אברכים יוכלו לקנות דירות לזכאים בערים החילוניות - ולהשתמש בהן להשקעה

כך נקבע בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לבין יהדות התורה ■ עוד בהסכם: ההקצבות לישיבות שידווחו באופן פיקטיבי לא ייעצרו

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

דו"ח מבקר המדינה שפורסם ביום שלישי חשף שמערכת הביקורות כנגד דיווחים פיקטיביים בישיבות קורסת. הביקורות בישיבות גדולות שבהן מעל 200 תלמידים חדלו למעשה לחלוטין מ-2011. זאת למרות שרוב פרשיות השחיתות החמורות שנחשפו בישיבות היו בישיבות גדולות. מדובר ב-155 ישיבות שבהן לומדים 57% מכלל תלמידי הישיבות. מתוך 1,150 ביקורות שהיה אמור משרד האוצר לבצע בישיבות בוצעו רק 236, כלומר כחמישית.

אלא שסעיף בהסכם הקואליציוני של יהדות התורה מבטיח כי משרד החינוך לא יעצור את ההקצבות לישיבות שיתפסו גונבות מהמדינה, כפי שהיה נהוג עד עכשיו. על פי ההסכם, יעשה מאמץ לקבוע נוהל חדש שבמקרה שיתפסו ישיבות בדיווחים פיקטיביים, יערך שימוע והחוב שלהן ינוכה בתשלומים מההקצבות שימשיכו לזרום. גם אם יוחלט לעצור את ההקצבות למוסד (ולא לנכות את הסכום בתשלומים נוחים), הדבר יעשה רק באישור מנכ"ל המשרד ורק עד גובה החוב.

ההסכם הקואליציוני החדש יעניק לאברכים חרדים שהם זכאי דיור עדיפות ברכישת דירות בערים חילוניות על פני זכאים חילונים. הקריטריונים הישנים לזכאות בדיור העניקו עדיפות ברורה לאברכים חרדים. הם העניקו ניקוד משמעותי על ותק בנישואין, בלי להתחשב בכך שחרדים מתחתנים הרבה יותר מוקדם. לעומת זאת הם לא התחשבו במיצוי כושר ההשתכרות כלומר בכך שהזוג עובד או מנסה לעבוד. ב-2012 פרצה סערה כשהתברר שזכאים חרדים קונים דירות בזול בעיר החילונית מודיעין, מוכרים אותן ברווח גדול, ואז רוכשים דירות יקרות יותר בעיר החרדית מודיעין עילית.

יעקב ליצמן ובנימין נתניהו ביום השבעת הכנסת ה-19צילום: אמיל סלמן

הקריטריונים שהנהיג משרד הבינוי והשיכון בימי הממשלה הקודמת ביטלו לגמרי את קריטריון הותק בנישואין. בערים חילוניות הותנה הסיוע במיצוי כושר ההשתכרות ואילו בערים חרדיות הוא העניק ניקוד עודף (כלומר עדיפות לחרדים עובדים). עכשיו קובע ההסכם הקואליציוני שהקריטריונים הישנים יחזרו ואברכים שאינם עובדים יוכלו ולשוב לרכוש את הדירות לזכאים בערים החילוניות ולהשתמש בהן להשקעה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"ההסכם הקואליציוני של יהדות התורה, המעודד ישיבות לגנוב מהמדינה, מעיד על אובדן כל בושה. הנזק שגורמות ישיבות שגונבות לדימוי של הציבור החרדי כל כך גדול, שניתן היה לצפות שיהדות התורה תעודד את המדינה להעניש את האשמים בחומרה רבה ככל האפשר. במקום זה היא דורשת סעיף בהסכם הקואליציוני שיבטיח לישיבות שאין למעשה כל סיכון לדווח על תלמידים שלא היו ולא נבראו ולהוציא מהמדינה סכומי עתק בדיווחים כוזבים. במקרה הכי גרוע", ציין רגב, "ידרשו מהן את הכסף בחזרה. אבל כפי שעולה מדו"ח מבקר המדינה ממילא לא נערכות כמעט ביקורות כך שהסיכון שיתפסו אותן כמעט לא קיים".

לדברי רגב, "לא רק שההסכם הקואליציוני מעודד ראשי ומנהלי ישיבות לרמות את המדינה ולהוציא ממנה כסף במרמה, הוא גם מעודד אברכים לקנות דירות על חשבון זכאים חילונים, מסורתיים ודתיים והופך אותם לזכאים סוג ב'. הסעיף הזה הוא עוד הוכחה שהליכוד ביצע מכירת חיסול כללית של תקציב המדינה וערכיה, ובעצם נתן ליהדות התורה הכל ובלבד שתבטיח את שלטונו של נתניהו".

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט