בנק ישראל החליט: ריבית יוני ללא שינוי - 0.1%

לאחר שבשלושת החודשים החולפים שררה הריבית הנמוכה אי פעם ברמה של 0.1% החליטה הנגידה ד"ר קרנית פלוג כי גם בחודש יוני המגמה תימשך; "נמשכת עליית מחירי הדירות, והיקף נטילת המשכנתאות ממשיך להיות גבוה"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

הוועדה המוניטארית של בנק ישראל, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, החליטה היום (ב') להותיר את הריבית לחודש יוני ברמה של 0.1%.

ההחלטה להותיר את הריבית לחודש יוני ללא שינוי ברמה של 0.1%, עקבית עם מדיניות מוניטרית של הבנק שנועדה להחזיר את האינפלציה אל תוך יעד יציבות המחירים של 1% עד 3% ב-12 החודשים הקרובים ולתמוך בצמיחה תוך שמירה על היציבות הפיננסית.

בהודעה שפרסם הבנק נאמר כי "תוואי הריבית בהמשך תלוי בהתפתחויות בסביבת האינפלציה, בצמיחה בישראל ובכלכלה העולמית, במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים ובהתפתחות שער החליפין".

בין הגורמים שגרמו להחלטה ציינו בבנק ישראל כי "לאחר מספר מדדים שליליים, עלה מדד המחירים במארס ואפריל ב-0.9% במצטבר ובמחירי הדלק העולמיים חלה התייצבות. הציפיות לאינפלציה לשנה מהמקורות השונים נותרו סביב הגבול התחתון של יעד האינפלציה, ובציפיות לשנתיים ולטווחים הבינוניים נרשמה עלייה לכיוון מרכז היעד".

"גם תמונת הפעילות הריאלית ממשיכה להיות מעורבת, ולהצביע על המשך צמיחה בקצב ששרר בשנתיים האחרונות" ציינו בבנק "התוצר העסקי צמח ברבעון הראשון ב-3.2%, ושיעור האבטלה הוסיף לרדת ונתוני גביית המיסים מצביעים על המשך הגידול בצריכה הפרטית. במקביל נתוני היצוא החודשיים במונחים דולריים מצביעים בחודשים האחרונים על התכווצות ביצוא הסחורות והיעדר גידול ביצוא השירותים".

עוד ציינו בבנק כי "צמיחת התוצר ברבעון הראשון בארה"ב הייתה נמוכה מהצפוי, אך ההערכות הן שזו בעיקר תוצאה של גורמים זמניים; בגוש האירו נמשכת התאוששות מתונה, אך המשבר ביוון ממשיך להוות סיכון משמעותי לכלכלה. במשק הסיני נמשכים סימני חולשה ונמשכת אי הוודאות לגבי מועד התחלת העלאת הריבית בארה"ב".

"מאז הדיון המוניטרי שהתקיים בסוף אפריל ועד היום התחזק השקל מול הדולר בכ-1.3% ומתחילת השנה נרשם ייסוף אפקטיבי של 3.7%, והמשך הייסוף עלול להקשות על צמיחת היצוא והמגזר הסחיר" הסבירו בבנק.

בשורה התחתונה ציינה פלוג בהתייחס למשבר הדיור שרבים מאשימים את הריבית הנמוכה שתורמת לכך כי "נמשכת עליית מחירי הדירות, והיקף נטילת המשכנתאות ממשיך להיות גבוה".

"קיים סיכוי להורדת ריבית ואולי אף להרחבה כמותית"

האנליסטים בשוק ההון חלוקים בדעתם לגבי המשך פעילותו של בנק ישראל – יש הסבורים כי הסיכוי להורדת הריבית ואפילו להרחבה כמותית עדין קיים ומנגד, אחרים סבורים כי לאור הצהרת נגידת הפד בסוף השבוע האחרון על כך שהיא מניחה שהריבית תועלה במהלך השנה, הפחתה נוספת של הריבית השקלית היא חסרת תועלת.

אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות הלמן-אלדובי ציין כי "בנק ישראל נמצא בעמדת המתנה אבל אנו ממשיכים להאמין כי בנק ישראל יאלץ להוריד את הריבית בשבועות הקרובים לנוכח מלחמת המטבעות וההרחבות הכמותיות המתרחשות בעולם. ההודעה הינה בהתאם לרוב הצפיות ששררו בשוק אשר צפו כי הנגידה תדחה מעט מהלך של הורדת ריבית לאור החשש מאינפלציית נכסים בשוק האג"ח ובשוק הנדל"ן למגורים. עם זאת, לאור התחזקות השקל מול סל המטבעות בחודשים האחרונים הערכנו כי קיים סיכוי להורדת ריבית ואולי אף להרחבה כמותית במטרה לתמוך בייצוא ובפעילות העסקית במשק המקומי. אנו מניחים כי בחודשים הבאים נוסיף לראות מדדים חיוביים עקב נתונים מעודדים המתפרסמים אודות הפעילות הכלכלית והצריכה הפרטית. עם זאת, המדדים גם עשויים להפתיע כלפי מטה בתמיכתו של השקל החזק ובתמיכת הממשלה החדשה אשר עתידה לבצע צעדים להוזלת יוקר המחיה. במידה והמדדים לא יהיו חיוביים כפי שמעריכים בשוק ובמידה וגם השקל יוסיף להתחזק מול סל המטבעות, סביר שנראה פעולה נוספת של בנק ישראל בהכרזה הבאה".

מנגד, עידן אזולאי מנהל השקעות ראשי אפסילון סבור כי "ריבית בנק ישראל נותרת ללא שינוי מאחר וכוחות חיצוניים למשק, כמו הפד "דואגים" להתחזקות הדולר. לאור הצהרת נגידת הפד בסוף השבוע האחרון על כך שהיא מניחה שהריבית תועלה במהלך השנה, הפחתה נוספת של הריבית השקלית היא חסרת תועלת. יתרה מכך, בנקודת הזמן הנוכחית, הסיכון מהפחתה נוספת של הריבית עלולה להביא להמשך עלייה במחירי הדיור ובשאר הנכסים הפיננסיים. לאור זאת, אני מתקשה לראות את הריבית יורדת גם בחודשים הקרובים"

"האפשרות להורדת ריבית התרחקה"

שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי ישראל בקבוצת פיוניר סבור כי "ההסתברות שבנק ישראל יוריד את הריבית קטנה כמו גם ההסתברות שיבצע הרחבה כמותית. הפרמטר העיקרי על פיו בנק ישראל מחליט מה יהיה גובה הריבית היה ונשאר מדד המחירים לצרכן. שער השקל דולר או שער השקל מול סל המטבעות בעולם איננו פרמטר שיספיק לבדו להורדת ריבית נוספת. לכן, לאחר מדד אפריל שהיה גבוה מהצפי והעלייה בציפיות האינפלציה בשוק, קטן הסיכוי להורדת ריבית נוספת. לגבי הרחבה כמותית, עליה כבר רמז בנק ישראל לפני מספר חודשים, לדעתי מדובר במהלך שנכון לעכשיו רחוק מאיתנו, שכן קשה מאוד לבצע הרחבה כמותית במשק כה קטן. מהלך שכזה רק יעצים את בעיית המחירים שקיימת בשוק הנדל"ן ואף עלול ליצור בועה בשוק האג"ח. יהיה מעניין מאוד לראות כיצד יושפע המשק אם בנק ישראל ילך לכיוון זה".

קרנית פלוג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית