הווידוי המדהים של קצין תקציבים בצבא: "רק חיפשנו איפה לדחוף את הכסף"

"לפעמים הרגשתי שהפיקוד הבכיר כל כך התרגש מהררי הכסף שצפויים להגיע, שהייתה לי תחושה שאולי הם קצת דחפו להסלמה" ■ צה"ל: "מדובר בהתבטאות פרטית שאינה משקפת את תהליכי האישור והפיקוח הרבים שיש על תקציב הביטחון" ■ וגם: למה קצבאות הילדים הן מסך עשן פופוליסטי - ומה הסיפור האמיתי?

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא רולניק
גיא רולניק

ראיתם את ההסכם-הקואליציוני של נתניהו עם החרדים? בטח ראיתם. מזה שבועיים שכל העיתונות מלאה בכותרות ענק על החזרת קצבאות הילדים, ביזה של מיליארדים וחיסול כל ״ההישגים״ של תקציב המדינה.

ברשותכם. אני רוצה קצת לחרוג מהקו הרגיל בנושא ״החרדים״ ולהתמקד במספרים.

הנזק הגדול ביותר שנתניהו עושה עם החרדים הוא הוויתור על לימודי הליבה. זו פצצת הזמן האמיתית; זה לא עולה כסף מחר בבוקר בתקציב המדינה - אבל זה האיום האמיתי שגלום באוכלוסיה החרדית בראיה של עשר ועשרים שנים קדימה.

אבל רוב העיתונות עוסקת ב״קצבאות הילדים״. שזה מסך עשן פופוליסטי.

לפני שאסביר מדוע זה מסך עשן. אני רוצה להביא לכם קטע מדהים שמצאתי אתמול בפייסבוק. הכותב הוא בחור, שבשירותו בצבא או במילואים (לא ברור מהפוסט) הוא קצין תקציבים. הוא כתב את הפוסט לאחר שקרא ראיון בכלכליסט בו הסביר קצין בכיר בצה״ל, בחירוף נפש צה״לי אופייני, על ה-70 מיליארד שקלים שנלקחים מאיתנו לתקציב הביטחון.

והנה מה שהוא כותב. טקסט די מדהים לדעתי:

״הראיון הזה מלא בזחיחות מעוררת בחילה של הקצין, שמנסה לדחוף שוב את אותם שקרים ואיומים על כך שאם לא ניתן לצבא עוד ועוד מיליארדים, הוא ייאלץ בלית ברירה להרוג חיילים. ככה זה, לא תשלמו, תקברו.

"בעקיפין כמובן, בגלל שאין כסף נהיה חייבים לשלוח שוב חיילים בקופסת שימורים לתוך עזה, אבל הסאבטקסט ברור.

"אבל בין כל האיומים הרגילים, הוא מדבר על כך שהתקציב שצה"ל דרש עבור צוק איתן משמש גם לקיום השוטף של צה"ל. את שאול אמסטרדמסקי זה הפתיע, אותי פחות...

"בתור קצין תקציבים, מלחמות, מבצעים, אירועים מיוחדים, היו הדרך שלנו לסגור את פערי התקציב ואפילו לשמור רזרבות לשנים הבאות.

איור: עמוס בידרמן

"בהתנתקות לדוגמא, צה"ל הצליח לסחוט כל כך הרבה כסף מהמדינה, שכבר ביולי סגרנו את כל החוזים שלנו קדימה ורק חיפשנו איפה לדחוף את הכסף שנשאר. כל מיני פרויקטים שלא אושרו בעבר, בניית אודיטוריומים, חדרי כושר, משרדים, כל דבר שדורש כסף והרבה ממנו.

"קשה לי להסביר את ההתרגשות שהיה אפשר לחוש במסדרונות מחלקת התקציב, בכל פעם שהתחיל אירוע שכזה. טפטוף קל של קסאמים, גרם לכולם לעלות על מדי ב' ולהוציא מהבוידעם את המצגות והקבצים שמראים, בניפוח חסר פרופורציות, כמה כסף הוצאנו כבר על המבצע הזה, שאנחנו דורשים שיוחזר בהקדם, אחרת צה"ל קורס.

"על כל עשרה חיילים ששמו לשמור על עמדה, דרשנו תקציב עבור המדים שלהם, האוכל, התחמושת שהם עשויים להשתמש בה, ציוד לחימה כבד, פחת על טנקים שאולי יוצאו מהמחסן, זקיפת זכויות לפנסיה של החיילים האלה על היום הזה וכל דבר שאפשר לכתוב במצגת עם מספר לידו. נכון, הצבא אמור לממן את הקיום השוטף של החיילים האלה מהתקציב שלו, כי אם לא היה מבצע הם היו אוכלים בכל מקרה, אבל עובדות זה לבוגדים שמסיתים נגד צה"ל והמדינה.

"לפעמים הרגשתי שהפיקוד הבכיר כל כך התרגש מהררי הכסף שצפויים להגיע, שהייתה לי תחושה, חס וחלילה זו רק תחושה כמובן, שאולי הם קצת דחפו להסלמה. רק תחושה...״.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לדבריו של קצין המבצעים: "מדובר בהתבטאות פרטית שאינה משקפת את תהליכי האישור והפיקוח הרבים שיש על תקציב הביטחון. כל הכספים שמועברים לצה"ל עוברים תהליכי אישור קפדניים בוועדת חוץ וביטחון ובקבינט, והביצועים מפוקחים ע"י אגף החשבת הכללית במשרד האוצר".

וחזרה לקצבאות הילדים.

לפי הפרסומים העלאת קצבאות הילדים תסתכם בכ-3.5 מיליארד שקלים בשנה. וואו, כסף גדול? לא בדיוק. מה שלא מספרים לנו בכותרות הענקיות על ״קצבאות החרדים״ הוא שכ-80% מהקצבאות הולכות למשפחות שיש להם עד 3 ילדים. רובן חילוניות לחלוטין. קצבאות הילדים בישראל אינן גבוהות כבר עשור. מדובר במאות שקלים בודדים למשפחה ממוצעת. כלומר רוב הכסף בכלל הולך לחילונים.

אבל הניפוח העיתונאי של סיפורי ״קצבאות החרדים״ הוא תופעה הרבה יותר רחבה. עשרות המיליארדים המיותרים שנתניהו מחלק כבר 5 שנים למערכת הביטחון, לפנסיות תקציביות מטורפות או סתם לבזבוזים כפי שמתאר כאן קצין התקציבים - לא מכניסים ל״הסכמים קואליציוניים״. גם את עשרות המיליארדים שנבזזים עלידי מליציות המיסוי העצמאיות במונופולים הפרטיים והציבוריים לא מכניסים להסכמים קואליציוניים.

ירי לעבר שטח ישראל בזמן "צוק איתן"צילום: רויטרס

אל תתרגשו איפוא מהכותרות על ״קצבאות החרדים״. ראשית בגלל שזה כסף קטן במונחים מקרו כלכליים, לעומת הביזה המאורגנת של קבוצות האינטרסים המיוחדים בסקטור הציבורי ובפרטי אלא גם בגלל שהסיפור האמיתי הוא כלל לא בקצבאות אלא בכך שה״טייקונים״ של החברה החרדית רוצים לשמר את הדור הבא שלהם בורים, ללא כל הכנה לעולם המודרני, ללא כלים וללא השכלה.

אבל כדי להרים את רמת החיים, איכות החיים ולהוריד את יוקר המחיה בישראל אנחנו לא צריכים לחכות לכך שהחברה החרדים תעבור מהפיכה תרבותית - הכסף הגדול שנשדד ממעמד הביניים, מהציבור הרחב המפוזר בישראל, לא מגיע היום לחרדים אלא למפקדים של אותו קצין, למערכת הפיננסית ולעשרות מונופולים וקרטלים פרטיים וציבוריים. זה המבחן של נתניהו, של משה כחלון ושל כולנו לדחוף אותם לשם עכשיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"