נתניהו דוחף לתקציב תלת שנתי: מעכב את הדיונים על התקציב בוועדת הכספים

(עדכון) ראש הממשלה מבקש שהכנסת תאשר תקציב ל-2015–2017 במטרה לאפשר יציבות פוליטית למשך שנתיים וחצי ■ שר האוצר משה כחלון וכן הדרגים המקצועיים באוצר מתנגדים בתוקף להצעה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה ביומיים האחרונים אל ועדת הכספים בבקשה לעכב את ההצבעות בוועדה על חוק המאפשר לממשלה לחוקק תקציב דו שנתי ל–2015–2016 - משום שברצונו לחוקק חוק שלפיו תקציב המדינה יהיה תלת־שנתי, לשנים 2015–2017.

ועדת הכספים החלה לדון שלשום בהצעת חוק שלפיה המדינה תוכל לפעול בלא תקציב מאושר עד נובמבר 2015, כשעד למועד זה תאשר הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את חוק התקציב 
ל–2015–2016. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הסכים לבקשת האופוזיציה לדחות את ההצבעות לאתמול - ואולם הח"כים בוועדה הופתעו אתמול לגלות שלפי שעה מועד ההצבעה לא נקבע בסדר היום לימים הקרובים. זאת, למרות שהמליאה אמורה להצביע על הצעת החוק - שמאפשר למדינה לפעול ללא תקציב מאושר עד נובמבר - בקריאה שנייה ושלישית כבר בשני הקרוב. בכנסת אומרים כי אם תושג הסכמה לגבי שנות התקציב, ניתן יהיה להצביע על החוק בוועדת הכספים בשני בבוקר ולהעלותו להצבעה במליאה בשני בלילה.

נתניהו מבקש לחוקק תקציב תלת־שנתי, על מנת לאפשר יציבות פוליטית למשך שנתיים וחצי, ולמנוע מצב שבו הממשלה תתפרק על רקע אי־אישורו של תקציב המדינה. הכנסת ה–19 התפזרה לאחר פחות משנתיים עקב מחלוקות פוליטיות שפרצו בסוף 2014 לאחר אישור התקציב בקריאה ראשונה - שהביאו להקדמת הבחירות לכנסת ה–20 ולאי־אישורו של תקציב 2015 בקריאה שנייה ושלישית.

הקואליציה של נתניהו מונה כיום 61 ח"כים - והוא חושש שבעוד כשנה עלולות להיווצר בעיות באישור תקציב 2017–2018. הוא מבקש להקדים תרופה למכה - ולחוקק כעת תקציב מדינה 
תלת־שנתי עד סוף 2017. אם המהלך יצליח, הוא יאפשר לנתניהו לפעול בתנאים של "שקט תעשייתי" למשך שנתיים וחצי.

רה"מ בנימין נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

שר האוצר משה כחלון מתנגד לתקציב שלוש שנתי. מלשכת שר האוצר, משה כחלון, נמסר היום כי כחלון תומך בתקציב דו-שנתי (2016-2015) ומחויב לתקציב דו-שנתי, כפי שנחתם בהסכם הקואליציוני בין ראש הממשלה ובינו.

למעשה, אמרו בלשכת שר האוצר, מדובר בתוקף הנסיבות, לא בתקציב דו שנתי אלא בתקציב חד שנתי פלוס, שכן עד שיאושר התקציב בכנסת תעבור מרבית שנת 2015.
בבנק ישראל נמסר כי טרם גובשה עמדה בנושא זה.

מצד שני, בקואליציה מעריכים כי למרות האמירות במפלגת המחנה הציוני נגד הצטרפות לממשלת נתניהו, ראש הממשלה עדיין מחפש להרחיב את הקואליציה לאחר אישור התקציב בכנסת - כלומר, בנובמבר־דצמבר 2015.

גורמים מקצועיים באוצר מתנגדים בחריפות להנהגת תקציב עד סוף 2017. לדבריהם, קיים קושי רב לתת היום הערכות לגבי מדדים כלכליים - כמו גביית מסים, צמיחה, אבטלה ואינפלציה - לטווח של 30 חודשים קדימה.

ממסמך של ויקטור פתאל ממרכז המחקר והמידע של הכנסת, שהוגש השבוע לחברי ועדת הכספים בנוגע לתקציב 2015–2016, עולה כי "קיים קושי בתחזית 
מקרו־כלכלית לשנתיים. אחד החסרונות הבולטים של אימוץ תקציב דו־שנתי הוא חוסר ההתאמה של המדיניות התקציבית לשינויים בסביבה הכלכלית המקומית והעולמית. חיסרון זה בא לידי ביטוי בעיקר בשנה השנייה ליישום התקציב הדו־שנתי: האי־ודאות מקשה מאוד על חיזוי סביר של משתנים מקרו־כלכליים".

בדיונים שנערכו באחרונה בין יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד); יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה); ושר האוצר, משה כחלון (כולנו) הוסכם שהממשלה תגיש את הצעת התקציב לכנסת ב–31 באוגוסט - ולא ב–23 באוגוסט כפי שקבעה הממשלה. זאת, מכיוון שהכנסת יוצאת ל"חופשה מרוכזת" בין 15 ל–31 באוגוסט. עוד הוסכם כי ההצבעה בקריאה הראשונה על הצעת חוק התקציב וחוק ההסדרים תיערך ב–2 בספטמבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט