הורים ל-3 ילדים? בקרוב ינחתו בחשבון הבנק שלכם 1,700 שקל - מתנה מהמדינה

הדרישה לשלם את הקצבאות באופן רטרואקטיבי, כמענק חד־פעמי בסכום אגדי של 1.5 מיליארד שקל, מוגזמת ואפילו מזיקה - וחבל מאוד שראש הממשלה נכנע לה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

לקראת סוף 2015 יקבלו המוני משפחות בישראל שי חנוכה נדיב במיוחד. לא אראלה ממפעל הפיס היא זו שתתקשר אליהם ותציע צ'ק שמן - אלא מדינת ישראל. במסגרת המשא ומתן הקואליציוני הסכים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבטל את הקיצוץ שבוצע בקצבאות הילדים באוגוסט 2013. הקצבאות יוחזרו לגודלן המקורי רק לקראת סוף השנה, לאחר שיאושר בכנסת תקציב המדינה, אך לפי דיווחים עיקשים מהמשא ומתן הקואליציוני, ההורים יקבלו החזר רטרואקטיבי על התקופה שבין מאי הקרוב (כלומר ממחר) למועד אישור התקציב.

אם אכן ייחתם הסכם שכזה, ויש לקוות שלא, התוצאה הצפויה היא שבבת אחת, יותר ממיליון משפחות יקבלו מענק שמן מהמדינה. כך למשל, משפחה עם 2 ילדים תקבל 948 שקל, משפחה עם שלושה ילדים תקבל בסביבות אוקטובר־נובמבר החזר בסך 1,680 שקל עבור קצבאות ילדים. משפחה עם ארבעה ילדים תקבל 2,424 שקל. עלות ההחזר החד־פעמי למדינה היא 1.5 מיליארד שקל. בנוסף, החל מרגע אישור התקציב יתחילו משפחות עם ילדים לקבל בכל חודש את הקצבאות המוגדלות.

כותרות נוספות ב-TheMarker

הילדים שלנו ימותו - הם ישלמו את המחיר של החגיגה החרדית

הרשימה נחשפת: מכאן ייצא האקזיט הישראלי הענק הבא

קצבאות הילדים מצטיירות בציבור, ולא בצדק, כאינטרס חרדי נטו. נכון ששיעור המשפחות עם ילדים קטנים בקרב חרדים גדול בהרבה מאשר בציבור הכללי, ונכון ששיעור העוני בציבור החרדי גבוה יותר, אך לחרדים אין בלעדיות - לא על ילדים ולא על עוני. כמעט שכחנו שגם משפחות חילוניות, דתיות ולא יהודיות ייהנו מהגדלת הקצבאות. כאשר קוצצו קצבאות הילדים עם כינון הממשלה הקודמת, מי שהתרעם על כך היה בראש ובראשונה המוסד לביטוח לאומי, הגוף האחראי על הביטחון הסוציאלי של כלל אזרחי ישראל, שקבע בנייר עמדה שפירסם כי הקיצוץ צפוי להביא להצטרפותם של כ–35 אלף ילדים למעגל העוני, וכי הצעד מגביר את ממדי העוני והאי־שוויון בחברה הישראלית, ועלול להזניק את ממדי העוני בקרב ילדים בישראל.

לפי דו”ח העוני של הביטוח הלאומי מ–2011, קצבאות הילדים מחלצות משפחות מעוני: 39.3% מהמשפחות נחלצו מעוני כתוצאה מתשלום קצבאות, ובהן גם קצבאות הילדים, וכן מדמי ביטוח לאומי ומדיניות המסים של הממשלה. שיעור העוני בקרב ילדים היה לפני הקצבאות ותשלומי המסים 41.9%, וירד ל–35.6%. החזרת קצבאות הילדים לרמתן לפני הקיצוץ עשויה, אם כן, לחלץ ילדים מעוני ולצמצם את האי־שוויון - ואפשר לראות בה שימוש ראוי בכספי המסים.

ואולם הדרישה לשלם את הקצבאות באופן רטרואקטיבי, כמענק חד־פעמי בסכום אגדי של 1.5 מיליארד שקל, מוגזמת ואפילו מזיקה - וחבל מאוד שראש הממשלה נכנע לה. מלבד העובדה שלא ברור מאיפה, ועל חשבון מה, יגיעו אותם 1.5 מיליארד שקל (גם אם נניח שהסכום זמין וקיים, כפי שהודיעו אנשי החשבת הכללית לראש הממשלה), הרי שהשימושים האחרים שניתן היה לעשות בכסף הזה הם חשובים לאין שיעור יותר ממתן מענק חד־פעמי למשפחות עם ילדים.

זה אמור להיות ברור גם לחברי יהדות התורה: מערכת הבריאות, למשל - שעליה יופקד סגן השר יעקב ליצמן בעל הניסיון, שמכיר היטב את בעיות המערכת - סובלת משחיקת מקורות ותשתיות קשה במשך עשורים. באמצעות 1.5 מיליארד שקל ניתן היה לשפץ את בתי החולים והמרפאות הפסיכיאטריים שחלקם לא ראויים למגורי אדם, להגדיל את חדרי המיון שאינם עומדים בלחץ, לשפר את תשתיות בתי החולים הקורסות (למשל מערכות המיזוג המיושנות, שתחזוקתן עולה כסף רב), לשלוח צוותים רפואיים להכשרות בנושא שירות ועוד. השקעה כזו של הסכום היתה יכולה לסייע לציבור הרחב הרבה יותר ממענק חד־פעמי, שבמקרים רבים ייבלע בחשבון הבנק, ובטח לא יחולל שינוי לטווח ארוך. עדיין ניתן לעצור את הטעות הזאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?