"איני יכול עוד": התפטרות דרמטית של דיויד גילה, הממונה על ההגבלים - המכתב המלא

פרופ' דיויד גילה במכתב ההתפטרות: "איני יכול להיות שותף למתווה שהתגבש לאחרונה - זה לא יביא לתחרות בשוק הגז הטבעי"

הממונה על ההגבלים, פרופ' דיויד גילה, הודיע הבוקר על התפטרותו בעקבות המחלוקת הפנים-ממשלתית על פירוק מונופול הגז הטבעי. גילה הודיע לשר הכלכלה, אריה דרעי, על כוונתו לפרוש כבר באוגוסט הקרוב. בעקבות ההתפטרות מזנקות המניות של חברות הנפט והגז בבורסה בתל אביב.

התפטרות גילה מגיעה על רקע נסיגת משרדי הממשלה מהמתווה המשותף שגיבשו ביחד עם רשות ההגבלים העסקיים לפירוק מונופול הגז, שאותו הציגו בפברואר האחרון – לטובת מתווה מרוכך יותר שמותיר את מפעילת קידוחי תמר ולווייתן, נובל אנרג'י האמריקנית, מונופול בשוק הגז הטבעי.

עם היוודע נסיגת משרדי הממשלה מהמתווה המשותף נטש גילה בזעם את צוות המשא ומתן הממשלתי, ואף איים בפניה חד צדדית לבית הדין להגבלים עסקיים במקרה של מחטף ממשלתי בתקופת הבחירות.

הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דייוויד גילהצילום: דודו בכר

אלא שגם לאחר הבחירות, נותר גילה בודד במערכה. כפי שנחשף ב-TheMarker, הפך משרד האוצר את עמדתו וגם בצמרת רשות ההגבלים התגלו בקיעים כשיועציו הקרובים של גילה נטו שלא לתמוך בו.

במקביל, הגבירה הממשלה את הלחץ על גילה באמצעות איום בהקמת ועדת שלושה בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שתוסמך לעקוף את רשות ההגבלים העסקיים – וכן באמצעות ספינים ואיומים מתוקשרים בדבר הכוונה לעוקפו ולפגוע במעמדה של רשות ההגבלים העסקיים.

"החלטתי נובעת ממספר שיקולים, שבראשם הידיעה כי הממשלה, ובפרט משרד ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד האנרגיה, יעשו כל שביכולתם כדי לקדם את המתווה המתגבש בימים אלה בתחום הגז הטבעי - מתווה שאני משוכנע שלא יביא תחרות בשוק חשוב זה. זאת אף במחיר אפשרי של פגיעה בעצמאותה, החשובה מבחינה ציבורית, של רשות ההגבלים העסקיים, או פגיעה ביכולתה של הרשות לבצע מהלכים חד צדדיים", כתב גילה במכתב ההתפטרות שלו.

"לכל אורך הדרך, האמנתי כי נכון להגיע עם חברות הגז לפתרון תחרותי מחוץ לכותלי בית המשפט. זאת בגלל האיום של חברות הגז להימנע מפיתוח מאגרי הגז אם תהיה פנייה שלי לבית המשפט. כידוע, בחודש דצמבר, הגעתי למסקנה כי טיוטת הצו המוסכם שגובשה אז לא תביא לתחרות ולכן החלטתי שלא להגיש אותה לאישור בית הדין. בירכתי על הצטרפותם של משרדי הממשלה האחרים למאמץ משותף להגיע לפתרון תחרותי יותר.

"בשבועות האחרונים, הודעתי לשותפות הגז ולמשרדי הממשלה האחרים שאיני יכול להיות שותף למתווה שהתגבש לאחרונה. זאת משום שאני משוכנע, כאמור, כי מתווה זה לא יביא לתחרות בשוק הגז הטבעי.

"אני מאמין שאם כל משרדי הממשלה היו ממשיכים להיות מאוחדים מאחורי מתווה תחרותי יותר, היה סיכוי סביר ליישם מתווה כזה בסופו של דבר, בין בהסכמה ובין בצעד חד צדדי. אולם, כאמור, הובהר לי בימים האחרונים כי הממשלה ומשרדי הממשלה האמורים יעשו כל שביכולתם כדי לקדם את המתווה שגובש על ידה בימים אלה.

בנוסף לכך, מדובר בנושא שעלולות להיות לו השלכות מרחיקות לכת שאינן קשורות לתחרות, כגון יחסי חוץ ובטחון ועצמאות אנרגטית. אלה ההשלכות שבלב חששותיהם הכנים של משרדי הממשלה האחרים. על כן, אינני חושב שראוי ונכון שרגולטור שממונה על התחרות יבצע צעדים חד צדדיים אל מול התנגדות גורפת של משרדי הממשלה האחרים, וללא כל גיבוי מצדם.

"אני מקווה שמשרדי הממשלה האחרים ישנו את עמדתם לגבי המתווה. אני כאן בשלושת החודשים הבאים ואוכל לסייע, כולל בחינה של שימוש בכל הסמכויות העומדות לרשותי, אם יהיה לי גיבוי מכיוון משרדי הממשלה.

"אני מסיים בזה כארבע שנים וחצי של עשייה למען התחרות והצרכן ומלחמה עיקשת בבעיית יוקר המחיה, שעדיין לא הסתיימה והמלאכה בה מרובה.

"המטרות המרכזיות שלי בהגעתי לתפקיד הממונה על ההגבלים העסקיים היו להפוך את הרשות לגוף פרואקטיבי, לשפר את מעמדה כגוף שמקדם תחרות ומונע ממונופולים לנצל לרעה את מעמדם, כגוף שמקדם חקיקה שמגנה על הציבור מפני פגיעה בתחרות, וכגוף שמייעץ למשרדי הממשלה לגבי ההשלכות התחרותיות של פעולותיהם.

אני יודע שאני משאיר לבאים אחרי רשות גדולה וחזקה יותר, שחרטה על דגלה להיות כלב השמירה של התחרות למען הצרכן".

שר הכלכלה הנכנס, אריה דרעי (ש"ס), הביע צער על החלטתו של גילה להתפטר מתפקידו. לדבריו, "פרופסור דיויד גילה הוא איש מקצוע מהשורה הראשונה, והוא ביצע את תפקידו ביושר ונאמנות. שוחחתי עמו וניסיתי לשכנעו להמשיך בתפקידו. אני מכהן כשבוע בתפקיד שר הכלכלה ולמרות הזמן הקצר למדתי להכיר ולהוקיר את רמתו המקצועית הגבוהה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה