"חוק עוקף דיויד גילה": הוקם מטה למאבק ב"חוק הפרויקטים הלאומיים" שמקדם נתניהו

על פי ההשערות, פירוק מונופול הגז צפוי להיות מוכרז כפרויקט לאומי ■ ח"כ חנין: "מדובר ב'חוק עוקף כל החוקים'. מחטף מסוכן שקשה לחזות מראש את השימושים המסוכנים שתעשה בו ממשלת נתניהו נגד הציבור הישראלי" ■ ח"כ בירן: "מהלך כוחני וציני שמאפשר כר פורה לשחיתות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

חברי הכנסת דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית (חד"ש, הרשימה המשותפת) ומיכל בירן (המחנה הציוני) הכריזו אתמול על הקמת מטה מאבק לעצירת "חוק הפרויקטים הלאומיים" אותו מבקש לקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

השניים קיימו מספר פגישות עם ארגונים וגופים שונים שמבקשים להתנגד לחוק שכבר כונה כ"חוק עוקף דמוקרטיה" ו-"חוק עוקף דיויד גילה". על פי ההשערות, פירוק מונופול הגז צפוי להיות אחד מבין הנושאים שצפויים להגדרה כפרוייקטים לאומיים.

דיויד גילהצילום: אמיל סלמן

על פי ההצעה שמבקש נתניהו לקדם, הממשלה תהיה רשאית להכריז על נושא מסויים כ'פרוייקט לאומי' אשר ייוחס למספר מצומצם של עד 7 פרויקטים בו זמנית.

הכרזה על פרויקט כלשהו כפרויקט לאומי תחייב תיאום ואישור של מספר רשויות ו-או רגולטורים. הנספח הוגש לכנסת יחד עם קווי היסוד של הממשלה. החוק עצמו ילובן עם משרדי הממשלה ולאחר מכן יוגש לאישור הממשלה והכנסת.

ועדת שרים יעודית תפקח על הפרויקט

בנספח שהוגש נקבע כי "לצורך קידום וניהול פרויקטים לאומיים תקים הממשלה ועדת שרים יעודית שתהיה ממונה על ביצוע הפרויקט. תחת הוועדה תמונה מינהלת לפרויקט שתכלול לפחות בעל תפקיד אחד שיעמוד בראש המינהלת וירכז את כל התהליכים הנוגעים לביצוע הפרוייקט".

מחטף מסוכןצילום: מיכל פתאל

כמו כן הודגש כי "למנהלת ימונו יועץ משפטי וחשב יעודיים שירכזו את כל הפעילות הרלבנטית של המינהלת, כולל הכנת הצעות להחלטה, הצעות חוק והצעות תקציב ויכריעו בכל הסוגיות הרלבנטיות לפרוייקט בהתייעצות עם המשרדים והרגולטורים הנוגעים לדבר. כמו כן, לממשלה תינתן סמכות לכוון בסמכויותיה את נציגי המשרדים בוועדות התכנון, לתמוך במדיניות הממשלה בכל הקשור לפרויקטים לאומיים".

"המינהלת תרכז את כל עבודת המטה הקשורה בביצוע הפרוייקט בשיתוף כל הגורמים הרלבנטיים לרבות גורמי רגולציה ורשויות. אם מצאה המינהלת כי קיימים חילוקי דעות בין הרגולטורים והרשויות אשר נדרשות בהן החלטה בתוך פרק זמן שנקבע, יעביר בעל התפקיד הודעה על כך לועדת השרים, שתהיה רשאית להכריע בכל מחלוקת. הכרעתה של ועדת השרים תחייב את הרגולטורים והרשויות הנוגעים בדבר".

ח"כ מיכל בירןצילום: מיכל פתאל

עוד קובע הנספח כי "במקביל תפעל הממשלה ליצירת מנגנון משפטי מתאים שיאפשר את קידומם של הפרויקטים הלאומים במהירות האפשרית תוך שמירת יכולת ביצוע מהיר שלהם ואי עיכובם עקב תביעות כספיות מחד, ושמירה על זכויות כספיות של מי שעלול להיפגע מקידומם של פרויקטים לאומים מאידך. המינהלת תהיה מוסמכת לגייס כוח אדם בלתי צמית בהליך מזורז הפטור ממכרז, שיסוכם מראש עם נציבות שירות המדינה. כמו כן, המינהלת תוכל לבצע התקשרויות בהליך מזורז שיסוכם מראש עם החשבת הכללית במשרד האוצר".

"חוק עוקף כל החוקים"

חנין אמר כי "מדובר במחטף מסוכן, שכרגע נראה תמים למראה, אך למעשה מדובר בחוק עוקף כל החוקים, מהלך דורסני שקשה לדמיין ולחזות מראש את השימושים המסוכנים שתעשה בו ממשלת נתניהו נגד הציבור הישראלי, נגד העובדים, נגד האינטרסים ארוכי הטווח של החברה והכלכלה בישראל. אנחנו מתכוונים לנהל מאבק נחוש נגד החוק הזה".

בירן הוסיפה כי "ראש הממשלה מקדם חוק עוקף דמוקרטיה. מעתה כל פעם שנתניהו ייתקל בגורם מקצועי או משפטי שלא יישר קו עם מדיניות הממשלה, ניתן יהיה להכריז על הנושא כפרויקט לאומי ובעצם להתעלם משומרי הסף שתפקידם להגן על האינטרס הציבורי. מצפצפים על כל כללי הניהול התקין. ללא חובת מכרזים ותוך השתקה כוחנית של הרגולטורים ונבחרי הציבור. זהו מהלך כוחני וציני שמאפשר כר פורה לשחיתות שלטונית ומדליק נורות אזהרה רבות. אנו מתכוונים להילחם בכל הכח במהלך הזה, בעזרת איחוד כלל הגורמים הפרלמנטריים והחוץ-פרלמנטרים שמבינים את הסכנה הגלומה בו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?