מועצת הלול תאבד סמכויות בענף הפטם - אך תמשיך לגבות היטלים

מועצת הלול גובה מהחקלאים היטלים של עשרות מיליוני שקלים בשנה - שעלותם מוטלת על הצרכנים

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

התוכנית המקורית לשלול ממועצת הלול את כל סמכויותיה בנושא הפטם וההודו נגנזה, ובמקומה הסכימה הממשלה להסתפק בביטול קרטל הפטם וקרטל המשחטות. התוכנית המקורית נועדה להבטיח שקרטל הפטם, שרקחה המועצה ב–2012 ומאז העלה את מחיר הפטם ביותר ממיליארד שקל לצרכן (יותר מ–20%), לא יחזור על עצמו. השינויים בוצעו ימים ספורים לפני ההצבעה בממשלה, במטרה לרכך את הרפורמה בחוק ההסדרים לגבי מועצת הלול.

על פי הנוסח החדש, לא נשללו מהמועצה מקורותיה הכספיים הנובעים מהיטלים על חברי ענף הפטם, מסתכמים בעשרות מיליוני שקלים בשנה ומגולגלים לציבור במחיר הפטם, ולא שליטתה במעבדות. התקציב והמעבדות מהווים את מוקד כוחה והשפעתה של המועצה על הענף והמשק.

לול מושב אביביםצילום: עופר וקנין

מנגד, המועצה לא תוכל להיות גורם מווסת, מתכלל או מתכנן בהסדר כובל בענף הפטם, ולא תפקח או תגבש הסדרים בין המגדלים. בנוסף, ישללו ממנה הסמכויות לתכנון היקף גידול העופות, הסדרת חומרי רבייה ושיווק העוף. היא גם לא תקבע את גודל הלולים להדגרה או לפיטום, ולא מכסות יצור, גידול ושיווק. כמו כן, המסחר בביצי דגירה והיצוא בתחום לא יותנו באישורה, והיא לא תוכל להבטיח למגדלים תמורה כלשהי בעבור עוף או חומר רבייה במחיר, בתמיכה או 
בקניית עודפים.

בנוסף, אושר הסעיף המקורי החשוב, המונע ממשחטות לתאם מחירים ולחלק ביניהן את השוק, גם אם הן בבעלות מגדלים. ההחלטה קובעת כי יש לשנות את חוק ההגבלים העסקיים בהתאם. מדובר בסעיף שמתקן את התיקון האחרון בחוק ההגבלים, שלפיו מי שאינו מגדל לא יוכל להמשיך ליהנות מפטור מחוק ההגבלים.

בנוסח ההחלטה אין אזכור להחלטות המקוריות להגדיל את נציגות הממשלה והצרכנים במועצת הלול, ולהעביר את הפיקוח על המשחטות מהמועצה לממשלה.

גם ברפורמה במועצת הצמחים, שנועדה להפוך את החברות בה ממחייבת לוולונטרית, הוכנסו שינויים. במקום לקבוע שהחברות בה תהיה וולונטרית, נקבע כי משרדי החקלאות והאוצר יקימו צוות "שיבחן ולפי הצורך ימליץ לשרים על הצעה לתיקון חוק מועצת הצמחים, שיסדיר אפשרות להתארגנות וולונטרית של מגדלים העוסקים בענף הצומח בתוך 180 יום". המשמעות היא שהוודאות שהשינוי יתרחש מתרחקת.

עם זאת, בהמשך ההחלטה מפורט כי "הצוות יבחן מה יהיה המתווה הנכון להפיכת מגדלי מין או מינים (של צומח; א"ק) להתארגנות וולונטרית וסטטוטורית". לפי סעיף זה הוסכם שתהיה אפשרות להצטרפות וולונטרית, ומה ולצוות נותר לקבוע את פרטיה. לא ייפלא ששני הצדדים, התומכים ברפורמה והמתנגדים לה, מרגישים שהשיגו 
את מבוקשם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה