דירוג מעלה 2015: עלייה של 10% במספר החברות שבהן פועלים ועדים

מדד מעלה לאחריות חברתית ב–85 החברות הגדולות במשק, המתפרסם זו הפעם ה-11, מראה כי הגיוון התעסוקתי עדיין לא גדול: רק 2.4% ערבים מכהנים בדרגי ניהול, ומצב הנשים נותר כשהיה. התרומה הכספית החציונית של החברות לקהילה בישראל: 0.4% בלבד מהרווח לפני מס

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

לא מעט נתונים מעניינים עולים ממד מעלה המתפרסם הבוקר (9.6) זו הפעם ה-11 ברציפות. השנה בדק המדד 100 קריטריונים שונים ב-85 החברות הגדולות במשק (בשנה שעברה 77) המעסיקות כ-250 אלף עובדים ומייצגות מחזור כספי מצרפי של כ-335 מיליארד שקל. הנתון הבולט ביותר השנה הוא עלייה של 10% במספר החברות אשר יש בהן ועד עובדים - 57% מהחברות דיווחו על קיום ועד עובדים בשנת 2014 לעומת 47% מהחברות בדירוג הקודם. בשנת 2013 דיווחו על ועד עובדים 39% בלבד. מדובר בקפיצה משמעותית שאין לה מקבילה במדד.

לעומת זאת, עומד נושא קידום נשים ללא שינוי משמעותי: אחוז הנשים בהנהלה אפילו ירד מ-23% ל-22% , ומספר הנשים בדירקטוריון עלה מ-18% ל-20% בלבד. מבדיקת שוויון שכר בין גברים נשים עולה כי יותר ויותר חברות מבינות את חשיבות הבדיקה - 60% מהחברות המדורגות אכן בודקות האם קיימים פערים ו-21% מהן אפילו דיווחו כי נמצאו פערים הדורשים טיפול. המספרים דומים למספרים בשנה הקודמת.

בדיקת גיוון תעסוקתי הפכה גם היא נושא שעל סדר היום. 62% מהחברות דיווחו על בדיקת גיוון בדרגי ניהול כשהפירוט המקיף ביותר ניתן לגבי שילוב ערבים: 2.4% מוגדרים בדרג ניהולי. אם זה מספר קטן, הרי שהדיווח על שילוב חרדים, יוצאי אתיופיה ואנשים עם מוגבלות בדרגי ניהול "עדיין אינו מקיף דיו". באשר לעובדים שאינם מנהלים: 66% מהחברות דיווחו על עלייה של לפחות 10% בקליטת עובדים מאוכלוסיות בתת תעסוקה בשנת 2014 - עלייה משמעותית ביחס לשנת 2013, שבה רק 49% מהחברות ציינו שקלטו יותר. האוכלוסייה הבולטת ביותר אשר לגביה חלה עליה היא החברה הערבית.

תרומה לקהילה: כלל החברות - 0.4% מהרווח לפני מס

השנה ניתן לראות עלייה באחוז התרומה מהרווח לפני מס של החברות המדורגות - 0.8% בשנה שעברה ל-1% השנה, כגובה התרומה המקביל בחברות גלובליות ובהתאם להמלצה של מעלה. עלייה זו נובעת משילוב של מספר חברות אשר הגדילו את התרומה לבין חברות אחרות בהן ירד הרווח בשנת 2014 אך היות וגובה התרומה לא ירד בהתאמה, האחוז מהרווח עלה. שאר החברות בת"א 100 (שאינן מדורגות) תורמות בממוצע 0.1% בלבד. שיעור התרומה החציוני של כלל חברות תא 100 (כולל החברות המדורגות) הוא 0.4% מהרווח לפני מס.

בבדיקת החלוקה בין תרומת כסף לתרומה במוצרים ושעות התנדבות ניתן לראות עלייה בתרומת הכסף - כשני שלישים מסך התרומות לעומת מחצית בשנה קודמת. 18% מהחברות הגדילו את גובה התרומה בצורה משמעותית ביניהן ביטוח ישיר, בנק דיסקונט, בנק לאומי, שטראוס.

התחומים העיקריים להם תורם המגזר העסקי, בדומה לשנה הקודמת, הם חינוך, ילדים ונוער בסיכון (כל אחד 19%) בריאות ושירותים חברתיים (15%) ומצוינות (14%). באחוזי ההתנדבות של עובדים בחברות הגדולות במשק ניכרת השנה מגמת ירידה, ככל הנראה, בשל אי קיום ימי התנדבות גדולים.

לעומת זאת, ניתן לראות כי אחוז ההתנדבות הקבוע והמתמשך נותר ללא שינוי. הסקטור בו אחוז ההתנדבות הגבוה ביותר הוא ההיי-טק, ואחריו הבנקים. באחוזי ההתנדבות הנמוכים ביותר נמצאים העובדים בחברות המסחר והתשתיות, ענפים בהם הגמישות ביום העבודה קשה יותר מבחינת ההתנדבות. ככלל, מעניין לראות כי רוב ההתנדבות נעשית במסגרת ימי התנדבות ואירועים חד פעמיים. קשה יותר לשמר התנדבות מתמשכת לאורך זמן. גם בהקשר זה מובילות חברות ההיי-טק.

14% משקיעות בהדרכה להתנהלות כלכלית

חברות גדולות משקיעות לא מעט בעובדיהן. המדד מגלה כי כולן משקיעות בהכשרות עובדים כש-70% מתוכן הן הכשרות למילוי תפקיד ו-25% הן הכשרות לפיתוח אישי של העובד. לא מדובר בשינוי משמעותי ביחס לשנה קודמת. השנה, זו בפעם הראשונה, נבדקה התגייסות החברה לסיוע במקרה הצורך - 14% מהחברות משקיעות ביעוץ והדרכה להתנהלות כלכלית. אחת מכל שלוש (30%) מציעות לעובדים הצעת הלוואות בתנאים נוחים , ל-28% קרן סיוע למצבי משבר וב- 17% יש שירותי עובדת סוציאלית.

"אנחנו רואים בשבועות האחרונים את החשיבות של אחריות תאגידית בישראל גם כתשובה לכל מי שבוחן את הפעילות של חברות ישראליות בחו"ל, על רקע שימוש ציני בכלים של אחריות חברתית לצורך נקיטת מהלך של חרם", אמר מומו מהדב, מנכ"ל ארגון מעלה.

"החברות המדורגות מציגות סטנדרטים העומדים בשורה אחת עם חברות גדולות בעולם המערבי. בנתוני הדירוג השנה אנו רואים שיפור בציוני החברות, שינוי לטובה בהיבטים דוגמת יצירת תשתית לשילוב עובדים מאוכלוסיות בתת תעסוקה, הגדלת שיעור התרומה הכספית של חברות ושיפור בשקיפות. עם זאת, עדיין יש לנו דרך ארוכה, בין היתר, בשיפור שילוב עובדים ערבים, חרדים, עולים חדשים וקידום נשים בשוק העבודה, כשהאתגר הבא בנושא זה הינו הגדלת ייצוגם בדרגים הניהוליים, לצד התייחסות לרמות השכר בדרגות הנמוכות - בעיה שהיא כלל עולמית".

הפגנה של עובדי מקדונלד'סצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?