כחלון מעביר מסר לחקלאים: הרפורמה בענף ההטלה תוצא מחוק ההסדרים

בשל המחלוקת בין משרדי האוצר לחקלאות על נוסח הרפורמה ההצעה תעבור לחקיקה רגילה ■ ההודעה נמסרה לחקלאים באמצעות שר החקלאות לשעבר, שלום שמחון. למה? "לכחלון לא היה הטלפון של מזכ"ל התאחדות החקלאים"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

שר האוצר, משה כחלון החליט להוציא את הרפורמה בענף ההטלה מחוק ההסדרים ולהעבירה בהליך חקיקה רגיל, לאחר שייושבו חילוקי הדעות בין משרדי החקלאות והאוצר בנושא. ההודעה על החלטתו נמסרה אמש (שבת) לחקלאים באמצעות שר החקלאות ושר התמ"ת לשעבר, שלום שמחון. שר החקלאות הנוכחי, אורי אריאל לא ידע על כך.

מהתכתבות שהגיעה ל-TheMarker עולה כי כחלון העביר את ההודעה לחקלאים דרך שר החקלאות ושר התמ"ת לשעבר, שלום שמחון, שלמשפחתו לולים בצפון המדינה. דוברו של כחלון הכחיש כי שמחון התערב לטובת המגדלים.

משה כחלון צילום: מוטי מילרוד

מקורב לשמחון אמר בתגובה כי שמחון כלל לא התערב בנושא, וכי כחלון העביר דרכו את ההודעה, כיוון שהם מיודדים וכי "לכחלון לא היה הטלפון של מזכ"ל התאחדות החקלאים". עם זאת, המקורב אישר כי מידי פעם כחלון ושמחון מחליפים דעות בנושאי חקלאות, כידידים, ללא קשר לפוליטיקה.

מלשכתו של כחלון נמסר כי כיוון שהצעת החוק לא הגיעה להבשלה במגעים בין משרדי האוצר והחקלאות, היא הוצאה מחוק ההסדרים ותלובן ביניהם בהמשך, במטרה להעבירה בהליך חקיקה רגיל. חוק ההסדרים מהווה הליך חקיקה מזורז, ובשנה האחרונה מנע משרד המשפטים את השימוש בו בנוגע לרפורמות במועצות הייצור החקלאיות.

מלשכת כחלון נמסר עוד כי הרפורמות האחרות בחקלאות, בהן הוצאת ענף הפטם ממועצת הלול ושינוי מבנה המועצה וסמכויותיה, ביטול המיכסות בענף הצאן והסדרת הדייג כולל מעבר לסבסוד ישיר של דייגים תמורת הורדת חלק מהמכסים - נשארו בחוק ההסדרים.

שלום שמחון

אמש פירסמה התאחדות החקלאים הודעה, בה בירך מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות החקלאים, מאיר צור, את כחלון על שהחליט להוציא מחוק ההסדרים את נושא הביצים, "ובכך התחשב ב-3,500 משפחות על גבול הצפון", כדבריו. על פי נתוני משרד האוצר, במשק 2,900 מגדלים, רובם בגליל העליון והענף מגלגל כ-2 מיליארד שקל בשנה.

הרפורמה בענף הלול, שנועדה להעביר את גידול המטילות מלולים קטנים ללולים של לפחות 6 אלף מטילות, נועדה לחסוך לצרכנים תשלום עודף של כ-200 מליון שקל בשנה בגין ביצים, על פי אומדן משרד האוצר. המשרד מוכן להעמיד לרפורמה מענקים בכ-300 מליון שקל להקמת לולים מתקדמים. הצעת ההחלטה של משרד החקלאות קובעת כי מחיר הביצים למגדל יפחת בשמונה אגורות על פני שמונה שנים, ובנוסף מירווח השיווק יפחת בחמש אגורות.

בנוסף תתבצע רפורמה המיועדת להגדיל את הלולים להגברת היעילות. משרד החקלאות לא קבע גודל מינימלי של לול חדש שיקבל מענק הקמה, אולם ציין, כי לא יינתן מענק ללול שיהיו בו מעל 20 אלף מטילות. ההצעה מבוססת על 300 מליון שקל מענק להקמת הלולים, 80 מליון שקל מימון למשרד החקלאות להכשרת הקרקע ללולים ו-200 מליון שקל מענק למגדלים שיפרשו מהענף. הצעת ההחלטה של משרד האוצר קובעת, כי שיטת המיכסות בענף הביצים תופסק ב-2021. בנוסף, התמורה למגדל תקטן ב-14 אגורות בשלוש שנים.

הרפורמה שמציע משרד האוצר להגברת היעילות כוללת יצירת לולים שיניבו לפחות 1.5 מליון ביצים בשנה (פי שניים מהלולים הרגילים כיום) ויכללו לפחות 6 אלפי מטילות. האוצר מוכן להעמיד לרפורמה 300 מליון שקל למענקי הקמה של לולים ואינו מדבר על מענק פרישה. לחלופין מציע משרד האוצר, כי ועדה בין-משרדית תפתח תעסוקה חלופית לבעלי לולים שייצאו מהענף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר