לוביסטים יחויבו להירשם ולהיחשף ב-10 מ-15 הוועדות בכנסת

ראשי הוועדות הודיעו שהלוביסטים יחויבו להירשם בפרוטוקולים ■ "כלי שיאפשר להתחקות אחר ייצוג האינטרסים של לקוחותיהם"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

לוביסטים יחוייבו להירשם בפרוטוקולים של 10 מתוך 15 הוועדות בכנסת כשהם נוכחים בדיוניהן - כך הודיעו יושבי ראש הוועדות לשבי גטניו מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת.

הוועדות שבהן יחויבו הלוביסטים להירשם הן ועדת הכלכלה בראשות איתן כבל (המחנה הציוני); ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בראשות אלי אלאלוף (כולנו); הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות קארין אלהרר (יש עתיד); ועדת החינוך בראשות יעקב מרגי (ש"ס); ועדת העלייה והקליטה בראשות אברהם נגוסה (הליכוד); הוועדה לקידום מעמד האשה ולשוויון מגדרי בראשות עאידה סלימן תומא (הרשימה המשותפת); ועדת המדע והטכנולוגיה בראשות אורי מקלב (יהדות התורה); ועדת השקיפות בראשות סתיו שפיר (המחנה הציוני); הוועדה לזכויות הילד בראשות יפעת שאשא־ביטון (כולנו); והוועדה למאבק בנגע הסמים והאלכוהול בראשות תמר זנדברג (מרצ).

לוביסטים בועדת הכספים

בוועדות הכספים, הפנים, החוקה והכנסת עדיין לא השיבו לדרישה לחייב את הלוביסטים להירשם בדף הנוכחות בוועדה, המצורף לפרוטוקול. בוועדת הכלכלה, בניהולה של לאה ורון, החילו את חובת רישום הלוביסטים (כמו כל שאר המשתתפים בישיבות) בדף הנוכחות כבר בקדנציה הקודמת.

כיום, לוביסטים יכולים לשבת בישיבות ועדות הכנסת בלי שהם נדרשים להירשם, וגם אינם חייבים לומר את מי הם מייצגים בדיון. אמנם לוביסט שיש לו היתר לכנסת חושף את רשימת לקוחותיו באתר הכנסת, אך בדיונים על חוקים כלכליים מרכזיים, כמו חוק הריכוזיות, שבהם נכחו לוביסטים רבים, התחמקו חלק מהם מהשאלה את מי הם מייצגים והסתפקו בתשובה שבאו להאזין. רק שנים־שלושה משרדי לובינג נוהגים כיום להירשם בפרוטוקול.

חיובם של הלוביסטים לדווח את מי הם מייצגים בדיון יגביר את השקיפות, ויציג לציבור מי מהטייקונים ומבעלי העסקים מנסה להפעיל לחצים על חברי הכנסת לשנות חוקים או לטרפדם. הדבר מקבל משנה חשיבות במיוחד לנוכח הדיונים שיתחילו בספטמבר בחוק הההסדרים ובחוקים נלווים, הכוללים רפורמות משמעותיות בין היתר בתחומי הבנקאות, הביטוח, הפיננסים, הבריאות, הרשויות המקומיות, הנדל"ן, הפנסיה והמזון.

לדברי גטניו, "העובדה שעשר ועדות מחייבות רישום לוביסטים היא פריצת דרך בהבנת חשיבותו של ערך השקיפות הנוגע לפעילות הלובינג בכנסת. אני מאמין שבכנסת ה–20 ניתן להגיע למצב שבו 100% מהוועדות הקבועות יורו על חובת רישום. מדובר בכלי המאפשר לנו להתחקות אחר ייצוג אינטרסים של לקוחות הלוביסטים, ולעתים גם אחר הפרות חוק. בשבועות הקרובים נתמקד בשכנוע חמש הוועדות הנותרות, ובראשן ועדת הכספים".

יו"ר ועדת השקיפות, ח"כ שפיר, תכנס מחר דיון של הוועדה בנושא הגברת השקיפות של הלוביסטים בכנסת. ועדת השקיפות היתה הראשונה שאימצה את חובת הדיווח על נוכחות לוביסטים. כבר לפני שנתיים דרשה שפיר מיו"ר ועדת הכספים דאז, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), לחשוף בדיוני הריכוזיות את שמות הלוביסטים הנוכחים בחדר - אך הוא סירב. שפיר נאלצה להקריא את שמות הלוביסטים, והתבקשה להפסיק.

"מטרת הדיון שיתקיים מחר בוועדת השקיפות היא לחשוף את היקף עבודת הלוביסטים בכנסת ובמשרדי הממשלה ואת רמת השקיפות לציבור בפעילותם ובמפגש שלהם עם מקבלי ההחלטות", אמרה שפיר. "רצינו גם ללמוד מהלוביסטים על צורות העבודה שלהם ולתת להם הזדמנות להשמיע את עמדתם, ולכן הזמנו את מנהלי חברות הלובינג והבעלים להשתתף בדיון. לצערי, עד עתה רק חברה אחת אישרה את השתתפותה.

"אני מאמינה שאם אין ללוביסטים במה להתבייש, גם לא צריכה להיות להם בעיה לבוא לדבר על זה. מי שלא מוכן לעבוד בשקיפות, כנראה רוצה להסתיר משהו מהציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי