ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת חוק שכירות הוגנת; יוקם מאגר מידע לדמי שכירות

הצעת החוק, שהונחה במאי השנה על ידי חברי הכנסת רועי פולקמן וסתיו שפיר, מבקשת להסדיר את שוק השכרת דירות המגורים בישראל ולעודד את השכירות לטווח ארוך

ועדת שרים לחקיקה אישרה את הצעת חוק שכירות הוגנת, שהוגשה על ידי ח"כ רועי פולקמן (כולנו) וסתיו שפיר (המחנה הציוני), הקובעת יציבות בשכ"ד דרך באמצעות שקיפות ותמרוצי מס. יוקם מאגר שכירויות פתוח לעיון הציבור שיאפשר לשוכרים לבחון הסכמי שכירויות קודמים בדירה ובדירות הסמוכות לה.

הצעת החוק תועלה להצבעה בקריאה הטרומית בפתח כנס החורף של הכנסת לאחר החגים, יחד עם הצעת חוק ממשלתית בעניין.

דירות להשכרה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

הצעת החוק, שהונחה במאי השנה על ידי חברי הכנסת רועי פולקמן וסתיו שפיר, מבקשת להסדיר את שוק השכרת דירות המגורים בישראל ולעודד את השכירות לטווח ארוך, תוך יצירת איזון בין זכות הקניין של המשכיר ובין זכותו של השוכר לדיור בתנאים נאותים.

ההצעה קובעת מהי דירה ראויה למגורים, הסדרת חוזה לשכירת דירה, גובה הערבות המותרת, וכן מהן חובותיו של המשכיר והשוכר בנושא תיקונים ואחריות לשמירת הנכס. עוד קובעת ההצעה כי יוקם רשם שכירויות שיפעיל מנגנון דיווח שיחייב כל משכיר דירה להעביר לרשם פרטי חוזה שכירות תוך חודש ממועד החתימה. המאגר יהיה שקוף ופתוח לעיון הציבור לשם בחינת חוזים קודמים על אותה הדירה וכן חוזים באיזור הסמוך לאיזור המגורים של הדייר. בנוסף, יוענקו תמריצי מס למשכירים לטווח ארוך.

שרת המשפטים, איילת שקד, שהתנגדה לסעיף הפיקוח על מחירי שכר הדירה, אמרה כי "אני שמחה שהגענו להבנה וסיכום על כך שאין צורך בפיקוח על מחירי שכר דירה, וכי התערבות במחירי השכירות עלולה לגרום למצב ההפוך של העלאת מחירי הדירות. יחד נוביל הצעת חוק ממשלתית מאוזנת יותר ונכונה יותר, כזו שבוחנת תמריצים חיוביים ושקיפות".

ח"כ פולקמן אמר כי "כחלק מסיעת כולנו, אני מאמין בשוק חופשי ובתחרות, אבל כאשר יש כשלי שוק מחובתנו כמחוקקים להתערב ולפתור אותו. מחירי השכירות בישראל האמירו לשחקים בשנים האחרונות וקורת גג הולכת והופכת מזכות יסוד למותרות.

"הצעד הזה הינו צעד משלים לרפורמת הדיור שמוביל שר האוצר וההצעה גובשה בתמיכתו. אני מאמין כי בסופו של דבר האינטרס של השוכרים והמשכירים לשוק שכירות הוגן הוא אינטרס משותף".

ח"כ שפיר אמרה כי "מאבק של למעלה משנתיים שנתקל באינספור התנגדויות מכל הכיוונים האפשריים, נושא היום פרי. זה יום גדול ל-2 מיליון שוכרי דירות בישראל שסוף שסוף מתחילים לראות את הסוף של הג'ונגל הזה. את ההצעה הזאת קידמתי יחד עם חברי הכנסת חיליק בר ואורלי לוי אבקסיס עוד מהכנסת הקודמת ואני שמחה ששר האוצר משה כחלון החליט כבר עם הקמת הממשלה לאמץ אותה ושח"כ רועי פולקמן לקח על עצמו לקדם יחד את ההצעה והוביל אותה עד לאישור המיוחל לאחר מאבק עיקש במתנגדים מהקואליציה. יחד הוכחנו שמאבקים ציבוריים יכולים לשנות תודעה ולהביא לשינוי של ממש

כאמור, מנגנון הדיווח מציע לקיים רשם לענייני שכירות ולחייב כל משכיר דירה להעביר לרשם פרטי חוזה שכירות תוך חודש ממועד החתימה. המאגר יהיה שקוף ופתוח לעיון הציבור ותאפשר לשוכרים לכלכל את צעדיהם, לבחון את פרטי הסכמי השכירות הקודמים שנעשו בדירה ולדירות הסמוכות לאותו אזור. רשם השכירויות יפרסם את כתובת המגורים וגובה השכירות.

דרך נוספת אותה בוחנים היא תמרוצי מס שבח למשכירים לטווח ארוך, לפחות לשלוש שנים, על מנת להבטיח ששכר הדירה בתקופה זו לא ישתנה. אחד הרעיונות שנמצא על הפרק, אך לא הוחלט עליו, הוא לתת הטבת מס במס שבח לבעל דירה שישאיר את שכר הדרה קבוע לשלוש שנים לפחות. על פרטי תמריצי המס הסכימו הצדדים לדון במושב הבא של הכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?