רביב דרוקר // האיש שמוכן "להתאבד" כדי שאפי הגדול מקק"ל לא יילך לשום מקום

על המסעות ללוס אנג'לס ולאוקראינה ומה עושים עם 40 מיליון שקל?

רביב דרוקר
רביב דרוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רביב דרוקר
רביב דרוקר

ביום שבת לפני הבחירות התארגן בעמק חפר 'כנס עסקים'. בכירי מפלגת העבודה הוזמנו. רובם גם באו. רצו, לא רצו, באו. הרוח החיה מאחורי הזמנתם הוא פעיל ראשי של מפלגת העבודה בשם עופר גרגור. מי זה גרגור? אוהו, מי זה גרגור, אתם שואלים. תנו לי לספר לכם מי זה גרגור. בעמוד הפייסבוק שלו מופיעות תמונות התרברבות עם יצחק הרצוג, ציפי לבני, אהוד ברק איציק שמולי - ומי לא.

האם מישהו שרוצה להיבחר במפלגת העבודה יכול להרשות לעצמו לריב עם גרגור? גרגור חולש על מפקד גדול באזור. יש לו השפעה על הדיל של העבודה במגזר הדרוזי, גם בגלל קרבתו לסאלח טריף ולכאורה גם השפעה על המתפקדים של שכיב שנאן. בקיצור, קבלן קולות חשוב. אה, כן והאיש מוכן להתאבד בשביל שמירת הסטטוס קוו בקק"ל, במילים יותר ברורות שאפי הגדול לא יילך לשום מקום. למה שיילך? שטנצלר התחיל עם פרוייקט של כיתות חינוך. קק"ל בונה כיתה מעץ ללימודים מחוץ לכיתה ונותנת את זה מתנה למי שבא לה. סליחה, למי ששטנצלר וחבריו רוצים לתת.

ומי מביא את הכיתות? חברה בשם האחים פרחי, שמשום מה ידועה בקק"ל כעופר גרגור. ברמה הפורמלית, האחים פרחי לא של גרגור, אבל בקק"ל אומרים שהכתובת המשמעותית ביותר לפרויקט הזה היא גרגור. בשנים 2013-2014 קיבלה החברה הזאת מקק"ל 40 מיליון שקלים. 40 מיליון שקלים! עבור כיתות חינוך מעץ, שנבנות באוקראינה או משהו כזה (בפייסבוק יודע גרגור לספר על מסעותיו לאוקראינה). בקיצור, רוצה את התמיכה של גרגור? עדיף שלא תסתבך עם קק"ל. זו, כמובן, רק דוגמא אחת.

אפי שטנצלרצילום: מיכל פתאל

למפלגת העבודה יש שני דירקטורים בקק"ל. כבר סיפרתי לא פעם כמה כיף להיות דירקטור בקק"ל. אין שכר על הישיבות אבל יש החזר הוצאות ונסיעות לחו"ל וקירבה לצלחת. מן הסתם, משה דבוש ושלומי וייזר ישמחו אם אפי שטנצלר יישאר יו"ר הדירקטוריון. וכן, זיכרונכם לא מטעה אתכם. ויייזר זה אותו אחד שנסע לפגישה של שעה בלוס אנג'לס, לפי מה שאמר דירקטור אחר בקק"ל ונשאר עשרה ימים. על חשבון קק"ל, כמובן. זה אותו וייזר ששפך דברי חנופה מביכים על היו"ר בישיבת דירקטוריוןולאותו וייזר מייחסים השפעה על חלק ממה שנשאר ממחנה עמיר פרץ בעבודה.

בפריימריז האחרונים עשו בכירי העבודה מאמץ אדיר להיכנס לדיל של סניף ראשון לציון של המפלגה. בסניף יש יחסי הרבה מתפקדים והייתה החלטה נחושה שמחליטים ביחד. לא תהיה ברשימה הזאת, אתה יכול ליפול 2-3 מקומות למטה. יש מעט מצביעים בכל הפריימריז, איבדת 400-500 קולות, יכול להיות שאתה מחוץ לכנסת. אבל איך תיכנס לדיל אם אתה אויב קק"ל, כשבישיבה בה נקבע הדיל יושב אדם, שמתפרנס מקק״ל? לפי מה שאני שומע, מדובר באיש טוב והוא גם לא בריא (לכן, אני משמיט את שמו), אבל הוא הבהיר למי שהיה צריך, שלא יוכל לתמוך במי ששטנצלר לא רוצה. ייתכן שזה קשור לעובדה שהוא מתפרנס שנים בצורה יפה על עבודה לא קשה במחלקת קשרי הציבור של הקרן.

מה שנשאר ממחנה פואד בכלל מגויס לטובת שטנצלר והמשך שלטונו. דני דניאל הוא עוזר בכיר של שטנצלר ועושה פוליטיקה שם. לאחרונה נאמר לי שהוא אמר למי שאמר ש"(ח"כ) רויטל סוויד איתנו". למה? אולי כי בעלה זכה באיזו עבודה עבור קק"ל.

אחיה של הרל"שית המיתולוגית של פואד, איילת אזולאי, עובד בקק"ל וקודם תחת השלטון הנוכחי.

לאה פדידה היא אישה עם כוח במפלגה, סגניתו של סימון אלפסי ביוקנעם. היא נמצאת ברשימת העבודה לכנסת ולא רחוקה אפילו מלהיכנס. פדידה מייצגת את קק"ל בכנס רשויות מקומיות.

חיה כהן היא עוד אישה שמיוחס לה כוח במפלגה, היא פועלת באשדוד. כל בכירי המפלגה כמעט תמכו בה, כי בלי זה, כך חשבו, הם לא יהיו בדיל של הדרום. בנה של חיה כהן עובד תחת דוברת קק"ל.

באשדוד יש גם פעיל עם כוח לכאורה בשם דני כהן, שהפך ברבות הימים לעורך דין. קק"ל התחילה לתת לעורך הדין החדש יחסית עבודה. בוא נגיד בעדינות, שלא נראה שלמשרדו יש מומחיות מיוחדת בתחום ההקדשים שהוא מטפל בו לכאורה (מה עוד שיש עוד עורך דין שמטפל בו).

המגזר הערבי כבר לא חזק כמו שהיה במפלגת העבודה, אבל עדיין מי שרוצה שם קולות צריך בדרך כלל לשמוע לפחות מה יש לח"כ לשעבר ראלב מג'אדלה להגיד וח"כ לשעבר ראלב מג'אדלה מועסק כבר מספר שנים על ידי שטנצלר כמין יועץ לא ברור לענייני מיעוטים.

בתחקיר האחרון ב"מקור" פרסמתי כמה מיליונים שופכת קק"ל על הגוף העולמי של מפלגת העבודה. לגוף הזה יש דירקטורים ומנהלים, שלא נהנו בעבר מזרם המזומנים שקק"ל תחת שטנצלר מעבירה. רובם בטח ישמחו שהיו"ר הנוכחי ימשיך לכהן.

ואחרי כל זה, איתן כבל שם את נפשו בכפו ואמר בוועידת מפלגת העבודה "שטנצלר לא ימשיך" (ואם טענתו של שטנצלר כנגד כבל שיקרית, אז כבל לא יכול לעבור על זה לסדר היום. אם הטענה נכונה, אז המועמדות של כבל ספגה מכה, עוד לפני שהוכרזה רשמית. כך או כך, קשה לראות איך ההאשמה הזאת נשארת ככה באוויר).

משלי יחימוביץ' היה קשה מאוד לחלץ את זה משום מה, אבל בסוף היא אמרה את זה אתמול לערוץ הכנסת. שטנצלר לא יוכל להמשיך. מה עם מרב מיכאלי, שנושאת איזו היסטוריה מוזרה עם שטנצלר?

מתי חברי הכנסת סתיו שפיר ומיקי רוזנטל יגידו משהו? לזכותם ייאמר שהם כבר חתמו על יוזמה שמשמעותה שמפלגת העבודה תבחר את מועמדה ליו"ר קק"ל בשיטה שנחשבת פחות נוחה לשטנצלר. אה, ומתי הרצוג יבין? מתי הרצוג יתנתק סוף סוף מאחרון הפעילים ויהפוך למנהיג לאומי?

מתוך הבלוג של רביב דרוקר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר