40% מהציבור: בכירי מערכת הביטחון מגזימים בתיאור האיומים על ישראל בכדי לקבל תוספת תקציב

סקר המכון לדמוקרטיה: 38% קרב הציבור היהודי סבורים כי תנאי הפנסיה של אנשי הקבע הם נדיבים מדי לעומת 37% שחושבים כי הם נדיבים במידה הנכונה ו-8.5% שטענו כי הם לא נדיבים מספיק

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

57% מהנסקרים בקרב הציבור היהודי סבורים כי יש להעביר כספים מתקציב הביטחון לתקציבים חברתיים לעומת 37% שלא הסכימו שצריך לקצץ בתקציב הביטחון. כך עולה מתוצאות סקר מדד השלום לחודש יולי של מרכז גוטמן במכון הישראלי לדמוקרטיה בשיתוף אוניברסיטת תל אביב.

הסקר נערך על ידי פרופסור אפרים יער ופרופסור תמר הרמן בקרב 600 מרואיינים.

עוד עולה מהסקר כי 41% מהנסקרים סבורים כי הנתח של תקציב הביטחון מתקציב המדינה הכולל הוא גבוה מדי, לעומת 26% שסברו כי הוא מתאים ו-20% שענו כי הוא נמוך מדי.

אייזנקוט ושר הביטחוןצילום: אריאל חרמוני / משר

רוב דחוק של הנסקרים מקרב הציבור היהודי (38%), סבורים כי תנאי הפנסיה של אנשי הקבע הם נדיבים מדי לעומת 37% שחושבים כי הם נדיבים במידה הנכונה ו-8.5% שטענו כי הם לא נדיבים מספיק.

עוד עולה מהסקר כי 39% מהנסקרים בקרב הציבור היהודי, חושבים שבכירי מערכת הביטחון מגזימים בכוונה בתיאור האיומים הביטחוניים על ישראל בכדי לקבל תוספת תקציב או למנוע קיצוץ לעומת 51% שלא הסכימו עם הטענה. בנוגע לדאגה לאנשי הקבע, דעות הציבור חלוקות, בעוד ש-49% מהנסקרים, סברו כי אם תהיה הפחתה בתנאי השכר והפנסיה, אנשים טובים לא יישארו בצבא וביטחון ישראל ייפגע, 44%, סבר כי טענה זו איננה נכונה.

בסקר נמצא גם, כי רוב הציבור סבור שצה"ל נמצא בכושר קרבי-מבצעי גבוה. הציון הממוצע בטווח של 10-0, שניתן לכושרו של הצבא עומד על 8.4. עם זאת, באותו הטווח, קיבל צה"ל ציון של 6.9 בלבד בנוגע לכושרו הארגוני.

התשובות בסקר מצביעות כי על אף דו"ח לוקר והדיונים סביב שאלת תקציב הביטחון, צה"ל שומר על מיצובו כגוף בעל האמון הרב ביותר.

הסקר מצא, כי 51% מהציבור, תופס את צה"ל כמוסד הראוי לאמון הרב ביותר, לעומת בית המשפט העליון (22.7%) והכנסת (3.1%).

בהקשר זה, ראוי לציין, כי בקרב הציבור היהודי בלבד, צה"ל זוכה לאמון הרב ביותר אצל 61% מהנשאלים ובקרב הציבור הערבי, 31.1% מהנשאלים הביעו את האמון הרב ביותר בבג"ץ (מספר דומה של 30% טענו כי אינם מאמינים באף אחד משלושת המוסדות שצוינו). בהתאם לכך, 80% מהנסקרים סבורים, כי הגדרת צה"ל כ"צבא העם" מתאימה לצה"ל גם כיום ואותו האחוז, חש גאווה בצה"ל.

בנושא ההגעה להסדר מדיני, המשך הקיפאון, מחלחל בקרב הציבור כש-69% מהציבור לא מאמין שמשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית יובל לשלום בשנים הקרובות בעוד ש61% מהציבור תומך בניהול משא ומתן לשלום בין הרשות הפלסטינית לישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר