הח"כית שדואגת לשוק האפור: "לגבות ריבית גבוהה מ-30%"

קרנית פלוג הזהירה בדיון שנערך בוועדת הכלכלה: "מדובר בשוק בהיקף של 20-10 מיליארד שקל"

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

"אנחנו לא יודעים מספיק על היקף פעילות האשראי בשוק האפור. הערכות הן כי מדובר בשוק בהיקף של 20-10 מיליארד שקל, אבל אנחנו באמת לא יודעים עליו מספיק", כך אמרה היום נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת, שעסק בתזכיר החוק המטיל מגבלה אחידה על גובה הריבית במשק וקובע סנקציות פליליות למי שיעניק אשראי בריבית גבוהה מהמותר.

ח"כ נאוה בוקר (ליכוד) הפתיעה את הנוכחים בדיון כשטענה כי "צריך לאפשר גביית ריבית גבוהה מ-30% כדי שהחברות האלו יוכלו להמשיך להתקיים. מדובר בקהל לקוחות של חצי מיליון משקי בית ועסקים קטנים שמשתמשים בשירותי החברות האלו. אם הריבית תהיה נמוכה מאוד, פחות מ-30%, החברות בשוק האפור לא יתקיימו והבנקים יהפכו למונופול".

קרדיט: ערוץ הכנסת

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) התרעם ואמר כי "30% ריבית זה טירוף שיפגע בצרכנים, ואם זה יגרום לגופים לא לשרוד אז שלא ישרדו".

ח"כ נאוה בוקר

יו"ר הוועדה, איתן כבל, אמר כי "אנחנו מתקשים לקבל תשובות ורוצים להיווכח שבנק ישראל, הפיקוח על הבנקים ומשרדי המשפטים והאוצר עושים הכל כדי לצמצם עד כמה שניתן את הפעילות הלא לגיטימית בשוק האפור. ככל שנדיר פחות את הקבוצות החלשות מאשראי לגיטימי כך תהייה פחות עבודה לנלחמים בפשיעה ובהון השחור".

מרכז המחקר והמידע של הכנסת הגיש היום (ד') דו"ח בנושא בו ציין נכון לסוף חודש מארס, הריבית הממוצעת במערכת הבנקאית עבור אשראי בנקאי קצוב עמדה על כ-3.3%, הריבית הממוצעת על האוברדרפט עמדה על 7.6% והריבית מירבית המותרת לגבייה בשוק האפור עומדת על 7.8%. לפי מרכז המחקר והמידע של הכנסת הריבית בשוק ההלוואות הלא לגיטימי נעה לפי הערכות בין 31.2% ל-791.6%. עוד צויין כי חברת כרטיסי האשראי גובות ריבית ממוצעת של 8.2%, כלומר ריבית יקרה מזו הנהוגה על האוברדפט וכן גבוהה מהריבית המירבית המותרת לגבייה בשוק האפור.

תזכיר החוק קובע כי מגבלת הריבית תעמוד על ריבית בנק ישראל בתוספת 20%. מדובר בריבית יקרה מזו הקבועה בחוק כיום,אולם לחוק היום אין משמעות מעשית בשטח שאין הוא אינו כולל סנקציות במקרה של הפרתו ובהתאם לכך החוק גם לא נאכף. מעבר לכך החוק גם לא חלק על המערכת הבנקאית המעמידה כ-94% מהאשראי למשקי הבית והעסקים הקטנים.

ראש תחום פיננסים ושוק ההון באגוד לשכות המסחר, רונן סולומון, קרא להפסיק לכנות את ספקי האשראי החוץ בנקאיים "שוק אפור". לדבריו "נעשה ערבוב בין גופים לגיטימיים לגופים לא לגיטימיים. ההגדרה של שוק אפור היא הגדרה של גורמים אינטרסנטיים שרוצים להציג את הגופים החוץ בנקאיים כגופים שאינם לגיטימיים".

מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה, חברה בורסאית המספקת אשראי חוץ בנקאי לחברות, אמר כי בנק ישראל הוא האינטרסנט שמטבעי את המונח "שוק אפור", ביחס לגופים החוץ בנקאיים.

הנגידה הגיבה לדברים ואמרה כי "כל החלק הלא מוסדי הוא שוק אפור. בהם יש גופים לגיטימיים וגופים לא לגיטימיים".

ח"כ אלי כהן (כולנו) אמר כי "ההגדרה שוק אפור נועדה להדיר שחקנים לגיטימיים מהשוק. מה זה שוק אפור, זה בין חוקי ללא חוקי?".

מח"כ נאוה בוקר נמסר בתגובה כי "חה"כ נאוה בוקר מבקשת להבהיר כי לנגד עיניה עומדת טובת האזרחים החלשים שנזרקים ממדרגות הבנקים וזקוקים לצינור חמצן פיננסי. משום כך יש לוודא ששוק ההלוואות החוץ בנקאיות לא יקרוס.

"חברות האשראי הללו לוקחות על עצמן סיכון עצום. אין להן דרך לבדוק את הלקוח, אשר פעמים רבות לא מצליח להחזיר את ההלוואה. בשל כך, יש לוודא שהרגולציה מאוזנת ומאפשרת ריבית שתגלם את הסיכון. רגולציה דורסנית מדי תפגע בראש ובראשונה באזרחים חלשים שיעמדו מול שוקת שבורה. לטענת חברות האשראי הגבלת הריבית לסכום אותו מציע בנק ישראל עשויה לגרום לקריסתן. דיון אחראי ולא פופוליסטי בנושא מחייב התייחסות לטענה זו לצד הנתונים האחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"