בכיר ביהדות התורה: "לא נסכים לקיצוץ בכספים הקואליציוניים, גם אם הדבר יוביל לבחירות"

"מי שצריך לחשש הוא רה"מ בנימין נתניהו שלא בטוח אם יזכה שוב בבחירות ושר האוצר משה כחלון שלא ברור אם יזכה שוב באותו מספר מנדטים ובתפקיד שר האוצר"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"לא נסכים לקיצוץ בכספים הקואליציוניים גם אם הדבר יגרום להקדמת הבחירות"- כך אמר ל-TheMarker גורם בכיר ביהדות התורה. הבכיר הוסיף "שלא יאיימו עלינו שאם לא נסכים לקיצוץ בכספים הקואליציוניים הבחירות יוקדמו. מי שצריך לחשש הוא רה"מ בנימין נתניהו שלא בטוח אם יזכה שוב בבחירות וימשיך לכהן כרה"מ, ושר האוצר משה כחלון שלא ברור אם יזכה שוב באותו מספר מנדטים ובתפקיד שר האוצר. יש ליישם את הסכמים קואליציוניים שנחתמו עימנו רק לפני חודשיים".

הדרישה לפריסה של שנתיים של ביטול הקיצוץ בקצבאות שבוצע ב-2013 על ידי שר האוצר הקודם יאיר לפיד מעוררת חשש במפלגות החרדיות, לפיו רק מחצית מהעדכון יבוצע בתחילת 2016 ואילו, בשנת 2017 לא יבוצע העדכון הנוסף בטענה שאין די מקורות בתקציב.

במפלגות החרדיות גם אומרים כי בעקבות המצב הפוליטי לא בטוח שהממשלה הנוכחית תחזיק מעמד לאורך זמן ואם ייפרס עדכון הקצבאות - אזי הממשלה הבאה עלולה שלא ליישמו.

עוד טוענים כי אם הקואליציה תורחב בסוף 2015 באמצעות הצטרפות "המחנה הציוני" אזי כוחן של המפלגות החרדיות יפחת, וקיים חשש שהעדכון הנוסף בקצבאות לא יבוצע בסופו של דבר.

במפלגות החרדיות גם עוקבים אחר המו"מ שבין ישראל ביתנו לאוצר ואומרים שאם יש כסף לדרישותיו של יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן לתשלום גמלאות לעולים קשישים שעלו לארץ בתחילת שנות ה-90' וכן לתוספת תקציבים לעולים - אזי יש גם כסף לעדכן את קצבאות הילדים

נתניהו זימן שלשום בלילה ללשכתו בכנסת את יו"ר ש"ס שר הכלכלה אריה דרעי וראשי יהדות התורה יעקב ליצמן ומשה גפני וביקש מהם לפרוס לשנתיים את הכספים שהובטחו להם במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. בפגישה נכח גם שר התיירות המקשר בין הממשלה לכנסת- יריב לוין.

דרעי, ליצמן וגפני חזרו בפני נתניהו על התנגדותם לקצץ בכספים הקואליציונים ואמרו כי ההסכמים הללו נחתמו רק לפני חודשיים, ואין כעת שום סיבה לבטלם. יצוין כי הכספים הללו הובטחו לחרדים כבר בסוף 2014 בטרם נפלה הממשלה הקודמת.

החרדים טוענים כי הכספים הובטחו להם במו"מ הקואליציוני על ידי השרים כיום יריב לוין וזאב אלקין שניהלו את המו"מ מטעם הליכוד. יצויין כי במהלך המו"מ פנו נציגי הליכוד אל אגף התקציבים וביקשו לקבל את העלויות של הסעיפים הקואליציוניים. עם זאת, הממונה על התקציבים אמיר לוי התריע אז כי אין בקופה הציבורית כסף לממן את ההסכמים הקואליציוניים. חרף זאת, על מנת להקים את הקואליציה חתם נתניהו על ההסכמים הקואליציוניים שעלותם כ-9-8 מיליארד שקל.

הממשלה צריכה להחליט בהקדם על מסגרת התקציב ל-2015 ולאשר את יעד הגרעון, כי עליה להגיש לכנסת את הצעת התקציב עד ה-23 באוגוסט 2015. השבוע נדחה הדיון בממשלה בעקבות התנגדות החרדים לקצץ בהסכמים הקואליציונים שיצרה "חור" בתקציב.

בכנסת תוהים מי ימצמץ ראשון נתניהו וכחלון או החרדים. למרות ההתבטאויותיהם גם החרדים לא ששים לבחירות, אלא שהם לא רוצים לוותר על מלוא העדכון. מועצת גדולי התורה החליטה בשבוע שעבר להתנגד לפריסת ההסכמים הקואליציוניים לשנתיים.

במשרד האוצר אומרים כי אין כסף לממן את ההסכמים הקואליציוניים ב-2016 ועל כן מבקשים לפרוס אותם לשנתיים כך שבשנת 2016 יוקצו רק 4 מיליארד שקל לישומם, והמחצית השנייה תבוצע בשנת 2017.

שר האוצר כחלון אמר שלשום בכנסת כי "על מנת להצליח חייבים את כל חברינו בקואליציה אם כל חבר ימשוך לכיוון שלו לא נצליח להגיע לשום מקום".

לדבריו, "אנו נמצאים בימים בהם נדרשת הכרעה תקציבית ממלכתית. הכרעה תקבע אם אנו הולכים לתקציב חברתי אחראי או תקציב שפורץ גדרות. התקציב שאנו רוצים להביא לאזרחים חברתי עם הרבה מאוד רפורמות שינויים מבנים וללא העלאת מסים".

נתניהו, כחלון ויעלון, בשבוע שעברצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן