הלחץ על מערכת הביטחון מתהדק: האוצר לוחץ ליישם את דו"ח לוקר בחוק ההסדרים

מחצית משרי הקבינט המדיני־ביטחוני דורשים לדון בדו"ח לוקר בקבינט עוד השבוע ■ נתניהו צפוי להיפגש היום עם שרי הביטחון והאוצר כדי לדון בדו"ח, ורק לאחר שיתקבלו החלטות לגבי יישומו תתקיים ישיבת התקציב ל-2015-2016

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

האם ישיבת התקציב ל-2016-2015 תידחה שוב? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להיפגש היום עם שר הביטחון, משה יעלון, ועם שר האוצר, משה כחלון, ביחד ובנפרד, כדי לסכם את סוגיית תקציב הביטחון ל-2016 ואת יישום דו"ח לוקר. בלי סיכום נושאים אלה, לא ניתן יהיה לקיים ביום שני הבא את ישיבת תקציב המדינה, שנדחתה כבר ארבע פעמים.

אף שבראש סדר היום של נתניהו עומדת שאלת היכולת של ישראל לסכל את הסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן, בשבועות האחרונים התנקזו לראש סדר היום שלושה נושאים כלכליים מרכזיים, שלא ניתנים לדחייה ודורשים השקעה רבה: סוגיית מתווה הגז, יישום דו"ח לוקר ואישור התקציב ל-2016.

צילום: אוליבייה פיטוסי

בלי אישור התקציב עד סוף 2015 תתפזר הכנסת וייערכו בחירות. הדעה הרווחת בכנסת היא כי אישור התקציב ל-2016 בממשלה - ובעיקר אחרי כן בכנסת - הוא המבחן הגדול של הממשלה הנוכחית.

האיום על מתווה הגז של ראש הממשלה

יש הטוענים כי ההצבעה השבוע בכנסת בנושא הגז תושפע מהשאלה אם שרים יקבלו בתקציב 2016 את הכספים שהם מבקשים למשרדים שלהם. ראש הממשלה, ככל הידוע, מודע לנושא זה.

באחרונה שוקד נתניהו על גיוס כל הקולות של חברי הקואליציה לאישור מתווה הגז, המנסה לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים. השבוע מסיימת הכנסת את מושב הקיץ הראשון שלה, ונתניהו יעשה כל מאמץ כדי שהמתווה יאושר לפני כן. נכון לכרגע, לא ברור אם יש לו רוב. נפילה בהצבעה או דחייה שלה תהווה מכה קשה לממשלה ותערער את הבסיס הלא יציב גם כך של הקואליציה.

כמו כן, השבוע צפוי נתניהו לטפל בדו"ח לוקר - ובמקביל לגייס את מערכת הביטחון לאישור תקציב 2016. יעלון, שתקף בשבוע שעבר את דו"ח לוקר אף שאישר את הרכב הוועדה - סירב פעמיים בשבוע שעבר להזמנת ראש הממשלה לדון בדו"ח. יעלון טען כי לישיבה הוזמן גם אלוף (מיל.) יוחנן לוקר, יו"ר ועדת לוקר, ולשעבר היועץ הביטחוני לראש הממשלה. באותה ישיבה, שהתקיימה בהיעדרו, נכחו הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, ושר האוצר.

צילום: אמיל סלמן

מאז פרסום דו"ח לוקר בשבוע שעבר לא התבטא ראש הממשלה בנושא, אף שהוא זה שהקים את הוועדה ולמרות חשיבותה הרבה. למסקנות ועדת לוקר יש השלכות מיידיות על תקציב המדינה ל-2016, על חוק ההסדרים, וגם על גודלם של תקציבי המדינה האזרחיים בשנה הבאה.

ועדת לוקר ממליצה כי הבסיס לתקציב הביטחון ב-2016 יהיה 59 מיליארד שקל וכי סך התקציב יסתכם ב-68.8 מיליארד שקל (בהתאם להוצאה המותנית בהכנסה ולהתייעלות הצבא). באוצר סבורים כי הבסיס הראוי לתקציב הביטחון ל-2016 צריך להיות 54 מיליארד שקל. לפי הערכות באוצר, במערכת הביטחון לא יסתפקו בתקציב שוועדת לוקר העמידה לרשותם. באחרונה אמר בכיר במערכת הביטחון כי סכום המינימלי שהמערכת תהיה מוכנה לקבל ב–2016 הוא 62 מיליארד שקל.

כחלון כמעט שלא התבטא בנושא דו"ח לוקר, לא התייחס לגובה תקציב הביטחון ואף אסר על בכירי משרדו לשוחח עם עיתונאים על מסקנות הוועדה, אף שרבים מהם רצו לדבר. כחלון מגדיר עצמו כשר חברתי, וברור לו כי תקציב גבוה יותר למערכת הביטחון משמעו קיצוץ בתקציבי החינוך הבריאות, ואולי אף הגדלת הפערים. כחלון הוא פוליטיקאי משופשף וזוכר כי בכל עימות שנערך בעבר בין משרדי האוצר לביטחון, נטה נתניהו לטובת מערכת הביטחון.

אין לוקר? אין 
תוכנית רב־שנתית

באוצר מתכוונים להתנגד לניסיון של מערכת הביטחון לקבל את המלצות ועדת לוקר בנושא תקציבה ל-2016 ול–2017–2020 ולכן לבקשתה לדחות על הסף את כל שאר המסקנות. מהלך כזה של האוצר עלול להביא גם השנה לגניזת התוכנית הרב־שנתית של מערכת הביטחון, כמו תוכניות רב־שנתיות אחרות שנדחו בשנים האחרונות.

כחלון בישיבת קבינט הדיורצילום: טלי מאייר

למסקנות ועדת לוקר יש חשיבות נוספת מבחינת האוצר: כל מסקנה מדו"ח הוועדה שעליה יוסכם בין משרדי האוצר לביטחון - בין אם אימוץ מודל הגמלאות החדש, יישום המלצות השופט גורן בנושא מערך השיקום ואם בשאלת אורך שירות הסדיר בצה"ל - תוכנס לחוק ההסדרים. כל סוגיה שעליה יוסכם לאחר שחוק ההסדרים ייחתם, למשל שאלות בסוגיית השקיפות של מערכת הביטחון למועצה לביטחון לאומי ולאוצר, תובא לאישור הכנסת בהליך החקיקה הרגיל, שהוא אטי הרבה יותר ולעתים נמשך שנים. לאוצר חשוב אפוא כי כבר השבוע יוסכם על יישום לפחות חלק מהמלצות ועדת לוקר.

נתניהו שוקל את בקשתם של חמישה מתוך עשרת שרי הקבינט המדיני־ביטחוני - שקבעו כי יש הצורך בהקמת ועדה ציבורית לנושא תקציב הביטחון - לקיים דיון בדו"ח לוקר עוד השבוע. השרים שדורשים את הדיון בקבינט לאלתר, עוד לפני הדיון בממשלה על תקציב 2016, הם כחלון, נפתלי בנט ואיילת שקד (הבית היהודי), גלעד ארדן (ליכוד) ואריה דרעי (ש"ס).

גם שני השרים המשמשים משקיפים לקבינט, זאב אלקין (ליכוד), ואלוף (מיל.) יואב גלנט, דורשים את הדיון. חמשת שרי הקבינט האחרים הם נתניהו, יעלון, סילבן שלום, ישראל כץ ויובל שטייניץ (ליכוד). דיון והחלטות בקבינט עשויים להעמיד את יעלון במצב מביך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית