איילת שקד: "בית המשפט העליון לא מאוזן, שופטים מתערבים בעניינים כלכליים וחברתיים"

התבטאויות של שקד בחצי השנה האחרונה ממחישות את עמדתה של שרת המשפטים המיועדת בממשלת נתניהו ■ "אין בעולם סיטואציה כמו בישראל שהשופטים ממנים את עצמם ובית המשפט פוסל חוקים"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

בדצמבר 2014 השתתפה חברת הכנסת ושרת המשפטים המיועדת איילת שקד בכנס של פורום משפט חוקתי וזכויות אדם של לשכת עורכי הדין. בכנס דנו בחקיקה עוקפת בג"צ, בחוק הלאום ובסוגיות אקטואליות נוספות ודבריה של שקד הובאו בהרחבה באתר האינטרנט של ערוץ 7. הנה כמה התייחסויות:

שקד ציינה כי "תפיסת העולם שלי ושל עוד חברי כנסת רבים מסיעות שונות היא שאין איזון כיום בין הרשות המחוקקת לשופטת, ויש עליונות של השופטת על המחוקקת והמבצעת...אני נפגשת יום יום בעליונות של המערכת המשפטית על הרשויות המבצעת והשופטת. הרשויות שנבחרות על ידי הציבור כיום לא מצליחות לממש את ייעודן ואת רצון העם".

שקד הביעה את עמדתה לפיה המערכת המשפטית מתערבת בתחומים שאינם מתקבלים על הדעת, כמו בתחום ההגירה: "המדינה צריכה לדעת להגן על אזרחיה, והיום שופטים מתערבים בעניינים כלכליים וחברתיים", אמרה.

את הפתרון לבעיה הקיימת, מוצאת שקד בחוק החקיקה, שמצד אחד נותן לביהמ"ש העליון, ורק לו, את הסמכות לבטל חוק, מצד שני יאפשר לכנסת להתגבר ברוב של 61 או 65 ח"כים על פסיקה שתפסול חוק לתקופה של 4 שנים כהוראת שעה. שקד אמרה בעניין זה כי "פרופסור (דניאל) פרידמן ושר המשפטים בדימוס יעקב נאמן ניסו לקדם זאת ולא הצליחו. אם נשב בקואליציה הבאה ננסה לקדם את חוק יסוד החקיקה".

לגישתה של שקד, השיטה בה נבחרים שופטי העליון היא בעייתית. "הבעיה המרכזית היא שבית המשפט העליון לא מאוזן בין שמרנים לליברלים", אמרה שקד בכנס. "שופטים יכולים להטיל וטו על שופט שהם אינם מעוניינים בו ואז בית המשפט הופך להיות הומוגני ולא הטרוגני. שינוי שיטת בחירת השופטים יכול גם הוא לעשות סדר רב במערכת".

דברים דומים ברוח דומה אפשר היה לראות בדף הפייסבוק של שקד מאפריל השנה, בו נכתב כי "דרשנו במו"מ הקואליציוני שישה חוקים שקשורים ליחס בין מערכת המשפט לרשות המבצעת והמחוקקת. ביקשנו מהליכוד לקדם ביחד שני חוקים, בידיעה שאי אפשר לשנות הכל. אתמול נודע לי מהתקשורת שכחלון מתנגד לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים ולפסקת ההתגברות. למישהו יש הסבר מדוע להתנגד לשינוי הרכב הוועדה? אין בעולם סיטואציה כמו בישראל שהשופטים ממנים את עצמם ובית המשפט פוסל חוקים. אין דבר כזה בעולם. אנחנו מציעים בסה"כ להשוות את מספר נציגי הרשות המחוקקת והמבצעת ומספר נציגי הרשות השופטת. שלושה מכל רשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים