ערב פרישתה, אנדורן ממליצה לצמצם את האג"ח המיועדות בפנסיה לשכר ממוצע אחד

המנכ"לית היוצאת של משרד האוצר המליצה גם על צמצום הטבות המס בפנסיה למי שמשתכרים עד פעמיים השכר הממוצע במקום עד ארבע פעמים כיום, ועל הגדלת האג"ח המיועדות לחוסכים מבוגרים ■ ההמלצות הועברו לעיונו של שר האוצר, משה כחלון

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

מנכ"לית משרד האוצר הפורשת, יעל אנדורן, המליצה בפני שר האוצר משה כחלון לשנות באופן דרמטי את הטבות המדינה לחיסכון הפנסיוני, ולמקד את ההטבות בבעלי שכר בינוני בלבד. אנדורן המליצה כי ההטבה של ריבית גבוהה באיגרות חוב ייעודיות תשולם לבעלי שכר ממוצע במשק בלבד, והטבת המס תשולם לבעלי שכר של פעמיים השכר הממוצע במשק. בנוסף המליצה אנדורן להגדיל את ההטבה של האג"ח המיועדות לחוסכים מבוגרים - כנראה מעל גיל 50.

בעלי החיסכון הפנסיוני בישראל נהנים כיום משלוש הטבות עיקריות על חשבון המדינה. האחת, פטור ממס על הפקדות המעסיק לחיסכון הפנסיוני של העובד - ההפקדות לא נספרות כחלק מהשכר, ולא ממוסות. ההטבה הזו משולמת גם לבעלי שכר גבוה - עד ארבע פעמים השכר הממוצע במשק (כ-38 אלף שקל).

ההטבה השנייה היא סבסוד הריבית שמקבלים החוסכים בקרנות הפנסיה, באמצעות מכירה של איגרות חוב ממשלתיות (אג"ח מיועדות) המשלמות ריבית גבוהה מאד, של 4.86%, לקרנות הפנסיה. האג"ח המיועדות מהוות כיום 30% מנכסי קרנות הפנסיה (ביטוחי החיים וקופות הגמל לא זכאים להם). ההטבה הזו משולמת לבעלי שכר בינוני־גבוה, עד פעמיים השכר הממוצע במשק (כ-19 אלף שקל).

ההטבה השלישית היא פטור ממס רווח הון על החיסכון הפנסיוני. ההטבה הזו אינה מוגבלת בשכר. קיימת גם הטבה רביעית, בשלב משיכת הפנסיה, והיא רמות מס נמוכות יותר המשולמות על קצבאות הפנסיה.

כבר זמן רב שבמשרד האוצר חשים שלא בנוח עם מבנה הטבות המס לפנסיה. זאת, מאחר שמדובר בהטבת המס הגדולה ביותר המשולמת כיום - ב-2012 היא נאמדה כבר ב-14 מיליארד שקל - וגם מאחר שמדובר בהטבה רגרסיבית מאוד, שזורמת בעיקר לכיסי בעלי השכר הגבוה (פעמיים עד ארבע פעמים השכר הממוצע). לכן, לאורך השנים הועלו כמה הצעות לשינוי מבנה הטבות המס, שכולן נפסלו על רקע מחלוקות פנימיות באוצר.

על רקע זה ביצעה אנדורן עבודת מטה בניסיון להגיע לעמדה מוסכמת של האוצר בנוגע למבנה ההטבות לפנסיה. אנדורן, יש לציין, שימשה בעבר מנכ"לית חברת עמיתים, החברה המנהלת את קרנות הפנסיה הוותיקות שהולאמו בידי המדינה, ולכן היא בעלת ידע רב בנוגע לשוק החיסכון הפנסיוני. ערב פרישתה מהתפקיד, בתום עבודת המטה, הגישה אנדורן את המלצותיה לשר כחלון.

אנדורן המליצה לא לצמצם את היקף ההטבות - במס או בריבית מסובסדת - לחיסכון הפנסיוני, כלומר לשמור את הסכום שהמדינה משקיעה בעידוד החיסכון. זאת, לאור ההבנה שבשני העשורים האחרונים המדינה צימצמה מאוד את ההטבות לפנסיה, ואין מקום להפחית את ההטבות עוד. מה עוד שבעידן של פנסיית חובה, צמצום ההטבות - למשל, ביטול ההטבה של האג"ח המיועדות - עלול לפגוע בחוסכים חלשים.

אנדורן, לפיכך, סבורה שיש לשמור את ההשקעה של המדינה בעידוד החיסכון הפנסיוני, אבל לשנות את דרך ההקצאה שלה. המלצתה היא כי הטבת המס על ההפקדות לפנסיה תצומצם, ותינתן לבעלי שכר של עד פעמיים השכר הממוצע במשק (במקום ארבע פעמים שכר ממוצע כיום). במקביל, הטבת האג"ח המיועדות תצומצם ותשולם מעתה רק לבעלי שכר ממוצע במשק (במקום פעמיים שכר ממוצע כיום). את החיסכון היחסי בתחום האג"ח המיועדות תנצל המדינה כדי להגדיל את שיעור האג"ח המיועדות המונפקות לחוסכים מבוגרים - כנראה מעל גיל 50.

כך, אם כיום כל החוסכים בקרנות הפנסיה המרוויחים עד פעמיים שכר ממוצע (כ-19 אלף שקל) מקבלים הקצאה אחידה של 30% אג"ח מיועדות - לפי המלצת אנדורן, האג"ח המיועדות ימשיכו להיות משולמות רק לחוסכים בעלי שכר בינוני של עד פעם אחת שכר ממוצע (כ-9,500 שקל). כך ייווצר עודף בהנפקת אג"ח מיועדות, ואת העודף הזה ממליצה אנדורן לנתב כדי להגדיל במקביל את הנתח של האג"ח המיועדות שיקבלו חוסכים מבוגרים - ככל הנראה חוסכים מעל גיל 50, וגם זה לנתח של שכרם שהוא עד פעם אחת שכר ממוצע.

בכך מתכוונת אנדורן להבטיח יציבות יחסית של החיסכון הפנסיוני בגיל מבוגר. החשש מפני פגיעה אנושה בחיסכון הפנסיוני בדיוק ברגע היציאה לגמלאות, בגלל מפולת בשוק ההון, יוצר רצון להקטין במידת האפשר את החשיפה של החיסכון של מבוגרים לתנודות השוק. צריך אמנם לזכור כי חלק מהקטנת החשיפה כבר קורה בפועל, במסגרת ההנחיות של המודל הצ'יליאני - שינוי תיק ההשקעות של החיסכון הפנסיוני עם הגיל. יחד עם זה, ניתן להקטין את החשיפה לסיכון עוד, באמצעות הגדלת האג"ח המיועדות למבוגרים.

המטרה העיקרית של השינויים היא להבטיח עד כמה שאפשר את גודלה של קצבת הפנסיה - להבטיח שהפנסיה תהיה קרובה לשכר ערב הפרישה, כדי שלחוסכים תהיה ודאות גדולה יותר בנוגע לחיסכון שלהם. עם זאת, את הוודאות הזו מתכוונת המדינה לספק רק לחוסכים בעלי שכר בינוני, וכן לחוסכים מבוגרים. זאת בניגוד למצב כיום, כשכל החוסכים, ברמות שכר של עד פעמיים או ארבע פעמים השכר הממוצע, מקבלים סיוע נמוך וזהה מהמדינה.

ההמלצות המקצועיות של אנדורן הועברו לעיונן של כחלון, שיצטרך להכריע לגביהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"