פרופ' ירון זליכה מפרק את הסדר הגז: הנאום המלא בהפגנה

משל הפרדס, הבריחה מאחריות, האיום על קנדל, הפנייה ליועמ"ש לפתוח בחקירה פלילית - והדרישה מכחלון ■ הסדר הגז על פי ירון זליכה

ירון זליכה
ירון זליכה

המשק הישראלי עם כל מה שעבר ונכסיו ואנשיו הוא כמו פרדס ששייך לכולנו. פרדס שאנחנו אלו שעוברים וחורשים וזורעים וקוצרים, והוא שייך לכולנו. אבל הוא לא מנוהל על ידינו. הוא מנוהל על ידי הפוליטיקאים - שאנחנו בחרנו לגדל את הפרדס.

התפקיד של הממשלה הוא לבדוק שהפרדס ינוהל הכי טוב שאפשר, ושהפירות שלו יחולקו בצורה הוגנת. אני לא אומר שוויונית כי אנחנו לא קומוניסטים, אבל בצורה הוגנת, יעילה, שתבטיח לנו את השנים הבאות.

אבל מה הממשלה עושה? היא לוקחת חלק מהתפוזים ומחלקת אותם לידי מקורבים, בלי מכרזים, למי שקרוב לצלחת. יש פה מישהו בקהל הגדול הזה שאי פעם בחייו קיבל פטור ממכרז? יש פה מישהו ששילם 970 אלף שקל וקיבל אוצר של טריליון שקל בלי מכרז?

חברים, יש לנו גנן שלקח את הפירות וחילק אותם בצורה לא יעילה, יש לנו גנן שלקח חלק גדול מהעצים וחילק אותם בצורה לא יעילה - אבל הממשלה הזאת שברה עוד שיא בכך שהיא מנסה לכבול את ידינו מלהצביע בבחירות הבאות ולשנות את המצב הזה. זו ממשלה שמנסה לעשות דבר אחד פשוט: לא רק למכור את הנכס הכי יקר שלנו בנזיד עדשים אלא למנוע מאיתנו להצביע בעתיד לפוליטיקאים שיוכלו לשנות אותו. יש לנו ממשלה שמנסה לכבול לנו את הידיים.

נתחיל בחטא הקדמון. לפני שנים לא רבות קיבל משרד התשתיות סקרים שהכינו בריטיש גז ואחרים שבהם נודע שבים יש סיכוי של למעלה מ-30% למצוא גז. אתם יודעים מה זה למעלה מ-30% בעולם הגז? זה כמו 80% בלוטו ו-99% בפיס. הממשלה ושר התשתיות באותו זמן החליטו לקחת את הידע הזה ובמקום להוציא את הרשיונות למכרז כמו שעושה כל מדינה מתוקנת, במקום לחשוף את הידע הזה ולהוציא אותו למכרז שוויוני, החליטה לחלק את הרשיונות לגורם אחד – בלי שאף אחד ידע. אני רוצה לנצל את הבמה הזאת כדי לקרוא למשטרת ישראל וליועץ המשפטי של הממשלה להורות על פתיחת חקירה פלילית על חלוקת רישיונות הגז.

חקירה פלילית על הסיטואציה שבה יש לנו אוצר עם 30% סיכוי שיהיה שווה מאות רבות של מיליארדים, וזה חולק במחשכים תמורת 970 אלף שקל.

זה לא שוד. זה שוד מאורגן.

ירון זליכהצילום: אלירן רובין

מבט קל על החברות של תשובה ואתם רואים מצעד ארוך של לשעברים. מצעד ארוך של פקידים שבדלת מסותבבת קיבלו החלטות במקום אחד והלכו למקום אחר. אבל אני רוצה לנצל את ההזדמנות לספר לכם שאחד הפקידים האלה, אודי ניסן, היה ראש אגף תקציבים ונטל חלק מכריע בוועדת ששינסקי הראשונה.

בוועדה הזאת הם הגישו המלצות ביניים על בסיס עבודה בינלאומית שדרשה שיעורי מס מאוד גבוהים, בפרט בהתחשב בעובדה שהאוצרות האלה חולקו כמעט בחינם. אבל לאחר שהוגש דו"ח הביניים הופעלו מסכת של לחצים, איומים ובסיומו של דבר הוועדה שבה ניסן נטל חלק מכריע החליטה לרכך משמעותית את ההמלצות. דקה, יום, או לכל היותר שבוע לאחר שהוגשו המלצות אודי התפטר, כמובן לפי החוק, חיכה צינון שנה אחת ולאחר שנה אתם יודעים איפה הוא נמצא? אצל תשובה.

אני מספר לכם את הסיפור הזה מכיוון שאני חושש שאנחנו עומדים לפני שידור חוזר של אותה סיטואציה. הנה לפנינו היו"ר של המועצה לכלכלה, היועץ של נתניהו פרופ' יוג'ין קנדל, למרות שהוא לא ממונה על ההגבלים העסקיים, למרות שהוא לא ראש אגף תקציבים, הוא החליט לעשות מעשה ולגבש מתווה שמהווה לדעתי חרפה. פרופ' קנדל, מיד אחרי שהוא מסיים להכין את מתווה החרפה הזה, הודיע שהוא עוזב.

אני רוצה להסביר לפרופ' קנדל שאם הוא יעז בעוד שנה, שנת צינון, להתקרב לתשובה, לשותפים שלו ולמקורבים שלו, אם הוא חושד חלילה שבעוד שנה הציבור הישראלי יסכים שפקיד בכיר שעשה הסכם של חרפה נוסף הולך לעבוד אצל תשובה או שותפיו - הוא טועה. אני אישית אגיש את התלונה במשטרה.

אני אישית אדרוש חקירה פלילית נוספת על זו שאנחנו דורשים הערב. אני מציע שנישא תפילה כולנו שאנחנו חושדים בכשרים ושבעוד שנה נופתע לטובה לראות שהוא נמצא רחוק מאוד מתשובה.

ההפגנה בתל אביב נגד מתווה הגז צילום: אלירן רובין

"טוב שכחלון לא העביר את הסמכות שלו לתשובה"

הלבנה הבאה זו הבריחה מאחריות. יש לנו שורה של אישים שברחו מאחריות. אני רוצה שתדעו שבעיני מי שמבקש את הסמכות, נוטל את האחריות ובורח ממנה צריך לתת את החשבון בפני עם ישראל.

בואו נתחיל לפי הסדר: ראשון, זה הממונה על ההגבלים העסקיים, כן תתפלאו. הוא ברח מאחריות. הסמכות שלו זה להטיל הסדר כובל. הסמכות שלו זה לפתוח בהליך לפיקוח על מחירים, כי מחיר השוד של 6 דולר מגלם רווח מופרז. זו הסמכות והאחריות שלו. האם מישהו פה היה מעלה על דעתו שהייתי בורח באמצע הקרב מול אולמרט או הירשזון ומתפטר? מי שביקש אחריות ונטל אחריות לא יכול לברוח. כשהממונה מתפטר הוא מאפשר לנתניהו ולשר הכלכלה למנות ממונה חדש אבל מטעם. אתם מעלים על דעתכם שנתניהו ימנה ממונה שיפתח בהליך של פיקוח על מחירים?

השני זה שר השקופים אריה דרעי. אתה לא תרחץ בניקיון כפיך. מה התפקיד של שר התמ"ת אם לא לתת גב לרגולטור ולהגיד לממונה 'אתה לא בורח לשום מקום', או להגיד לנתניהו על גופתי המתה תפקיר סמכויות של הממונה על ההגבלים. מה הוא עשה? ברח.

צילום: אלירן רובין

השלישי הוא גם החשוב מכולם – שר האוצר, משה כחלון. אני מבין שהשר כחלון שגה בכך שלא הודיע על ניגוד העניינים שלו. אני מבין שהוא נאלץ לפסול את עצמו. מה שאני לא מבין זה דבר אחד. מאחר ששר האוצר הוא היחיד שעל פי החוק מוסמך להטיל פיקוח על מחירים, ואנחנו יודעים מה המחיר הנורמטיבי - 3 דולרים - וזו הסמכות והאחריות של שר האוצר. אני אגיד לכם מה אני דורש. אני מקבל את זה שכחלון פסל את עצמו. אני לא מקבל איך הוא העז להעביר את הסמכות שלו ללא אחר מאשר בנימין נתניהו - שכולנו יודעים מהי עמדתו. טוב שהוא לא העביר את הסמכות לתשובה. אני דורש ממנו, פה על הבמה הזאת, להעביר את סמכותו לחבר מפלגתו, השר אבי גבאי שהוא איש אוצר לשעבר ואיש מקצוע. שיעביר את סמכותו לגבאי שלא התחייב לתשובה ולנובל ולא הוכיח שהוא רכיכה.

אם יש משהו קונקרטי בהפגנה הזאת זו הדרישה הזאת מכחלון. תמשוך את הסמכות חזרה ותעביר אותה לגבאי.

"כשחיים באוליגרכיה לפעמים שוכחים שיש חוק"

אני מצטער, אני לא רוצה להיות נייס גיא ולהתחנף. לפני הבחירות ניצלתי את הבמה התקשורתית שיש לי וקראתי לציבור לא להצביע לאף מפלגה שלא תתחייב לפיקוח על מחירי הגז. אני לא רוצה להשתמש בבמה הזאת כדי להביע עמדה פוליטית אבל זו לא עמדה פוליטית לומר לעם ישראל, בואו ותתקנו את הטעות שעשיתם בבחירות ושלא העמדתם אולטימטום למפלגות או תטילו פיקוח או שלא נצביע ותתקנו את זה. כמו שבצרפת לא מפגינים פעמיים שלוש בקיץ אלא כל מוצאי שבת המוני עם ישראל צריכים להפגין עד שהממשלה תיכנע.

צילום: אמיל סלמן

מקורבי נתניהו אמרו שזה קרב חייו. אני לא יודע מה זה קרבות אבל אני יודע דבר אחד: הממשלה הזאת למדה שהציבור כנראה לא מבין מה החשיבות של הפיקוח על המחירים אבל הם חוששים שהציבור מתחיל להבין. ומכיוון שהחוק קובע שלשר האוצר יש סמכות להטיל פיקוח על מחירים, ועד עכשיו הוא לא הטיל אבל הם חוששים שהציבור מבין שאולי שר האוצר הבא יטיל פיקוח, אז מה ממשלת הקטסטרופה הזאת עושה – היא מנסה לכבול את ידי העם ואת ידי הממשלה הבאה ומתחייבת שבמשך שנים רבות, נוסף על השנים שכבר גוזלים את כספנו, לא יבוצע שום שינוי בכנסת, ולפצות אם חלילה מישהו ירצה לשנות משהו.

בואו נדבר יותר לעומק על פיקוח המחירים. החוק קובע שמונופול לא יכול לגבות מחיר מופרז. כדי להיחשב מחיר מופרז, זו מטרתו של הממונה על ההגבלים וכבר אמרנו שהוא ברח. מעבר לזה, הסמכות של שר האוצר למנות ועדה מקצועית שתבחן מה העלות בתוספת רווח הוגן. אני לא נגד רווח. ולהוריד את המחיר למחיר המפוקח. אבל מה הממשלה עושה? מתנגדת. מה אומרים טייקוני הגז? ב-6 דולר אנחנו בקושי מרוויחים. אם זה נכון אז ממה אתם חוששים? כל ועדה מקצועית בלתי תלויה תטען שאתם צודקים. ממה אתם חוששים לחשוף ולבחון, האם זה 3 דולר או 6? במקום להטיל פיקוח על המחירים - מתחילים לסבן אותנו. בואו נעבור על רשימת הסיבונים.

אומרים לנו תחרות. איך תחרות כאשר המונופול של תשובה כבר מוכר למונופול של חברת החשמל את רוב הגז במחיר של 6 דולרים? מאיפה תחרות? הם גם אומרים שימכרו את המאגרים הקטנים. אבל המאגרים הקטנים כבר מגלמים מחיר גז של 6 דולרים ומי שירכוש מהם את המאגרים יצטרך לשלם להם 6 דולרים - אז איך הוא ירוויח? רק אם ימכור את הגז ב-8-7 דולר. זה מה שהם מתכננים לנו.

עוד מנסים למרוח אותנו עם השוואות מחירים. מתחילים עם השוואות באירופה. מה הם שוכחים להגיד לנו? שבאירופה יש מחירי הובלה ולנו אין, ומחירי ההובלה יקרים. מה הם שוכחים עוד? שספק הגז העיקרי של אירופה הוא המונופול של רוסיה, שהוא לא תחרותי וגוזל את האירופאים. אז מה? אם האירופאים מסכנים - אז גם אנחנו צריכים להיות?

צילום: אלירן רובין

עוד אומרים לנו ומפריחים רשימה של מחירים. בואו אני אגיד לכם מה ההשוואה הנכונה והיא רק למדינות שמצאו גז ליד חופיהן: ונצואלה דולר אחד, קטאר 1.8 דולר, מצרים 2.5 דולר, קנדה 34 דולר, ארה"ב - שבעלי שדות הגז רכשו את השדות ולא קיבלו אותם ב-970 אלף שקל, וצריכים להוביל את הגז על פני יבשת שלמה - גם שם זה רק 4 דולר. אבל למה אנחנו הולכים רחוק? תשובה בעצמו, ממאגר יותר קטן שעלויות הפיתוח שלו היו יותר גדולות, מכר לנו ב-2.7 דולר רק לפני כמה שנים והרוויח יפה מאוד. והמצרים, שלא חשודים באהדה מופרזת לישראל, מכרו לנו ב-2.9 דולר.

הדבר הבא: מנסים להלך עלינו אימים. "אם לא נחתום אז הגז יישאר בים". מה הם שוכחים? שהוא כבר זורם במחיר של שוד מאורגן. והוא ימשיך לזרום מכיוון שבמאגר הקיים (תמר) יש גז לעוד שנים, ובשנים האלה אפשר לפתח את מאגר לווייתן שלוש פעמים.

הם שוכחים גם שיש חוק במדינה. יכול להיות שהם שכחו כי כשחיים באוליגרכיה לפעמים שוכחים שיש חוק, אבל החוק אומר שאם אתה לא מפתח את המאגר שקיבלת ב-970 אלף שקל - אז תוך מספר חודשים אתה צריך להחזיר אותו בחינם אין כסף. הדבר השלישי שהם שוכחים להגיד זה שהגז הזה, שאותו הם רוצים לפתח, מיועד רובו ככולו ליצוא.

"החוצפה של הממשלה הזאת עוברת כל גבול"

בואו נחזור עכשיו לשר לשעבר יאיר לפיד. לא זאת בלבד שהוא לא ניצל את סמכותו להטיל פיקוח על מחירי הגז כי היה שר אוצר, איפשר לחברת החשמל לחתום עם תשובה ונובל על מחירים שהמתחילים רק ב-5.8 דולר ועולים ל-8-7 דולר. הוא זה שאישר את זה, הוא זה שסירב לחתום על הפיקוח.

אבל הוא חטא בחטא נוסף: הוא אישר להם יצוא במגבלה לא אפקטיבית והיא אסון בפני עצמו, מכיוון שאין תרופה למחלה ההולנדית. אם אנחנו ניקלע למחלה ההולנדית, כל מה שנעשה זה נחליף את היצוא של ההיי-טק - שמספק פרנסה לעשרות אלפי אנשים ביצוא של הגז הארור הזה. גם שואבים לנו את המחיר וגם רוצים להדביק אותנו בדבר של המחלה ההולנדית? במקרה כזה, אני מעדיף שהגז יישאר בים לפחות עד הממשלה הבאה.

אומרים לנו שמאות מיליארדי שקלים יזרמו לכיסו של עם ישראל. מה הם שוכחים להגיד? שכיסו השני של עם ישראל ישלם כפול. על כל 200 מיליארד שקל שעם ישראל ישלם מכיס אחד, יחזרו אליו רק 100 לכיס השני. מאוד נחמד. אני, כרואה חשבון, מעדיף לא לשלם את ה-200 ולא לקבל את ה-100.

חברים, החוצפה של הממשלה הזאת עוברת כל גבול. אתם יודעים למה? אני נזכר בימי המחאה החברתית של 2011 - כשעם ישראל הפגין ודרש מימון גני ילדים מגיל 3. דרישה לגיטימית. אמר נתניהו, "חברים למה להתרגז? אתם רוצים? אין שום בעיה, תעלו את המע"מ ל-18%". זה מה שהוא עשה לנו. גבה מאיתנו עוד 4 מיליארד שקל מס ולקח את הכסף לגני הילדים. פה מאיימים לקחת לנו 400 מיליארד שקל ולהחזיר לנו 200. מה קרה? ולא דיברתי עוד על עלויות הביטחון שהשיתו עלינו. בשנים האחרונות הפכנו למדינה הכי יקרה במערב. הגיע הזמן שעם ישראל יאמר את דברו כל מוצאי שבת עד שהממשלה תיכנע.

הממשלה הזאת כבר הוכיחה שהיא מתרפסת. אם הציבור יאמר את דברו בצורה חד משמעית ונחושה, מספיק שיודיע שלא יצביע לאף מפלגה שלא מטילה או תטיל פיקוח על מחירים - ואני חושב שאמירה חד-משמעית כזאת תעשה את שלה.

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה