משרד האוצר מעביר מיליארדי שקלים לישיבות - אך לא פיקח עליהן במשך שנים

ב–2011 הפסיק החשב הכללי באוצר את הביקורת בכל הישיבות הגדולות והבינוניות שבהן לומדים יותר מ–200 תלמידים. מדובר בכ–155 ישיבות

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

תקציב הישיבות, המועבר על ידי משרד החינוך, צפוי לגדול בממשלה הבאה לכמיליארד שקל, לאחר שבשנתיים האחרונות קוצצו ממנו כ–500 מיליון שקל במצטבר. עם זאת, מבדיקת מבקר המדינה עולה כי הפיקוח על השימוש בכספים שהמדינה מעבירה לישיבות לקוי במיוחד ובחלק מהמוסדות, שבהם לומדים עשרות אלפי תלמידים, לא נערכו ביקורות במשך שנים.

ב–2011 הפסיק החשב הכללי באוצר את הביקורת בכל הישיבות הגדולות והבינוניות שבהן לומדים יותר מ–200 תלמידים. מדובר בכ–155 ישיבות, שבהן לומדים רוב תלמידי הישיבות (כ–57%). לפי המבקר, ההוראה ניתנה ללא התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה ובלי שנקבע מערך בקרה חלופי.

צילום: גיל כהן מגן

בעקבות כך, במשך יותר משלוש שנים ברוב הישיבות הבינוניות והגדולות לא התבצעו כלל ביקורות, אלא באופן חלקי בלבד. המשמעות היא שאף גוף במדינה לא בודק את נוכחות תלמידי הישיבה בישיבות, המתוקצבות על פי מספר התלמידים - מה שעלול לעודד רישום פיקטיבי של תלמידים לצורך הגדלת תקציבים. גם הפיקוח הקיים על הישיבות אינו מספק. הליקויים שעלו בביקורות לא רוכזו, ולעתים לא דיווח למוסדות על הליקויים שיש לתקנם. לפי נוהלי שר האוצר וההוראות, משרד האוצר היה אמור לבצע 1,150 ביקורות עומק בישיבות בשלוש השנים האחרונות, אך הוא ביצע רק 236 ביקורות.

המבקר מצא גם העברת תקציבים כפולה לישיבות - ממשרד הרווחה ומהאגף למוסדות תורניים במשרד החינוך - עקב היעדר תיאום בין שני הגופים. בנוסף, נמצא כי משרדי החינוך והרווחה לא ביצעו בקרה סדורה כדי למנוע כפל תקציבים בישיבות.

ב–2012–2013 קיבלו הישיבות תמיכות כפולות עבור כ–90 תלמידים - גם ממשרד החינוך, עבור תלמידים בישיבות, וגם ממשרד הרווחה, עבור אותם תלמידים שנרשמו כשוהים בפנימיות של משרד הרווחה. זאת, על חשבון כספי הציבור.

ממשרד האוצר נמסר כי "אגף החשב הכללי עוסק רבות בסוגיית הפיקוח ובקרה על המוסדות התורניים הנתמכים, בין היתר על ידי ביצוע ביקורות שטח במוסדות כדי לוודא כי התלמידים שבגינם מועברת התמיכה אכן נמצאים בפועל במוסד, ועל ידי ביצוע ביקורות עומק כספיות. מאחר שעריכת ביקורות מלאות במוסדות גדולים אינה ישימה, וגם אם נערכת ביקורת כזו במוסד גדול או בינוני, המכיל אלפי תלמידים, הרי שממצאיה חסרי משמעות לאור גודלם של המוסדות ומשך הזמן הנדרש להשלמת הליך זיהוי פרטני של מאות תלמידים - הוחלט כי נכון יהיה לערוך ביקורות מדגמיות במוסדות הגדולים.

"יחד עם הלמ"ס גובש מנגנון סטטיסטי לביצוע הביקורות המדגמיות. מנגנון זה הותאם לכללים לביצוע ביקורות שטח שנקבעו בנוהל להגשת בקשות לתמיכה מתקציב המדינה ולדיון בהן שעבר כמה עדכונים בשנים האחרונות, ושהתיקון האחרון בו נחתם בנובמבר 2014. החל בפברואר מבוצעות ביקורות שטח מדגמיות בהתאם למנגנון הסטטיסטי שגובש. לצורך הידוק הפיקוח, הוחלט להרחיב את ביצוע ביקורות השטח המלאות גם למוסדות שבהם לומדים עד 400 תלמידים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב