ראש ממשלה מכהן, על כל היבטיו. הנוהל אושר ב-2001 על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז.

בהקדמה מודגש כי לפי החלטת ועדת הכספים של הכנסת, ביתו הפרטי של ראש ממשלה מכהן ינוהל על חשבון המדינה. למרות שהחלטת ועדת הכספים לא הגבילה את מימון מעונו הפרטי של ראש הממשלה מחוץ לירושלים, הנוהל קובע כי המדינה תממן אך ורק הוצאות הקשורות לתחזוקת הבית ולא הוצאות הקשורות להשבחת הבית.

ההקדמה מציינת כי מעונו הרשמי של ראש הממשלה משמש גם כמקום עבודה נוסף שבו מתקיימות פעילויות רבות, כולל פגישות עבודה ואירוח בעלי תפקידים שונים מהארץ ומחו"ל.

משרד ראש הממשלה טוען כי במסגרת מערכת הנהלת החשבונות שלו - לא ניתן לבצע הפרדה מלאה בין הוצאות המעון כבית פרטי של ראש הממשלה ומשפחתו, לבין הוצאות המעון המיועדות כמעון הרשמי שלו. עוד נמסר כי ההוצאות בגין הבית הפרטי בקיסריה כוללות מרכיבים הקשורים בדרישות אבטחה.

בית משפחת נתניהו בקיסריה, ארכיוןצילום: אלון רון

עריכת דו"ח ההוצאות הצריכה הקצאת משאבים ניכרת

בתנועה לחופש המידע הביעו היום (ב') צער על כך שפרסום פרטי הוצאות מעונות משרד ראש הממשלה אינו מספיק שקוף. לדברי עו"ד עינת הורביץ, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, "מצער כי משרד ראש הממשלה בחר פעם נוספת שלא לפרט לציבור את הוצאות מעונות ראש הממשלה בצורה שקופה. החומר שהועבר לידי התנועה חלקי ואינו מפריד בין הוצאות המעונות הפרטים והמעון הרשמי, כך שלא ניתן ללמוד את סך ההוצאות עבור כל סעיף בכל אחד מהמעונות. ניתן היה לצפות כי לאחר שבעבר כבר הוגשה עתירה בנושא לבית המשפט, משרד ראש הממשלה יפרסם באופן יזום ומלא את המידע בצורה שתעניק לציבור אפשרות לבחון את חלוקת ההוצאות. התנועה לחופש המידע תוסיף לעמוד על העברת המידע השלם לעיון הציבור".

בדיון שנערך אצל מרזל, המדינה ציינה כי פרוט הוצאות שני בתי ראש הממשלה, הרשמי והפרטי, נעשה על ידי חשבות משרד ראש הממשלה. בהתאם לחוות הדעת של גורמי הביטחון המוסמכים בשב"כ, אין לפרט לגורמים לא מורשים את שמות הספקים ונותני השירותים המועסקים במעונות ראש הממשלה בביצוע עבודות, במתן שירותים ובאספקת טובין בשל חשש לפגיעה בביטחונו ובשלומו של ראש הממשלה. מסיבה זו לא נמסרו לתנועה לחופש המידע, חרף בקשותיה, העתקי חשבונות.

מסירת דו"ח ההוצאות לתנועה לחופש המידע התעכבה בשל חילופי אישים לא צפויים אצל הממונה על חופש המידע במשרד ראש הממשלה. לדברי עו"ד יעקב פינקלשטיין - מפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי), שהשיבה לפניית התנועה לחופש המידע לבית המשפט לעניינים מנהליים בשם לשכת ראש הממשלה - עריכת דו"ח הוצאות שני בתי רה"מ הצריכה הקצאת משאבים ניכרת, שכן היקפי העבודה שהיו כרוכים במתן התשובה היו משמעותיים.

בתשובה של משרד ראש הממשלה לתנועה לחופש המידע, נאמר כי הדו"ח ערוך על בסיס מזומן, כמתחייב מחק יסודות התקציב. כלומר, עיתוי ההכרה בהוצאות נקבע לפי מועד התשלום בפועל ולא לפי מועד התהוות ההוצאה.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "משרד ראש הממשלה פרסם מיוזמתו את דו"ח הוצאות בית ראש הממשלה כבר במאי. הנתונים מראים כי ההוצאה השנתית ב-2014 היא הנמוכה ביותר בחמש השנים האחרונות, ומהווה ירידה של 19% בהשוואה לשנה הקודמת. הנתונים פורסמו בהתאם לנוהלי הביטחון".

מעון ראש הממשלה בירושליםצילום: יעקב סער / לע"מ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים