פרשנות |

המרוויחים הגדולים מהתפטרותו של דיויד גילה - ולאן נעלם משה כחלון?

רעידת האדמה שחולל הממונה על הגבלים עסקיים עוד תהדהד חודשים ארוכים. אבל יש מקום אחד שבו התגובות להתפתחויות דרמטיות מסוג זה הן מיידיות ושוות מיליארדים

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

רעידת האדמה שחולל הבוקר הממונה על ההגבלים העסקיים - כשהודיע על התפטרותו - עוד תהדהד חודשים ארוכים במגזר העסקי ובמסדרונות הממשלה. אבל יש מקום אחד שבו התגובות להתפתחויות דרמטיות מסוג זה הן מיידיות: בבורסה. כאן אפשר לגלות בתוך דקות מי מרוויח ומי מפסיד, כאן אפשר לספור את המיליונים העוברים מצד לצד כבר על המסך, מבלי לחכות להסברים ולדו"חות של ועדות חקירה. לפי הבורסה של תל אביב, מי שחוגג עם פרישתו של דייוויד גילה - שאחרי מאבק ארוך מול הממשלה נכשל בהכנסת תחרות לענף האנרגיה - הם בעלי המניות בתחום הגז ולא הציבור.

תוך שניות מרגע פרסום הודעת הפרישה, מניות חברות האנרגיה בבורסה התחילו לזנק: מדד האנרגיה עולה ב-2% ומניות בעלי הזכויות במאגרי הגז לוויתן ותמר - קבוצת דלק, דלק קידוחים, דלק אנרגיה, אבנר ורציו - קופצות ב-3%-4%.

העליות שנרשמות היום מגיעות לאחר שמניות אלה כבר זינקו ב-30% מ-18 במארס, יום לאחר הבחירות כשהתברר שבנימין נתניהו ימשיך לכהן כראש הממשלה. במובן זה, אפשר לומר ששוק ההון כבר צפה את כשלונו של גילה, וההתפטרות היום היא רק החותמת הרשמית לכך.

צילום: גיל כהן מגן

מניית קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, נסחרת בשווי של כ-14 מיליארד שקל - אחרי שדילגה מעל השווי שבו היתה ערב הודעת הממונה, בדצמבר 2014, כשהוא שקל לחייב את תשובה ונובל למכור את לוויתן. הודעה זו הפילה בזמנו את המניה ביותר מ-20% ביומיים. ואילו העלייה שנרשמה היום במניה מוסיפה עוד מאות מיליוני שקלים לשווי של דלק, ומיליארדים לשווי של כלל מניות האנרגיה.

כך, למרות הצהרות הממשלה על מלחמה ביוקר המחיה והכנסת תחרותיות לענפים רבים במשק, בינתיים המציאות מראה שהדיבורים הם רק דיבורים ובעצם הכל הפוך: התחרותיות מתרחקת - ומוביליה נחלשים. רשות ההגבלים העסקיים בישראל לא היתה תמיד ידידתו של הצרכן, גם בקדנציה של גילה. ואולם, אי אפשר להפריז בהשלכות השליליות לתחרות, כאשר העומד בראשה נאבק מול הממשלה ומתפטר לאחר תחושת כשלון.

רק בשבוע שעבר התחרותיות חטפה מכה ראשונה, כאשר נתניהו פיטר את מנכ"ל משרד התקשורת - שנאבק בבזק וניסה להכניס תחרות לאינטרנט ולטלפוניה הקווית. גם אז מניית בזק זינקה והראתה שמי שמרוויח הם בעלי הבית ולא הצרכנים.

עברו בדיוק ארבע שנים מאז שפרצה מחאת הקוטג' (יוני 2011), הבורסה מאפשרת לסמן היכן באמת יש תחרות במשק, בסלולר וברשתות המזון, והיכן התחרות עדיין רחוקה - בבנקים ובביטוח, בתקשורת הקווית, באינטרנט, בטלוויזיה הרב ערוצית ובחברות המזון.

ואיפה שר האוצר, משה כחלון? העימות הקטן בינו לבין נתניהו, סביב ההתחייבויות של ערוץ עשר, מרמז אולי ששוק ההון חוזה נכון ולא בטוח שהממשלה הזאת מנגנת בקול אחד. בעבר נכתב לא מעט על הקשרים בין כחלון לבין יצחק תשובה וקובי מימון. ראוי היה שדווקא לנוכח אותם קשרים, כחלון יביע את עמדתו הנחרצת בסוגייה, וימהר לצאת להגנתו של גילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר