האם נמצא "הקוף" הגדול ביותר בכלכלה הישראלית?

האם משה כחלון חשף את הסוד שקובי מימון ניסה אולי להסתיר? ואיזה עוד שר הוא חברו הטוב של השותף במאגר הגז תמר?

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

בעולם הפשע רווח השימוש ב"קופים". אנשים שתמורת כסף מוכנים להזדהות כבעלים של נכס ולקבל עליהם את האחריות בפני רשויות החוק - במקום הבעלים האמיתיים, אנשי פשע בכירים בדרך כלל. בין אם זה קוף שיסכים להודות בפשע כפי שקרה במקרה של שושן ברבי (העבריין שברח מתאונת הפגע וברח והסתתר מהמשטרה, ש"ש), קוף שישכור דירה שבה מנוהל בית בושת ויהיה חתום על כל המסמכים, קוף שירכוש דירה בשם אדם אחר ועוד.

לא רק בעולם הפשע יש שימוש ב"קוף", אלא גם בעולם העסקים והנכסים החוקי. קשה לדעת אם זה מפאת צניעות של אנשי עסקים שאינם אוהבים חשיפה, או סיבות אחרות שבעטיין הם מעדיפים לתת לאחרים לעמוד בפרונט מול לקוחות, משקיעים או רשויות אכיפה.

ב-2013 נודע כי רשות המסים חידשה חקירה נגד קובי מימון בחשד כי הוא הבעלים האמיתיים של קבוצת אקויטל ושל נכסים נוספים. אקויטל נסחרת היום בבורסה לפי שווי של מיליארד שקל, והיא עוסקת בנדל"ן ובחיפושי גז ונפט באמצעות ישראמקו. החברה מחזיקה בין היתר בזכויות במאגר תמר. בעל השליטה הידוע בה הוא חיים צוף. האומנם, כפי שחושדת רשות המסים, חיים צוף הוא ה"קוף" של קובי מימון? האומנם נמצא הקוף הגדול בתולדות הכלכלה הישראלית כפי שחושדת רשות המסים?

מימון נמצא שנים בחו"ל, כאשר על פי ההערכות מדובר בענייני המיסוי שלו. הרשות אינה היחידה שחושדת בו כבעל השליטה האמיתי באקויטל. כבר שנים מתייחסים בשוק ההון למימון כאל בעל השליטה בחברה. מדהים אף יותר למצוא ניסוחים פתלתלים בעיתונים אודות מימון והקשר שלו לקבוצה הציבורית – הכל כדי שלא לומר לומר שמימון הוא בעל השליטה בחברה.

והנה בא השבוע כחלון ומודיע כי לא יעסוק בנושא חיפושי הגז והנפט בשל חברותו עם קובי מימון. אגב, בסוף 2014 כחלון עוד טען בהזדמנויות שונות כי הוא לא ראה את מימון כבר שנים ארוכות וגם לא דיבר איתו. אבל גם אם נתעלם מהשקר הלבן הזה – הרי שבעצם נוצרת כאן אירוניה עצומה, שכן מימון טוען הרי שכלל אינו הבעלים של החברה - אבל חברו הטוב אומר אחרת.

עורך דינו של מימון, פיני רובין, פירסם תגובה להודעתו של כחלון אתמול ולפיה: "כפי שהודיע לא פעם בעבר, קובי מימון אינו בעל שליטה בישראמקו השותפה במאגר תמר אלא בעל השליטה בישראמקו הוא חיים צוף. הקשר של מימון לקבוצת החברות אליה משתייכת ישראמקו נובע מהעובדה שהוא שימש משך שנים ארוכות, לרבות בתקופת ההכרזה על תגלית תמר והתקופה שבה כיהנה ועדת שישנסקי, כיו"ר דירקטוריון בחברות בקבוצה.

"כיום משמש מימון יועץ לחלק מהחברות בקבוצה. דא ותו לא. מבנה השליטה בחברה הינו מידע פומבי המפורסם על ידי החברות הציבוריות בקבוצה במשך שנים ארוכות. מרשינו מתקשים להניח שמר כחלון אמר דברים שונים בנוגע להנ"ל. מכל מקום, הדרך הראויה לברר את כוונתו של מר כחלון הוא לפנות אליו ולקבל את התייחסות".

קובי מימון צילום: מוטי קמחי

שני שרים לקובי מימון בממשלה

כחלון אינו החבר היחיד של מימון בממשלה הנוכחית. חבר טוב אחר של מימון כבר שנים רבות הוא שר הרווחה הטרי חיים כץ.

בתחילת 2011 הודיע כץ כי לא יצביע על המלצות ועדת ששינסקי לבחינת תמלוגי הגז בשל חברותו הקרובה עם קובי מימון. זמן קצר לאחר מכן חשף תחקיר "הארץ" כי כץ יזם, דחף והעביר חוק שנוי במחלוקת, שהיטיב גם עם ישראמקו וזאת בזמן שהוא מחזיק במניות ישראמקו. ועדת האתיקה של הכנסת הודיעה כי מצאה טעם לפגם בהתנהלות של כץ, אך לא קבעה כי היתה הפרה אתית במעשיו.

בחודשים האחרונים רשות המסים מדווחת על ביקורות ומבצעים השכם והערב. רק בשבוע האחרון למשל היא דיווחה על מאות ביקורות ספרים שנערכו בעסקים בעפולה, נצרת, טבריה וישובים סמוכים, על מאות אלפי שקלים של הכנסות לא מדווחות שהתגלו במבצע ביקורות ספרים באילת על תפיסת טבק במשקל טונה וחצי שהוברח מירדן בתוך שולחנות, על בעלים של מועדוני לילה בקריות שנעצרו בחשד שהעלימו הכנסות וכל זה רק על קצה המזלג.

ח"כ חיים כץ, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

ללא ספק רוח של עשייה מנשבת ברשות ובכל זאת על דבר אחד אי אפשר לשמוע שם: על התפתחויות בחקירת קובי מימון. החקירה נגד מימון נעצרה ב-2010 וחודשה ב-2013. מימון הוא אחד הטייקונים הגדולים בישראל, אבל רשות המסים ממשיכה להתעלם מטייקונים. נגד האנשים החזקים במשק, על סוללת עורכי הדין שלהם יועצי המס שלהם ורואי החשבון שלהם הרשות ממשיכה לגלות אוזלת יד.

בדו"ח מבקר המדינה האחרון, למשל, התברר כי כאשר טייקון גדול השולט בחברות ענק במשק הישראלי ביקש לפני כשלוש שנים מרשות המסים לבצע גילוי מרצון הרשות נענתה לבקשתו והיא אושרה. אלא שאז מבקר המדינה מצא כי הטיפול של הרשות היה לקוי, שכן היא כלל לא גבתה ממנו במועד את המס, ויותר חמור מכך, היא הגיעה עם הטייקון להסדר, אף שהגיעו אליה ידיעות מודיעיניות לגבי חברות שבשליטתו - אותן לא טרחה לבדוק. רשות המסים גם לא טרחה לעמוד על כך שהטייקון ימציא הוכחות שהכספים בחשבונות הבנק הזרים שלו דווחו כראוי לשלטונות המס, וגם לא בדקה אלו היבטים המיסוי בינלאומי כרוכים באישור ההליך.

האם שר האוצר החדש כחלון ישנה את אופן הטיפול בטייקונים של רשות המסים או שהחברות שלו עם קובי מימון תמנע ממנו גם להכניס רוח חדשה לרשות שעליה אמון משרדו?

מעניין ששניים מחבריו הקרובים ביותר של שר האוצר האחראי על רשות המסים כעת העתיקו את מקום מגורם מישראל בשל שיקולי מס. בנוסף למימון, גם מאמן הכדורגל אברהם גרנט, ניהל בשנים האחרונות מו"מ מתמשך עם רשות המסים, בטענה שהינו תושב זר ולכן אין צורך כי ישלם מסים בישראל כפי שדרשה ממנו הרשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר