דו"ח ועדת לוקר: כל המספרים, כל הפרשנויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברי ועדת לוקר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו
חברי ועדת לוקר עם ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: עמוס בן גרשום / לע''מ
עדכונים

הרבה מפקדים, מעט ניהול / סמי פרץ

הדו"ח שיצא תחת ידי הוועדה הוא אמיץ. נכון, לא אמיץ כמו להילחם בשדה הקרב - מעמד שהוועדה נתנה לו כבוד והוקרה ראויים בדו"ח - אבל אמיץ בכך שהוא אומר לאנשי הצבא ישר בפנים שאין להם מושג לגבי מצבת כוח האדם הדרושה להם, ושהם מנפחים את כוח האדם בצבא ללא סיבה. הדו"ח גם נוזף בהם ואומר כי אילו ישמו את המלצות הדו"ח הקודם שדן בעניינם, זה של ועדת ברודט, היו נחסכים סכומים ניכרים בתקציב הביטחון. ואז הצבא לא היה עוצר את אימוניו בטענה שאין לו כסף.

למאמר המלא של סמי פרץ

כמה חיילות צריך תת-אלוף / רותם שטרקמן

אחת שתחזיק לו את הטלפון, אחת שתעביר שקפים במצגת ואחת שתמלא לו כוס מים. אין ספק, צה"ל הולך להילחם בכל הכלים בדו"ח הזה, כמעט כמו בנוהל חניבעל שהופעל בצוק איתן. האם הדו"ח באמת יילך לפח כמו שכתבו כמעט כל הפרשנים הביטחוניים? השרים בנט ואלקין כבר נתנו גיבוי חשוב ללוקר, כשאמרו שיתמכו בהמלצות כי הן לטובת מדינת ישראל. השר אבי גבאי נכנס ראש בראש ביעלון, כשכתב: "תגובה מזעזעת של שר הביטחון. אם היו משקיעים בשיפור ובהתייעלות חצי מהאנרגיה שמשקיעים בגיוס משאבים, לא היינו נדרשים לוועדות". אבל זה לא מספיק. רק כחלון ונתניהו יחד יכולים להעביר את הדו"ח הזה".

למאמר המלא של רותם שטרקמן

צילום: ערן כהן

צה"ל המהולל נחשף במערומיו / מירב ארלוזורוב

הגידול העצום במספר אנשי הקבע לא נבע מרצון של הצבא להתנפח ולהגדיל את תקציבו, אלא פשוט מחוסר שליטתו בניהול שלו עצמו. מדובר בצבא הרבה פחות מתוחכם מכפי שהוא רואה את עצמו, צבא שפשוט לא יודע לנהל. הכישלון הניהולי אינו מקרי: הניתוח של ועדת לוקר מלמד שהוא תולדה של התנהלות שיטתית, קלוקלת ומכוונת. מטרת העל של ניהול התקציב בידי הצבא כפולה - להסתיר כמה שיותר נתונים ממשרד האוצר, ממשרד ראש הממשלה, מהמועצה לביטחון לאומי ומהכנסת, ולהגדיל את התקציב כל הזמן תוך מניעת כל אפשרות לקצץ בו.

למאמר המלא של מירב ארלוזורוב

משרד הביטחון או המשרד לשכונות מגורים / אריה מירובסקי

בין כל התלונות הנשמעות על התמשכות ההליכים הביורוקרטיים בוועדות התכנון והבנייה, לא נשמעה עד כה כל תלונה על חלקו של משרד הביטחון בבעיה, ולא במקרה. בניגוד לגופים אחרים, משרד הביטחון כמעט אינו מכיר את הליכי הביורוקרטיה, והוא יכול לעשות בתחום הליכי התכנון והבנייה כמעט כרצונו. מעבר לפקודות מנדטוריות שכבר איבדו כל זכות קיום (למעט הנוחיות של המדינה), יש למשרד הביטחון פריווילגיה בחוק שאין לאף גוף אחר: הוא יכול להגיש תוכניות חסויות, שהדיונים התכנוניים בהן אינם נערכים בישיבות רגילות של ועדות התכנון והבנייה אלא בוועדות משנה של הוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה. החלטות הוועדות הללו לא מתפרסמות, אין עליהן פיקוח, וככל הידוע לא מתקיים בהן דיון אמיתי על איזון בין הצרכים הביטחוניים לצרכי הפיתוח והתכנון האזרחיים.

לטור המלא של אריה מירובסקי

עיר הבה"דיםצילום: הדמיה: דובר צה"ל/לרמן אדר

המכות שהנחית לוקר על צה"ל / מירב ארלוזורוב

ועדת לוקר קובעת כי "צריכה להיות שקיפות מלאה ומוחלטת של משרד הביטחון, בכל נושא, מול משרד ראש הממשלה, משרד האוצר ומול המל"ל באופן שיאפשר להם נגישות לנתוני משרד הביטחון וצה"ל באותה רמת נגישות שיש לאגף התקציבים או לאגף התכנון בצבא". כדי להבטיח שכך אכן יקרה, והצבא לא ימסמס שוב את הדרישות ממנו לשקיפות, ועדת לוקר מוסיפה תנאי קטלני: "הוועדה ממליצה כי מימוש ההמלצות בנושא השקיפות יהיה תנאי לאישור תקציב הביטחון לשנת 2016". לא פחות ולא יותר. אין ספק, בתוך עמו לוקר יושב, והוא כבר מבין שבלי סנקציות חד-משמעיות נגד הצבא ומשרד הביטחון, קטן הסיכוי שהתרבות הארגונית הלא שקופה של שני הגופים הללו תשתנה.

לטור המלא של מירב ארלוזורוב

מהפכה של פעם בדור

דו"ח לוקר קובע: תהליך התקצוב של מערכת הביטחון וניהולו לקוי בכל הרמות ובכמה ממדים. תקציב הביטחון ב-2016 ואילך 59 מיליארד שקל, צמוד למדד. השירות הצבאי יתקצר לשנתיים.

לכתבה, כולל הדוח המלא

ההצהרות שהרתיחו את בכירי צה"ל ומערכת הביטחון

"העימות השנתי המתוקשר בין משרד הביטחון ומשרד האוצר בזירה הציבורית, וחוסר היכולת להגיע להסכמות, גורמים נזק מתמשך למדינת ישראל. ההתנהלות היא לעומתית, תוך שימוש, לעתים, במיצגים מוטים ומטעים. הוועדה הייתה עדה לתרבות זו גם בהצגת המשרדים לפניה".

לכתבה המלאה

המספרים נחשפים

על פי מודל הפרישה החדש שקבעה ועדת לוקר, קצינים לוחמים יוכלו לפרוש החל מגיל 42, עם פנסיית גישור. קצינים שאינם לוחמים יוכלו לפרוש החל מגיל 42 עם מענק פרישה במקום פנסיה. בנוסף, כולל דו"ח לוקר המלצה לקצץ את השכר בצה"ל ב-14%. הוועדה ממליצה כי ההוצאה הכוללת על שכר במערכת הביטחון תהיה 86% מעלות השכר כיום וכי ההפחתה תושלם עד סוף 2017.

לכתבה המלאה, כולל נוסחאות לחישוב גובה המענק

כך מתנפח תקציב הביטחון

תקציב הביטחון מנוהל ברשלנות, השכר והפנסיה באים על חשבון אימונים, מלחמות האגו בין האוצר למשרד הביטחון מזיקות ולביקורת הציבורית יש מחיר כבד. 13 תובנות של ועדת לוקר (וגם הזדמנות לבחון את עצמכם).

לכתבה המלאה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר