ועדת הכספים אישרה: תקציב המדינה הבא יהיה דו שנתי

(עדכון) גפני לוועדת הכספים: "התקציב החדש יכלול גזרות; כחלון לא רצה תקציב נפרד ל-2015"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ב') כי תקציב המדינה הבא יהיה דו שנתי (2015–2016), וכי המועד האחרון לאישורו בכנסת יהיה 19 בנובמבר.

בהתאם להחלטת ועדת הכספים בוצע תיקון בחוק יסוד תקציב המדינה, שלפיו התקציב הבא יהיה דו־שנתי. נקבע כי הוא יאושר תוך 199 ימים מיום הבחירות לכנסת, ולא 100 ימים כפי שהיה קבוע בחוק עד כה. סוכם כי הוא יאושר בממשלה לא יאוחר מ–23 באוגוסט, יוגש לכנסת לא יאוחר מ–31 באוגוסט, יובא לקריאה ראשונה בכנסת לא יאוחר מ–2 בספטמבר, ויאושר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית לא יאוחר מ–19 בנובמבר.

ח"כ משה גפני

במהלך ישיבת הממשלה סיפר גפני כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ירד מדרישתו לתקציב תלת־שנתי לאור חוות דעת משפטית, וכי שר האוצר, משה כחלון, לא רצה תקציב חד־שנתי (ל–2015) ולא תלת שנתי (ל–2015–2017). "הצעתי לכחלון תקציב חד־שנתי. הוא השיב לי 'אני לא קבלן תקציבים'", אמר גפני. הוא ציין כי התקציב החדש ועמו חוק ההסדרים יכלול שורה של גזירות.

בהמשך אמר יו"ר ועדת הכספים, לנוכח מתקפת ח"כים מהאופוזיציה: "אני לא מתכוון לעזוב את הקואליציה". דברי גפני, בישיבה מיוחדת של ועדת הכספים של הכנסת, באו בתגובה להתקפות ח"כי האופוזיציה, על הדרך שבה הוועדה עומדת לאשר את מועדי הגשת תקציב המדינה החדש, ל-2016-2015 לכנסת. גפני אמר כי "התקציב יהיה דו שנתי, עם חוק הסדרים מקיף, והוא יכלול שורה של גזרות".

היועצת המשפטית של הוועדה, שגית אפיק, ציינה כי אין ספק שהדרך שבה מתנהלים דיוני הוועדה בנושא תקציב המדינה הבא, כולל זימון חבריה לדיון בדקה ה–91 בסמס, אינו תקין. לדבריה, "התלבטתי אם לבטל את הישיבה, אבל בגלל שאנחנו סמוכים למועד שבו הממשלה צריכה להגיש תקציב, החלטתי לא להפיל את זה על הפרוצדורה, אלא לתת לכם לקיים דיון מהותי. אני מתחייבת, דבר כזה לא יחזור על עצמו".

אתמול סיכמו ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר, משה כחלון, כי תקציב המדינה החדש יהיה דו-שנתי (2016-2015) ולא תלת שנתי (2017-2015) כפי שנתניהו דרש בחודש האחרון.

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר באחרונה כי יש לאפשר לחברי הכנסת מספיק זמן לדיון מעמיק בוועדה הן ברפורמות הרבות הכלולות בחוק ההסדרים והן בתקציב וביעדי התקציב, כדי שתקציב המדינה החדש יהיה הטוב ביותר למדינה ולאזרחיה.

לפני תחילת ישיבת ועדת הכספים כינס ח"כ אראל מרגלית (הבית הציוני), את כול ח"כי האופוזיציה בוועדה, כדי לגבש עמדה מוסכמת לקראת הדיון הקרוב. יו"ר מרצ, זהבה גלאון טענה בדיון כי, "הממשלה מנסה לקבע את התקציב הדו שנתי כחוק קבוע". לדעתה, "ממשלה שצריכה להשחית חוקי יסוד כדי להישאר בשלטון צריכה להסיק את המסקנות הנכונות וללכת הביתה."

לדבריה, "תקציב דו שנתי הוא שגוי כלכלית ופסול דמוקרטית. אם ראש הממשלה ושר האוצר היו מונעים מטובת הציבור והמשק ולא משיקולים פוליטיים, הם היו מעבירים את תקציב 2015 במהירות האפשרית ואת תקציבי השנים הבאות באופן מסודר על פי החוק, כך שיתאפשר דיון ציבורי אמיתי על סדרי העדיפויות של הממשלה. במקום זאת, ראש הממשלה מבטיח התנהלות כלכלית רעה, שתוביל בוודאות לתחזיות שגויות ולביצ;וע כושל, ותרמוס את תפקידה של הכנסת כמייצגת הציבור ומפקחת על עבודת הממשלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו