חידת ישראמקו: מה מחבר בין משה כחלון, חיים צוף וקובי מימון

משיחות שנחשפו במסגרת התנגדות להסדר הפשרה עם קווי אשראי עולה כי מימון הוא עדיין הבעלים האמיתי ■ כך או כך, הפסילה של כחלון מעיסוק בענייני הגז בגלל קשריו הקרובים עם מימון מעמידה אותו במצב בעייתי ■ לשכת כחלון: "שלטון החוק עומד בראש סולם הערכים של השר"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שדה
שוקי שדה

מה הקשר בינך לבין משה כחלון?

חיים צוף: "חברים".

מאיפה אתה מכיר אותו?

צוף: "מאיפה שאני מכיר את כולם. אתה יודע, מתגלגלים ומכירים. אני חבר של אנשי ליכוד ואני מסתובב אתם".

איזה עוד קשרים יש לך בליכוד?

צוף: "אני מכיר בליכוד את חיים כץ, את כחלון וכל מיני פעילים אחרים".

שיחה זאת עם חיים צוף, הרשום כבעל השליטה בתאגיד אקויטל־ישראמקו שמחזיק ב–28.75% ממאגר הגז תמר, נערכה ביוני 2011 במסגרת ראיון שנתן ל–Markerweek. דברים אלה לא התפרסמו בכתבה, שבה הבהיר צוף על אף שבמשך שנים קובי מימון היה מזוהה כבעל השליטה בתאגיד, הכולל גם אחזקות משמעותיות בתחום הנדל"ן - הרי שהוא תמיד היה בעל השליטה האמיתי ו"קובי מימון הוא רק שכיר".

שר האוצר משה כחלוןצילום: דודו בכר

האמירה של צוף מקבלת משמעות חדשה בימים אלה — לאחר ששר האוצר משה כחלון פסל את עצמו מטיפול בסוגיית הגז בשל חברותו עם מימון. עם זאת, סביר שצוף אמר את הדברים אז כדי לחזק את הטענה שלפיה הוא בעל השליטה האמיתי בחברה.

אבל הפסילה של כחלון מעיסוק בענייני הגז מציבה אותו במצב בעייתי, ולא רק בגלל האכזבה הציבורית מאי־עיסוקו בענייני הגז. אם מימון הוא בעל השליטה האמיתי בתאגיד ישראמקו, כפי שמשתמע מהמהלך האחרון של כחלון, הרי ששר האוצר הטרי חייב לספק תשובות לכמה שאלות.

שאלה אחת, למשל, היא איך כחלון, שמכהן כחבר כנסת מאז 2003 וחייב חובת אמונים לציבור, לא דיווח לציבור או לרשויות המוסמכות על המצב האמיתי בחברה ציבורית שבה מושקעים כספי ציבור. ואם אכן צוף הוא בעל השליטה האמיתי בחברה, אזי לא ברור מדוע כחלון בכלל פסל את עצמו. בהקשר זה, יש לציין שמימון חדל לכהן כיו"ר חברת ישראמקו במאי 2010, כאשר עזב את ישראל.

אם קוראים את ההודעה של כחלון בדקדוק, אזי אפשר לראות שהוא לא היה חד־משמעי בנוגע לשאלת בעל השליטה: "בעבר נמנע השר כחלון מעיסוק בכל נושא הקשור למשק האנרגיה, ובכלל זה גם בוועדת ששינסקי. זאת עקב קרבתו האישית לנושא (יחסי חברות עם קובי מימון, שהינו אחד מראשי הקבוצות שלהן אחזקות בתחום)", נכתב בהודעה, מבלי לציין כלל שמימון כבר חמש שנים אינו יו"ר ישראמקו, כפי שהיה בעת דיוני ועדת ששינסקי.

עמימות זאת מחזקת את התחושה הלא־נוחה בנוגע לפרישתו של כחלון מעיסוק בנושא, בוודאי אם משווים את ההודעה הזו להודעה לעיתונות שהוציאו עוה"ד פיני רובין וירון אלכאוי ממשרד גורניצקי ושות', המייצגים את צוף, מימון וישראמקו, לאחר ההודעה של כחלון: "מימון אינו בעל שליטה בישראמקו השותפה במאגר תמר. בעל השליטה בישראמקו הוא מר חיים צוף. הקשר של מר מימון לקבוצת החברות שאליה משתייכת ישראמקו נובע מהעובדה שהוא שימש משך שנים ארוכות, לרבות בתקופת ההכרזה על תגלית תמר והתקופה שבה כיהנה ועדת ששינסקי, יו"ר דירקטוריון בחברות בקבוצה. כיום משמש מר מימון יועץ לחלק מהחברות בקבוצה".

הפרודה מאשרת: מימון הוא הבעלים

בפרשה זו נקשר גם הדיון המשפטי בין מימון לפרודתו, כרמלה וילנסקי־מימון. היא מנהלת בשנתיים האחרונות משפט הנוגע לחלוקת הנכסים בין בני הזוג, בבית הדין לענייני משפחה. אם קובי מימון הוא בעל השליטה האמיתי בישראמקו, הרי שלפרודתו מגיע מחצית מרכושו, שהיקפו כמובן יגדל בהתאם.

לפני כמה שבועות הגיע כחלון כדי להעיד בבית המשפט לטובת חברו מימון. העדות חסויה, מכיוון שמדובר בבית הדין לענייני משפחה. עם זאת, סביר להניח שכחלון העיד לטובת חברו מימון עדות שאמורה לגבות את הגרסה שלפיה הוא אינו בעל השליטה. אם כך, שוב עולה השאלה, מדוע זמן קצר לאחר העדות הזו פסל כחלון את עצמו מלעסוק בענייני הגז? עניינים אלה קשורים גם להסדר הפשרה במסגרת פרשת קווי אשראי. במשך שנים ניהלו מפרקי החברה, רו"ח חיים רבינוביץ' ועו"ד יצחק מירון, הליך משפטי סבוך כדי לגבות את כספי איגרות החוב של החברה, שקרסה ב–1997 — ולאחר מכן מימון וצוף השתלטו עליה. במסגרת ההליך, חזרה ועלתה הטענה לגבי הזהות אמיתית של בעל החברה. בסופו של דבר, לפני כשנתיים הושגה פשרה בין הצדדים, שלפיה צוף, מימון ואחרים ישלמו 60 מיליון שקל לנושים.

ההסכם כלל התחייבות של מפרקי קווי אשראי לא להעביר מידע אודות מימון וצוף לצד ג', ובייחוד לא לווילנסקי־מימון. מי שהגיש התנגדות לפשרה זו היה יובל רן, שהיה בעבר השותף של מימון וצוף בקווי אשראי, עד שהם השתלטו על החברה והוא נאלץ לעזוב את הארץ. במסגרת ההתנגדות, הגיש רן לבית המשפט הקלטות של כ–30 שיחות טלפוניות שלו עם וילנסקי־מימון, שחלק קטן מהן פורסמו בדצמבר 2013 ב–Markerweek.

חיים צוףצילום: תומר אפלבאום

במסגרת אותן שיחות, אישרה וילנסקי־מימון את הגרסה שלפיה מימון הוא הבעלים האמיתי בחברה. "חיים יכול להגיד לך שהיום יום שלישי, וזה לא משנה. אם קובי יגיד יום רביעי, אז היום יום רביעי", אמר לה רן באחת השיחות.

וילנסקי־מימון: "נכון".

רן: "אני לא מבין איך מישהו יכול לחשוב שקובי הוא לא 
הבעלים".

וילנסקי־מימון: "ברור".

אדמות במרכזי הערים

סוגיה מטרידה נוספת שעולה מהמהלך האחרון של כחלון היא מדוע שר האוצר נעצר רק בסוגיית הגז — כאשר קבוצת מימון־צוף היא קבוצת נדל"ן משמעותית, שברור שההחלטות שיקבל בתחום הדיור ישפיעו עליה.

ישראמקו, למשל, מחזיקה בחברת נצבא, שהיתה במשך השנים זרוע הנדל"ן של חברת אגד. ב–2006 החברה הופרטה ועברה לידיו של מימון. בשל הקשר עם אגד, לחברה יש אדמות פרטיות רבות במרכזי הערים, בסמוך למקומות שבהם היו תחנות מרכזיות של אגד. חלק נכבד מהקרקעות האלה עדיין לא פותחו.

קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

שווי השוק של נצבא בלבד נאמד כיום בכ–3.7 מיליארד שקל, לעומת 789 מיליון שקל בלבד במארס 2009, מה שמעיד על מה שהתחולל כאן בשוק הנדל"ן בשנים האחרונות.

באחרונה זכתה החברה הבת של נצבא בהתמחרות על התחנה המרכזית החדשה בתל אביב, שהיתה בהליך של הקפאת הליכים. החברה זכתה במתחם תמורת 320 מיליון שקל (בעבר נצבא החזיקה בתחנה, דרך חברה בת אחרת).

אגב, במהלך תהליכי הקפאת הליכים פנתה וילנסקי־מימון לבית המשפט, בבקשה לעיין במסמכים מתוך תיק הקפאת ההליכים של התחנה המרכזית, כדי לדלות מידע בקשר לנכסיו של בעלה.

חברה נוספת בתאגיד ישראמקו היא איירפורט סיטי, המחזיקה במתחם בנייני משרדים בסמוך לשדה התעופה בן גוריון. מתחם זה נמצא בתחומי המועצה האזורית מודיעין, שהעומד בראשה, שמעון סוסן, הוא חבר קרוב הן של משה כחלון והן של קובי מימון.

מלבד זאת, למימון־צוף יש גם אדמות באזורים שונים בארץ, בעיקר קרקעות חקלאיות באזור פתח תקוה וחדרה, שלא ברור היקפן. הקרקעות הללו נרכשו בשנות ה–90, עוד לפני שהשניים נכנסו לבורסה דרך קווי אשראי. בראיון מ–2011 אמר צוף כי "יש לי קרקעות חקלאיות שמחכות להפשרה...בסוף יפשירו את הכל".

בכל הנוגע לענייני הנדל"ן, מסר כחלון בשבוע שעבר שהוא "יפעל בנושא בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה".

"שלטון החוק בראש סולם הערכים"

למשה כחלון נשלחו, באמצעות דוברו, השאלות הבאות:

1. האם אתה חבר של חיים צוף?

2. לאור חברותך עם קובי מימון, האם תוכל לומר לנו מה היה מעמדו בקבוצת ישראמקו לאורך השנים?

3. מדוע, אם חיים צוף הוא בעל השליטה הרשמי בישראמקו, ומימון אינו היו"ר משנת 2010, פסלת את עצמך מעיסוק בענייני הגז?

מלשכת כחלון נמסר: "בימים שלפני כניסתו לתפקיד, קיבל שר האוצר חוות דעת משפטית ראשונית האומרת כי עלול להתעורר חשש לניגוד עניינים — ולו למראית עין בלבד — מטיפולו בתחום הגז. אף שהצהיר במהלך קמפיין הבחירות כי יטפל בנושא, העדיף השר לעמוד תחת ביקורת ציבורית והחליט להעביר את סמכויותיו בנושא, מכיוון ששלטון החוק עומד בראש סולם הערכים שלו. כל זאת תוך שהוא פועל במשנה זהירות ועל פי כללי המנהל התקין.

"עם כניסתו לתפקיד, הודיע השר לגורמים הרלוונטיים, ובכללם ראש הממשלה והיועץ המשפטי של המשרד, כי אין בכוונתו לעסוק בנושא. יחד עם זאת, חשוב להבהיר כי הגורמים המקצועיים במשרד האוצר ימשיכו ויעסקו בסוגיה כפי שעסקו בה עד כה וימשיכו להוות גורם משמעותי בטיפול בנושא.

"עמדת שר האוצר בסוגיית הריכוזיות במשק הגז היתה ונשארה בעינה, כי משק הגז הינו משק ריכוזי ויש לפעול בכל האמצעים כדי לצמצם את הריכוזיות בו ולהגביר את התחרות. כל שאלה לגבי מר מימון ואחזקותיו יש להפנות אליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים